Atatürk ve S.Nursi'nin arasını bozan beyannamenin orijinali yayınlandı

Bediüzzaman Said Nursi'nin M. Kemal Atatürk’e hitaben kaleme aldığı namaz beyannamesi Cumhurbaşkanlığındaki orijinal belgesiyle birlikte yayınlandı.

Atatürk ve S.Nursi'nin arasını bozan beyannamenin orijinali yayınlandı

Bediüzzaman Said Nursi'nin M. Kemal Atatürk’e hitaben kaleme aldığı namaz beyannamesi Cumhurbaşkanlığındaki orijinal belgesiyle birlikte yayınlandı.

06 Mart 2015 Cuma 10:41
Atatürk ve S.Nursi'nin arasını bozan beyannamenin orijinali yayınlandı
Derin Tarih dergisi Mart sayısında Bediüzzaman Said Nursi’nin Atatürk’e hitaben kaleme aldığı namaz beyannamesi Cumhurbaşkanlığındaki orijinal belgesiyle birlikte yayınlandı. Milletvekillerine de dağıtılan on maddelik beyannamede yazanlar Said Nursi ve M. Kemal’in arasındaki ipleri koparmıştı.
 
Milli mücadele yıllarında gösterdiği gayretlerle Ankara Hükümetince takdirle karşılanan Said Nursi Ankara’ya davet edilmiş ve 7 Kasım 1922’de bu ziyaret gerçekleşmişti. Ziyaretin hemen ardından milletvekillerinde baş gösteren batı aşıklığı ve ibadetler noktasındaki zaafiyeti gören Said Nursi, M. Kemal’e hitaben bir namaz beyannamesi kaleme alır.
 
İşte o beyanname:
 
“İnne’s-salâte kânet ‘ale’l-mü’minîne kitâben mevkûta”
 
(Çünkü namaz müminlere belirli vakitlerde yazılı bir farzdır. Nisa, 103)
 
Âlem-i İslâm kahramanı Paşa Hazretlerine;
 
Ey Gâzî-i nâmdâr. Zât-ı âlîniz hem muzaffer ordu, hem muazzam Meclis’in şahs-ı manevîsinin timsâlisiniz. “Şûrâda” efrâdın kusûru şahs-ı ma‘nevînin ve mümessilinin hesâbına geçer, öyle ise efrâd ve a‘zâ-yı tarîk-ı takvâya (takva yoluna) teşvîk etmek en mühim vazîfenizdir. Dâreynde (iki cihanda) saâdet ve muvaffakiyetlerinizi ez cân u dil arzu eden bu fakîrin bir meselede on sözünü, birkaç nasîhatini dinlemenizi ricâ ediyorum.
 
Evvela: Şu muzafferiyetteki harikulâde nimet-i ilâhiye bir şükür ister ki, devam etsin ve ziyade olsun. Yoksa nimet şükrü görmezse gider. Mademki, Kur’ân’ı, Allah’ın tevfikiyle (yardımıyla) düşmanın hücumundan kurtardınız; Kur’ân’ın en sarih ve en kat’î emri olan salât (namaz) gibi feraizi imtisale teşvîk etmeniz lâzımdır. Ta onun feyzi, böyle harika suretinde üstünüze tevali etsin (kesilmeden gelsin).
 
Saniyen: Âlem-i İslâm’ı mesrur ettiniz (sevindirdiniz), muhabbet ve teveccühünü kazandınız. Lâkin o teveccüh ve muhabbetin idamesi, şeair-i İslâmiyeyi iltizam (yerine getirmek) ile olur. Zira Müslümanlar İslâmiyet hesabına sizi seviyorlar. Siz de şeairi ihya ile uhuvveti (kardeşliği) takviye ve rabıta-ı İslâmiyeye (İslamî bağlılığa) şuur veriniz.
 
Salisen: Zat-ı âliniz başta sizin silah arkadaşınız olan kahramanlar bu âlemde evliyaullah hükmünde olan gazi ve şühedalara kumandanlık ettiniz. Kur’ân’ın evamir-i kat’îyyesini imtisal etmekle (kesin emrini benimsemek) ve ettirmekle öteki âlemde de o nuranî güruha imam olmaya çalışmak, sizin gibi âlî himmetlilerin şe’nidir. Yoksa, burada kumandan iken orada bir neferinden istimdad-ı nur etmeye (nur dilenmeye) muztarr (mecbur) kalmak ihtimâli var. Bu dünya-yı deniyye (adi dünya), şan ve şerefiyle öyle bir meta‘ değil ki, sizin gibi âli ruhlu insanları işba‘ etsin (doyursun), tatmin etsin ve maksud-i bizzat (kendi başına istenen bir şey)olsun.
 
Tasian: Sizin bu muzafferiyetinizi ve âli hizmetinizi takdir eden ve sizi can u dılden seven, cumhur-i mü’minindir (müminlerin çoğunluğudur). Ve bilhassa tabaka-i avamdır ki, sağlam Müslümandırlar. Sizi ciddi sever ve sizi tutar ve size minnettardır ve fedakârlığınızı takdir ederler. Ve intibaha gelmiş en cesim ve müthiş bir kuvveti size takdim ederler. Siz dahi, evamir-i Kur’an’ı imtisâl ile onlara ittisal ve istinad etmeniz maslahat-ı İslâm namına zaruridir. Yoksa, İslamiyet’ten tecerrüd eden (uzaklaşan) bedbaht, milliyetsiz, Avrupa meftunu Frenk mukallitleri (taklitçileri) avam-ı müslimine tercih etmek, maslahat-ı İslam’a münafi olduğundan, âlem-i İslâm nazarını başka tarafa döndürmeye ve başkasından istimdad etmeye (yardım istemeye) mecbur kalacak.
 
Âşiren: Bir yolda dokuz ihtimal-i helâket, tek bir ihtimal-i necat varsa; hayatından vazgeçmiş bir cesur lâzım ki, o yola sülûk etsin.
 
Şimdi, 24 saatten 1 saati işgal eden namaz gibi zaruriyat-ı diniyenin fi‘linde yüzde 99 ihtimal-i necat (kurtuluş ihtimali) var. Yalnız, gaflet, tenbellik haysiyetle, bir ihtimal zarar-ı dünyevî olabilir. Halbuki feraizin (farzların) terkinde 99 ihtimal-i zarar var. Yalnız gaflete, dalâlete istinad eden tek bir ihtimal-i necat olabilir. Acaba dine ve dünyaya zarar olan ihmal ve feraizin terkine ne bahane bulunabilir? Hamiyet nasıl müsaade eder?
 
Bahusus bu güruh-i mücahidin ve bu Meclis-i âlînin ef’ali (fiilleri) taklid edilir. Kusurlarını millet ya taklid veya tenkid edecek; ikisi de zarardır. Demek onlardaki hukukullah, hukuk-i ibadı da tazammun ediyor. Sırr-ı tevatür ve icmaı tazammun eden hadsiz ihbaratı ve delâili (delilleri) dinlemeyen ve safsata-i nefs ve vesvese-i şeytandan gelen bir vehmi kabul eden adamlarla, hakiki ve ciddi iş görülmez. Şu inkılâb-ı azimin temel taşları sağlam gerek. Bilirsiniz ki ebedi düşmanlarınız ve zıdlarınız ve hasımlarınız İslam’ın şearini tahrip ediyorlar. Öyle ise zaruri vazifeniz şeairi (İslamın esaslarını) ihya ve muhâfaza etmekdir. Şe‘âirde tehâvün (önemsememe) milliyetin za‘fı[nı] gösterir. Zaaf ise düşmanı tevkîf etmez (durdurmaz), teşcî‘ eder (cesaretlendirir).
 
Hasbünallâhü ve ni‘me’l-vekîl ni‘me’l-Mevlâ ve ni‘me’n-nasîr.
 
Fî 23 Teşrînisânî sene 1338
 
Ed-dâ‘î
 
Saîd-i Kürdî
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
celal 2015-03-06 15:20:38

değerli moderetorümüz lütfen Atatürk ibaresini kullanmıyalım. Mimsiz kemal ismi ona yakışır. ama siz m. kemal yazın

Avatar
celal 2015-03-06 15:29:15

Bediüzzaman diyor ki İnşallah diyanet kendini o malum şahsın elinden kurtaracak ve bu millete hizmet edecektir. ve biz ehli iman ümitvarız inşallah siz hergün bir haber yapın m kamal ile ilgili o zaman daa yaşamış alimleri tek şahsı manevi yaptırıp deccaliyeti yıkın ki bütün ehli iman ve Cenab-ı Hakkın zişuurları sizi alkışlasın. vesselam.

Avatar
halis helvacı 2015-03-06 15:43:21

Bu yazıda aralarını bozacak bir şey göremiyorum ya siz....

Avatar
celal 2015-03-06 15:57:46

Halis kardeşimiz bulamadım diyor doğrudur zira burada hem onu tebrik ediyor ve islama hizmete davet ediyor. ama asıl hadiseler Bediüzzaman ile M. Kemal arası açılması bundan sonra başlıyor kardeşimiz merak ediyorsa devamına bakabilir. Neler olmuş.... ama feraset gözlüğü takmamız lazım ve elzemdir yoksa cumhuriyet tarihini okuyamaz m. Kamal islamiyeti yok etmek için and içmiş ve yanında itönü de var. Yazıma delil istiyorsan bir değil bin delil var..

Avatar
celal 2015-03-06 16:04:38

ve arasını açacak bir şey bulamadım diyorsunuz. yazının başindan sonuna kadar namaz kılmasını ve şeairi islamın muhafazasını istemiş. peki o ne yapmış
1 Türkçe ezan
2 Sünnet seniye savaş açmış yani kılık kıyafet devrimi
3 harf inkılabı maksat kurandan uzaklaştırmak
4 mederese tekke zaviye vs kapatılması
5 Kominizm adetlerini islam memleketine getirmesi
6 kendini ilahlaştırıp her yere put dikmesi
7 bu yedi Arapçada kesret ifade ediyor bundan sonrasını siz düşünün ey ehli akıl

Avatar
bilmemek ayıptır, 2015-03-06 16:30:07

ama sizinki bilmemeği geçti küfür inadında ısrar ediyorsunuz kendinize gelin bu dünya fani atatürk bu ülkeye zarardan başka birşey getirmemiştir. siz efsunlanmışsınız yazık yazık yazık :S

Avatar
hakkı 2015-03-06 16:36:07

Arkadaşlar insanlar arasında üslup farklılığı olabilir. Nitekim yine aynı Said-i Kürdi ve Mehmet Akif, Abdülhamit Han'ın halli için mücadele etmiş ve düşmesine katkı sağlamışlardır. Bunlar siyasi bakış açılarıdır. Bundan dolayı kimseye düşmanlık besliyemeyiz. Dolayısıyla bu yazıyı fırsat bilip Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e hakarete varan saldırılar yapmak bırakın bir din adamını, sıradan bir vatandaşa bile yakışmaz.

Avatar
zararın büyügü dinime en büyük darbe 2015-03-06 20:03:47

yutupta ta gerçek kemali arayın ve harf şapka kılık kıyafet türk ırkçılığı vb....