ATV imamların imajını yerle bir etti

ATV ekranlarında yayımlanan "KERTENKELE" dizisi İslam dünyasını ve Diyanet camiasını derinden üzdü.

ATV imamların imajını yerle bir etti

ATV ekranlarında yayımlanan "KERTENKELE" dizisi İslam dünyasını ve Diyanet camiasını derinden üzdü.

27 Ekim 2014 Pazartesi 03:07
ATV imamların imajını yerle bir etti

Eymen NEZİR / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Toplumda rastladığımız "yanlış bir imam anlayışı" ve imamların hak ettikleri saygınlığa gölge düşürecek bir adımda ATV kanalından geldi. ATV ekranlarında "KERTENKELE" adlı dizinin yayıma girmesiyle birlikte Diyanet camiasından sert tepkiler gemeleye başladı. "KERTENKELE" dizisindeki İmam Remzi karakteriyle verilmek istenen mesaj, imamların imajını yerle bir etti. Filmde ise, Peygamberi bir verasetin mensubu olan İmamları aşağılayıcı ve itibarlarını zedeleyen sahnelere yer veriyor olması.

Bu yanlış algıyı sürekli topluma pompalayan bir takım art niyetli kimselerin bitip tükenmek bilmeyen faaliyetleridir. ATV kanalıda bu faaliyete ortak olmuştur. Oluşturulan bu ortamda, imamlar üzerinden dine ve dini değerlere saldıran ve bazı masum insanları menfi anlamda etkileyenlerdir. Son yıllarda bu çabaların fazlaca prim ve etki yapmaya başlamış olmasıdır. İletişimin yaygınlaşması ile birlikte bu yanlış algı ve yaklaşımların daha süratle toplumda yayılması ve gençleri tesir altına alınmaya başlamasıdır. Bütün bunların doğal bir sonucu olarak, arkasında namaz kıldıkları imamlar hakkında oluşturulan kötü zanların, sözlerin ve yapılan yayınların olumsuz tesirleriyle İslam hakkında bir takım ön yargıların çoğalıyor veya bunların topluma açıkça empoze ediliyor olmasıdır. Din ile barışık olmayan gençlerin sayılarının artırılmak istenmesidir. Dini öcü ve afyon olarak gören bazı kimselerin yaptıkları yanlış kıyaslar sonucu bilmedikleri İslam'a karşı düşman kesilmeleri ve İslam'ı hasım olarak görme ve gösterme gayretleridir.

Bu nedenle, geniş boyutlu olarak meseleye bakıldığında görüleceği üzere yanlış bir imam algısının nelere mal olabileceği üzerinde ciddi olarak düşünülmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu kötü gidişattan uzun vadede öncelikle bütün halkımızın, sonrasında imamların, ama en önemlisi de dinimiz İslam'ın zarar görebileceği gerçeğini kubullenmemiz lazım. Zira aynı tecrübeyi bizden asırlarca önce yaşamış Ehl-i kitabın hallerini daha önceden yazılı kaynaklardan okumakla ve yakından görmekteyiz. Onların papazlarına ve din adamlarına bakışları, din ve peygamber algıları, rahatlıkla dinlerini alay konusu edebilmeleri, bunda da hiç bir sakınca görmemeleri, büyük bir kısmının ateizmin ve agnostisizmin batağına saplanmaları, geri kalanların da dinin sadece bazı ritüellerini yaparak kurtulacaklarını zannetmeleri gerek Yahudi, gerekse de Hristiyan toplumlarında bir anda oluşmuş şeyler değildir. Din ve dini değerlerle ilgili yanlış algıların yıllar içinde birikimi, kendi din adamlarının yanlış yönlendirmeleri ve daha pek çok etken sonucu bu duruma gelindiği görülmektedir. Aynı yola bizim de girdiğimiz ve bu yanlış yolda uzun zamandır ilerlediğimiz düşünülecek olursa, bizim de şimdiden gerekli bir takım tedbirleri almamız uygun olacaktır. Aksi takdirde Ehl-i kitabın karşılaştığı aynı sonuçlarla bizim de karşılaşmamız kaçınılmaz olacaktır ki, şimdiden ülkemizde bir takım olumsuzlukların yaşanmaya başladığı da bir vakıadır.

140 bin Diyanet camiasını göreve çağırıyoruz. Eğer gereken yapılmazsa ne imamlar ne de Diyanet camiası rencide olacaktır. Burada islam dini alenen zarar görecektir. Herkes elini taşın altına koymalı ve bu dizinin yayımdan kaldırılmasını sağlamalıdır.


RTÜK Telefon Numarasını arayarak şikayetinizi sözlü olarak yapabilirsiniz => (0212) 444 1 178

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam el imam 2014-10-27 00:19:24

ATV denen kanal ve bu kanalın KERTENKELE denen pislik dizisi sizi nefretle ve esefle KINIYORUM...

Avatar
Abdullah SELBİ 2014-10-27 00:29:17

Toplumun önderi, lideri veya bir bileni konumunda olan imamlarımızın yaşantısını ve hizmetlerini yansıtmayan, dini değerlerimizi hafife alan, kendilerine ait olan bilgisizlik, menfaatçilik, Çapkınlık, hırsızlık gibi kendi aşağılık karakterlerini imam karakterinde bu millete yutturmaya çalışan bu dizinin senaristi ve oyuncusunu, bu milletin değerlerini tanımayan sözde sanatçı kılığındaki şahısları, bu diziyi yayınlayan ATV televizyonunu şiddetle kınıyor, dizinin derhal yayından kaldırılmasını RTÜK'ten istiyoruz. İmamlara ve Din Görevlilerine hakarete ve aşağılamaya yeltenen sefiller unutmasınlar ki Din Görevlileri sahipsiz değildir.

Avatar
isa inan 2014-10-27 00:29:26

çok güzel tesbitler yapmışsızınız elinize sağlık... ben diziyi seyretmedim ama frağmandan anlaşılıyor. arkadaşlar imamlar olarak bu numaradan şikayetimizi iletelim lütfen. dinimize dini değerlere sahip çıkalım. rtük şikayet telefonu: (0212) 444 1 178

Avatar
komple imam 2014-10-27 00:44:10

dizide imam karakterine giren kişi toplumsal korkularından dolayı imam kılığına girerek imamlığın ve imamların ne kadar güvenilir kişilik olduğunu gösteriyo.. tam tersine imamlığın yücelr yücesi bir meslek olduğunu ispatlamışş.......olumlu düşünelimm...

Avatar
azat huseyin baser 2014-10-27 00:49:33

Aynen hak veriyorum bizler son hizla elimizden geldiğince gerek cemaatimiz gerek diğer insanlar karsisinda bu kutsal görevi idrak ederken fedakarlık içerisine giriyoruz birileri eli uzun olduğu için din dusmanligi yapıyor TV lere biz imamlari hak etmediğimiz yonlerimizi gostergeleyip sunuyorlar yaziktir gunahtr ne yapilmasi gerekiyorsa bzler elimizden geldigimizce bu kutsal görevde her daim variz

Avatar
Burhan Mavric 2014-10-27 00:58:17

ATV diZileri aşkı memnu yada FATMAGÜLÜN suçu ne dizilerini aratır oldu bilinçli bir şekilde halkımızın manevi değerleri DAMADIN kanalında yerle bir oluyor (kimbilir ATV oyuncuları hep bu kanalda acaba aylık maaşlamı çalışıyorlar)

Avatar
Osman Bozdemir 2014-10-27 00:58:33

bir dizide o bunu düdüklüyor diye onuda getirip erdoğana çakabildiniz ya size herşey helal olsun. devletide yıkın ülkeyi israilede satın sözüm yok siz aklı mantığı aşmışsınız

Avatar
Osman Bozdemir 2014-10-27 00:59:01

Not; Erdoğanın dünürü yazar Sadık Albayrak'la, ATV'nin eski sahibi Albayrak ayni kişiler değil sadece soyadı benzerliği