Diyanet her zamankinden daha güçlü

Milletvekili adayı olabilmek için bir çok Diyanet mensubu başta İl Müftüleri olmak üzere görevlerinden istifa ettiler.

Diyanet her zamankinden daha güçlü

Milletvekili adayı olabilmek için bir çok Diyanet mensubu başta İl Müftüleri olmak üzere görevlerinden istifa ettiler.

11 Şubat 2015 Çarşamba 09:56
Diyanet her zamankinden daha güçlü
DİNİHABERLER.COM / ANALİZ


Milletvekili adayı olabilmek için bir çok Diyanet mensubu başta İl Müftüleri olmak üzere görevlerinden istifa ettiler. Bu gelişme milletimizin gözbebeği haline gelen Diyanet için büyük bir kazanımdır. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarının gözü kapalı, dört duvar arasına sıkışmış dünyadan habersiz insanlar olmadıklarını görüyoruz. Bu süreçte Din hizmeti veren insanlar  ülkesinde yaşanan olaylara kayıtsız kalmadıklarını, olayları derinliğine analiz edebilecek  ve siyasi gelişmeleri yorumlayabilecek yeteneğe sahip  olduklarını  göstermişler ve ajandalarında ülkesinde  yaşanan sorunların çözümüne dair çalışmalarının olduğunu be yan etmişlerdir. Her şeyden önemlisi kamuoyu önünde  millete hizmet etme yolunda bizler de varız deme cesaretini kendilerinde bulmuşlardır.
               
Bundan on sene önce kaç İl Müftüsü milletvekili adaylığı için istifa edebilir ve bu medyada haber olabilirdi. Şunu da itiraf etmemiz gerekir ki bunda en büyük payın hiç şüphesiz son 13 yıldır ülkeyi istikrarlı bir şekilde yönetme eğilimi gösteren ve yine birinci parti olacağı belli olan Ak Parti'nin dini duyarlılığı yüksek insanlar tarafından yönetiliyor olmasıdır.
               
Müftülerimizin bulunduğu görevlerinden den istifa edip kamuoyu önünde, ülke yönetiminde söz sahibi olabileceğini deklare etmiş olmaları, başlı başına bir özgüvenin eseridir. Kimi adaylar partisinden güç alırken kimi adaylar da partisine güç katar. İşte bir çok İl Müftüsü sahip oldukları bilgi, tecrübe ve heyecanıyla partilerine güç katacaktır. Son dönemde Müftülerimizin halk nezdinde itibarı artmıştır. Gün geçtikçe çıtası yükselen Diyanet çalışanları artık kabına sığmayan, samimi ve ihlaslı göz dolduran çalışmalarıyla milletimizin beklentilerini karşılayacak donanımda olduklarını ispat etmişlerdir.
               
Tabi ki aday olan meslektaşlarımızı zorlu bir seçim maratonu bekliyor.  Önlerinde  duran zorlu parkurlardan geçmesi, tüm elemelerden sonra sınırlı sayıda adaylık için ön plana çıkıp partisi tarafından aday gösterilmesine varıncaya zorlu bir süreç bu kardeşlerimizi bekliyor. 
               
Adaylık çalışması deyip geçilmez. Bir kere Ak Parti'den Aday Adaylığı için erkeklerin Parti İl Başkanlıklarına  5.000 TL yatırması gerekiyor. Sonra Kendi ekibini oluşturma ve İl, ilçe Teşkilatlarını, mahalle köy ve kasabaları ziyaretlerle başlayan çalışmalarda Basın Merkezlerinin, Medyanın, Televizyonların kapıları çalınacaktır. Yerel Televizyonların harman zamanı olan seçim döneminde Ana Haber Bültenlerinin konuğu olmak en yüksek tarifedendir elbet.  Ee... artık koskoca Milletvekili Aday Adayıdır. Paradan kısılmaz, kamuoyunun yakından tanınması için reklam ve tanıtım çalışmaları gereklidir. Aday olduğu vilayeti için mega,  orta ölçekli, kısa ve uzun vadeli projelere ihtiyaç vardır. Tüm bunları göze almak bugünün parasıyla temizinden en az bir 150.000 TL ye ihtiyaç vardır. Tüm bunları hesaba katarak çıktıkları siyaseti tercih eden arkadaşlarımız gerçekten büyük bir cesaret örneği sergilemişlerdir. Tebrik etmek lazımdır.
               
İkbal peşinde olan, bulunduğu makamı beğenmeyip, üst makama çıkabilmek ya da gelecek için ismini duyurmak, nasıl olsa aday gösterilemezsem daha iyi bir yer verirler düşüncesiyle istifa edenler de olabilir. Ben hiç para harcamayayım reklam ve tanıtımımı sosyal medya üzerinden yapayım, hem Ankara'ya mesaj vermiş olurum hem de dönüşte daha iyi bir yere gelirim hesabı yapanların fazla bir kayıpları yoktur. Zararları Beş bin Lira adaylık ücreti ile üç aylık maaş mahrumiyeti vardır.
               
Giderek seviyenin düştüğü siyaset arenasında bilgi, birikim ve tecrübelerini millete siyaset yolunda kullanmak arzusuyla yola çıkan meslektaşlarımızın varlığıyla siyasetin seviye kazanacağına inanıyoruz.  Hatiplik konusunda gayet tecrübeli olan her hafta kürsüleri titreden müftülerimizin meclis kürsüsünden de hem vekillere hem aziz milletimize faydalı konuşmalar yapacağından kuşkumuz yoktur.  Şurası da unutulmamalıdır ki siyaset her zaman için kaygan bir zemindir. Her an herkesin ayağı kayabilir, şöhret hastalığı tüm manevi kazanımları bitirebilir. Rağbeti çok ve gözde bir statü olan milletvekilliği hemen herkesin rüyalarını süsleyen bir görevdir. Vebali, sorumluğu ve ahirette hesabı da ona göre ağır olan bu görevde Umarım meslektaşlarımız iyi bir sınav verirler.
               
Diyanet çalışanları olarak en hayırlı ve isabetli elemeler yapıldıktan sonra liyakat sahibi Müftülerimizin seçilerek parlamentoda yer almaları bizi mutlu eder.  Bizler de Diyanet mensupları olarak ne kadar değerli bir kurumda çalışmış olduğumuzu görmüş oluruz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEBRİK 2015-02-11 10:21:48

Diyanet adına göğsümüzü kabartan çalışmalarda bulunan arkadaşlarımızı ve siyasete atılmak için istifa eden vekillerimizi de içerisine alan güzel bir yazı derlemişsiniz, tebrik ediyorum. Bu güzel binaya ve bir tuğla koyan, çıtanın yükselmesi için çalışan herkesi kutluyorum.

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-02-11 11:42:43

10 numara bir yazı. Artık diyanet personelinin kendisine gelmesi lazım. Ne kadar önemli bir konumda olduğumuzu görmeliyiz

Avatar
Emrullah KAYA 2015-02-11 12:24:49

"Müftülerimizin bulunduğu görevlerinden den istifa edip kamuoyu önünde, ülke yönetiminde söz sahibi olabileceğini deklare etmiş olmaları, başlı başına bir öz güvenin eseridir."
Yazıdaki değerlendirmeye,özellikle de bu cümleye içtenlikle katılıyorum.Bu yola çıkmış olan bütün arkadaş ve meslektaşlarıma başarılar diliyorum.
Geçen dönem aday adaylığı için istifa edip siyaset yoluna giren ve bu yolla hizmet vermeye niyetlenen tek il Müftüsü olan bir kardeşiniz olarak bu dönemde bu niyeti taşıyanların sayısının artmış olmasından memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.Siyasete girmek ve siyaset yoluyla hizmet etmek zan edildiği kadar kolay olmamakla beraber,denenmesi,bilinmesi ve görülmesi gereken bir yoldur kanaatindeyim.
Tekrar camiamızın bütün mensuplarına çıktıkları bu yolda başarılar,güzel ve hayırlı hizmetler diliyor,Rabbim cümlesinin Yar ve Yardımcısı olsun diyorum.
Netice ne olursa olsun ama hayırlısı olsun inşaallah.

Avatar
sevval 2015-02-11 17:30:47

Fahri ve vekillerin durumu ne olacak biz boyle rezillikmi çekeceğiz.yemeklerimiz ne olacak

Avatar
ihsan 2015-02-11 20:32:46

hatırlatladığım kadarıyla önceden din görevlisi olup da sonra milletvekilliği yapan alimlerimiz var. yani müftü vb'nin siyasete atılmaya çalışmaları ilk değildir. ama siyasete atılmak isteyen din görevlilerinin bu kadar çok olması, bir ilktir. inşallah bu ilk, vatana-devlete-millete-diyanete vb hayırlı olur.

Avatar
YUNUS 2015-02-11 20:57:20

ŞİMDİ MECLİS DÜŞÜNSÜN... ):

Avatar
İlhami 2015-02-13 09:20:58

Arkadaşlar her şeyi güzel yazmışsınız da şu Diyarbakır Müftüsü beni delirtti ya uykularım kaçtı. Bir Müslüman, bir din görevlisi hele bir müftü nasıl olur da Şamanist bir terör örgütünün siyasi yapılanması olan HDP den aday olacağını söyleyebilir. Sen kürsülerden ne anlattın Allah'ını seversen. Öcalan'ı peygamber kabul eden bir örgüte ne katkı sağlayacaksın. Ancak Saf ve temiz Kürt halkını kandıracak PKK'nın da dinin içinde yer alabileceğini göstermiş olacaksın. Yalnız kendi vebalin değil Ümmeti Muhammedin vebalini de yükleneceksin. Çünkü sen kendini temsil etmiyorsun. Sen taşıdığın cübben ile 1400 yıllık İslam mirasını hz Peygamberin makamını temsil ediyorsun. Bu makamı bir eşkiyanın değerlerine kurban etmeye hakkın yoktur. madem emekli oluyorsun evinde otursan Allah katında daha hayırlı bir iş yapmış olursun. Mahşerde görüşmek üzere.....