Din Gönüllüsünün Kendini Geliştirme Metodları

Din Gönüllülerinin kendi kendilerini motive etme ve geliştirmeleri, görevlerindeki başarı ve mutluluğu artıracaktır. Çünkü artık gelişmeyen din görevlilerinin olmayacağı bir Diyanet dönemini yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son zamanlardaki faaliyetlerini gözönüne aldığımızda ortaya çıkan sonuç kendini geliştirmeyenin bu camiada artık yerinin olmadığı gerçeğidir.

Din Gönüllüsünün Kendini Geliştirme Metodları

Din Gönüllülerinin kendi kendilerini motive etme ve geliştirmeleri, görevlerindeki başarı ve mutluluğu artıracaktır. Çünkü artık gelişmeyen din görevlilerinin olmayacağı bir Diyanet dönemini yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın son zamanlardaki faaliyetlerini gözönüne aldığımızda ortaya çıkan sonuç kendini geliştirmeyenin bu camiada artık yerinin olmadığı gerçeğidir.

23 Nisan 2014 Çarşamba 23:54
 Din Gönüllüsünün  Kendini Geliştirme Metodları
Yıllar önce Diyanet camiasında çalışan bazı  din görevlileri, senelerce aynı yerde görev yapar ancak insanlara tek kelime bile  öğretmeden, o yörenin ihyasına herhangi bir faydaları dokunmadan  kör topal bu vazifeyi yerine getirirlerdi. Yıllarca aynı mahallede görev yaptığı halde lojmandan camiye camiden lojmana gidip gelen bu görevliler, yaptıkları mevlid, nikah vs. programlardan maddi çıkar sağlamayı en büyük din hizmeti- bizce hezimeti - olarak görmüşlerdir. Bu sebeple halkımız arasında "paracı hocalar, hocalar doymaz" gibi olumsuz deyimlerin oluşmasına neden olmuştur. Din görevliliğinin şanına leke getirmişlerdir. Bir defa daha altını çizerek bu dine hizmet eden muazzez hocalarımızı istisna ediyor onların mübarek ellerinden öpüyoruz. Hizmet adına ne öğrendiysek onlardan öğrendik. Bizim sözümüz bu görevin hakkını vermeyen "paracı, yiyici" hocalara.

Son zamanlarda Diyanet camiası önemli değişimler yaşamakta.  Artık toplumun önünden gitmeyi hedefleyen bu camia, örnek ve önder olma gayreti içine girerek bir din hizmeti sunma amacındadır. Yapılan bütün çalışmalar bunu göstermektedir. Artık mevzu paracı yiyici hocaların artık bu camiada yerinin olmadığıdır. Gelişmeye kapalı, monoton ve standart hoca tiplemelerinin  bu camiada yerinin olmayacağı gayet açıktır. Bunun yerine koşan, koşturan örnek ve önder olan adanmış şahsiyetlerden oluşacak bu camiada yer alabilmek için çok çalışmak ve kendimizi geliştirmek zorundayız.

Bunun için bir takım metodlar geliştirdik. İstiyoruz ki din gönüllüleri kendilerini bu metodlarla geliştirsin ve en güzel din hizmetleri ortaya çıkarabilsinler. Bu metodlar kısaca değinecek olursak:

1- En başta tüm çalışanlar “görevli” değil bir “gönüllü” olmalıdır.
2- Yaptığımız bu vazifeyi “ihlas” ile yapmalıdır.
3- Alan bilgisine mutlaka sahip olmalıdır. Din görevlisinin en büyük sermayesinin “ilim”olduğunu  unutmamalıdır.
4- “ İlmiyle amil” sadece bilen değil bilgilerini yaşantısına yansıtan olmalıdır.
5- Kendisiyle  ve insanlarla barışık bir  olmalıdır  
6- Gelişen ve değişen dünyayı ve insanları iyi tanımalıdır.
7- Nezaket kurallarını bilmeli toplumda karşı cins ve karşıt görüşlü insanlarla nasıl iletişim kuracağını bilmelidir.
8- En çok okuyan, en çok üreten ve sürekliliği sağlayabilen olmalıdır.
9- Mensubu olduğumuz camiayı en güzel şekilde “temsil” etmeliyiz.
10- Kimseden takdir beklememeli yaptıklarımızı sadece Allah için yapmalıdır.
11- Hİç bir zaman ismimizi hizmetimizin önüne geçirmemeli daima hizmetimizin peşinde koşmalıdır

Mikail MİRAL
Kütahya-Altıntaş İlçe Vaizi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mucahit HOCAOĞLU 2014-04-24 11:03:58

Sizce başarı başkalarına leke atmakmıdır yoksa birşeyler üretip ortaya koymakmıdır .
Malesef müslümanın işi bu birilerinin yaptıklarını eleştirmek onlara başarı gibi geliyor

Avatar
aloha 2014-04-24 12:08:34

yazıyı yazan vaiz amcamız kendisi yaşıyormu yazdıklarını vaazu nasihat

Avatar
abd 2014-04-24 12:38:19

komedi başka birşey değil....

Avatar
yorum 2014-04-24 13:47:46

sayın hoca imamlar hakkında yorum yapmış bir yorumda müftüler hakkında yorum isterim çünkü aynı şeylerin fazlasını müftüler yapıyor bugünün müftüleri normal yemeyi beğenmiyor köfte ızgarası istiyorlar torpil adam kayırma müftülerde eğer bu kurum düzelecekse önce amir konumundakiler düzelecek adaletli olacaklar sonrasiz bu yorumlarınızı imamlar hakkıda yapacak sınız .balık baştan kokmaya başlar sözünü hatırlayın.

Avatar
Görevli 2014-04-24 14:34:02

Arkadaş bana tüm Diyanet personeli içinde bir(1) tane Din Gönüllüsü göster. Laf oyunları yapmayalım. Gönüllü olan maaş almaz. Ben, sen ve hepimiz maaş alıyoruz.'Din Görevlisi' olmanın ne sakıncası var? Bu deyimi en çok kullanan Sayın Başkanımız ama en yüksek maaşı alan da o.

Avatar
tubaa 2014-04-24 18:36:59

Biz milletten yakit temizlik parasi toplamaya devam ettiğimiz surece paraci yiyici denmeye mahkumuz diyanet artik Alm yapacagina kursların yakitini karsilasin..

Avatar
abd 2014-05-01 01:31:58

yorumlarım neden yayınlanmıyor acaba????????????????????????????????

Avatar
anadolu çocuğu 2014-05-31 19:50:45

ya nedir bu imamlardan bu kadar yakınma bi kasa dolu elmadan bazen Çürük'te çıkıyo şu kadar maaş alıyosunuz eğer maaş almazsanız namaz kılmazsınız sözleri beni çok ama çok rahatsız ediyo kim maaş almadan işini yapar soruyorum polismi ,öğretmenmi,doktormu? ......soruyorum imam olmak suçmu? aile ne ile geçim sağlasın ?