Başkan Görmez böyle bir kararı neden aldı?

Sitemizde yayımlanmış olan Başkan Görmez' in 'Fahri Kuran Kursu Öğreticileri ve Vekil İmamların tayinlerini konu alan açıklamalarının'' tepki görmesi üzerine site yönetimi olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedik.

Başkan Görmez böyle bir kararı neden aldı?

Sitemizde yayımlanmış olan Başkan Görmez' in 'Fahri Kuran Kursu Öğreticileri ve Vekil İmamların tayinlerini konu alan açıklamalarının'' tepki görmesi üzerine site yönetimi olarak bu konuya bir açıklık getirmek istedik.

30 Mayıs 2014 Cuma 15:18
Başkan Görmez böyle bir kararı neden aldı?
Yüsra YİĞİT / AFYON

Bizler de biliyoruz ki herkes kadrolu bir iş sahibi olmak bir nevi sırtını devlete dayamak peşinde. İnsanlar bu uğurda yıllarca dirsek çürütüp uykusuz geceler geçiriyor. Buna rağmen iş bulamadıklarından taşeron firmaların elinde adeta kölelik yapıyorlar. Bunun en yakın örneklerini Soma' da yaşanan faciadan çıkanlar arasında onlarca üniversite mezunu gencimizin atanamadıkları ve iş bulamadıklarından mecbur kaldıkları için madende çalıştıklarını üzülerek öğrendik.

Bir doktor önce 12 yıllık temel eğitimin üzerine bir yarış atı gibi hazırlandığı sınavları geçerek kazandığı tıp fakültesini 6 yılda bitiriyor. 6 yıllık zorlu eğitimin ardından Pratisyen Hekim oluyor. Acillerde ve Aile Hekimliklerinde görev yapma hakkı kazanıyor. Sonra da acile gelen hasta, doktoru Uzman olmadığı için beğenmiyor, küçümseyip muayene olmak istemiyor. Bunun üzerine gece gündüz çalışarak TUS sınavını kazanıyor ve ortalama 5 yıl da uzman olabilmek için asistanlık yapıyor. En iyi ihtimalle 23 yılın sonunda bir meslek sahibi olup devlete atanıyor. Ömrü sınavlar ve eğitimlerle geçen doktorumuz erkekse askerlik, bayansa doğum, bebek dereken ömür bitiyor. Çok uç bir örnek verdiğimin farkındayım. Ama binlerce üniversite mezununun işsiz dolaştığı ülkemizde bazı arkadaşlarımızın neden yakındığını anlamış değilim.

Diyanet; din adına verilen hizmetin en ücra köşelere ulaşması, birilerinin mağdur olmaması adına almış olduğu kararla Fahri Kuran Kursu Öğreticileri ve Vekil İmamlara bir şans tanımış ve yaklaşık 7 bin kişiyi kadroya almıştır. Bu arkadaşlarımızın hepsini itham etmiyoruz, işini bir üniversite hatta yüksek lisans bitirmiş bir din görevlisinden çok daha iyi yerine getirenler de mutlaka vardır. Onları bu durumdan tenzih ederim. Ancak istisnalar kaideyi bozmaya yetmiyor. Atanan bu arkadaşların verdiği hizmetle alakalı gelen şikayetler öylesine fazla ki, iyi niyetle atama kararı alan Diyanet ancak bu şekilde yaptığının yanlış olduğunun farkına vardı.

Birçok amirin itiraf etmeye cesaret edemediği; aldığımız karar yanlıştı itirafını Başkan GÖRMEZ bütün samimiyetiyle dile getiriyor. Başka bir bahane bulabilecekken, hatayı başkalarında arayabilecekken ya da hatalı noktasında başka adres gösterebilecekken bunları yapmayan Başkan GÖRMEZ' i samimiyetinden dolayı tebrik ediyoruz.'' Bir karar aldık vebale girdik ve pişmanız'' diyor. Sebebi bu kadar açıkça dile getirmekten çekinmeyen Başkan yine kıvırmadan, evirip çevirmeden dürüstçe söylüyor. Ve böyle bir atamanın Diyanet tarafından tekrarının olmayacağı garantisini veriyor.

Herkes elini vicdanına koyup bir daha düşünsün. Şayet atanan bu arkadaşlar görevlerini dört dörtlük yapsalardı Diyanet' e de şikayetler yerine tebrikler yağsaydı, Başkan böyle bir karar alır mıydı?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fahri 2014-05-30 15:59:14

sayın başkan lütfen bize kadro verin diye yalmıyoruz biz fahriler yeterli değilsek yeterlilik sınavından 70 üzeri alanlar başarılıdır atamaya hak kazanır diyonuz bizde aldık niye yerleşmiyoruz niye kaç sınav sıtresiyle sürüm sürüm olalımsiz daha kaç sınavla ömrümüzü törpüleyeceksiniz hak adalet nerde yeterliliklerimiz niye iptal oluyor biz sizin deney kobaylarınızmıyız açın akademileri eğitin atama yapın niye sabır oyunu oynuyorsunuz hani akademiler haniiiiiiiiiiiiiiii yapacaz açacazla olmuyor mahşer yerimi burası sizi bekliyoruz acaba napacaklar yeterlilik aldık sıra bekle yokkkkkkkkkkk akademi açacaklar yokkkkkkkkkkkk atama yok okadar kadro bekleyen kurs var fahriler siz çalışın sırası geldimi sizi şutlarız türübüne bize yazık allahım sen görüyorsun davranış şeklinizi allaha havale ediyorum ben kuranı nasıl okuyorum öğrencilerime nasıl öğretiyorum allah görüyor lütfen yetkili meslek taşlarımız sorumluluğunuzdan fahriler yeterli değil diye kaçmayın bu kangrene çözüm bumak zorundınız

Avatar
halit 2014-05-30 16:04:04

Peki sayın GÖRMEZ neden yeterlilik belgelerini elimizden alıyor kpssmiz yok diye onca emek boşamı gidecek

Avatar
yazık ki ne yazık ... 2014-05-30 16:11:48

şu an görev yapanların çoğu kadroya nasıl alındı acaba ? başkanı olduğunuz kurumun görevlileri o görevlere nasıl atandılar ? sizden önce başkanlık yapanlar çok günahkarlardı ki (...) bu görevleri yapanları da günahkar olduklarını bile bile kadroya aldılar ... aman siz günahkarlara uyupta vebal altına girip günahkar olmayın sayın başkan (...)

Avatar
Mahmud ismailoğlu 2014-05-30 16:13:20

Kpss alınan elemanları, 5-6 ay süreyle kursa tabii tutmanın mantığını biri çıkıp anlatsın. Vekil imamlar elinizde hazır birer elemandır. Ist görev yapan bu arkadaşlar çoğu kadrolu görevliden liyakatlıdır. Bırakın demagoji yapmayı.. Madem böyle bir sıkıntı var; neden o kişileri görevden almıyorsunuz ? İşin hep kolayına kaçın. Diyanet üst düzey yönetimini Allah'a şikayet ediyoruz. Ist da münhal kadrolara yerleştirilen, camii görevlilerini torpilsiz tekrar elden geçirin! Sizi Allah'a havale ediyoruz. Vekil imamlar üzerinden politika yapmayın!

Avatar
yanlış karar... 2014-05-30 16:15:03

Bu hatanın farkına ne zaman varmışlar acaba??Vekil imam hatip ve Müezzinlerin verilen kadro hakkını geri alarak onların yerine sadece Vekil Kur'an Kursu öğreticilerine kadro vererek mağdur ettikten sonra mı??bu kul hakkına adam kayırmaya girmiyor mu??bunun vebalini diyanet gibi bir teşkilat nasıl ödeyecek??yazık yazık yazık....

Avatar
......... 2014-05-30 16:15:59

yeterliliği kazanıpta atananların hakkındaki şikayetleri de söyleyin ! eğitim merkezlerinde sübhenekeyi bile okuyamayan ama 70 ve üzeri puan alıp atananların yolunu açan mı günahkar değil !! son atamalarda atananların halini cemaatlerine sorsanıza..dinimize küfreden müslüman olsa !!!

Avatar
misafir 2014-05-30 16:23:18

bu inantırıcı değil bu imamlar ne yapmış ki şikayet geldi jet imamlar bunların içinden mi çıktı kareteci imamlar bunların içinden mi çıktı veya bu imamlar bu suç işleme özelliğini vekillik yapınca mı kazanıyor vekillik yapmak scili pozuk anlamına mı geliyor madem ki bunlar vekillik yaparken bu kadar bu kadar ahlaksız bu kadar topluma zarar verecek duruma geliyorlar bir daha hiç vekil almazsın işin önünü böyle kesersin ama duyduğuma göre vekiller ramazan öncesi istifa etmeyi düşünüyor bence bu vekiller istifa ederse diyanet bi daha vekil almayıp işi kökten temizlemeli

Avatar
ilahiyatcı 2014-05-30 16:28:16

Peki şimdi yeterlilik belgelerini iptal etmekle aynı vebali yüklenmiyor mu sonra da yaptık ama pişmanım demenin ne faydası var hem yazılı hem mülakat iki sınavdan da başarılı olup belgemizi aldık ama hükmü yok Allah a havale ediyorum başka da bir şey demiyorum