Diyanet'in koruyucu melekleri

Diyanet çalışanlarının bütün sorunları dinleyen ve çözüm önerisi sunan her daim yanlarında olan koruyucu melekler yani sendikalar Rotasyon yönetmeliğinde hangi moda girdiler? İşte ayrıntılar...

Diyanet'in koruyucu melekleri

Diyanet çalışanlarının bütün sorunları dinleyen ve çözüm önerisi sunan her daim yanlarında olan koruyucu melekler yani sendikalar Rotasyon yönetmeliğinde hangi moda girdiler? İşte ayrıntılar...

18 Ağustos 2014 Pazartesi 10:01
Diyanet'in koruyucu melekleri
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Sendikalar ve sendikal mücadelenin niteliği, sendikaların ilk ortaya çıktığı günden bu yana, hemen her dönem, en önemli tartışma konularının başında gelmiştir. Sendikaların işçi sınıfı örgütleri olarak ortaya çıkışı ve gelişiminin, söz konusu gelişim sürecinde karşı karşıya kaldıkları engellerin, hangi koşullarda işçi sınıfının örgütlenme ve mücadele merkezleri haline geldiğinin bilinmesi, sadece geçmiş açısından değil, günümüz açısından da öğretici deneyimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, sendikaların sadece oluşum sürecini anlamak açısından değil, kapitalizm koşullarında sendikaların yapısı ve işlevinin tarihsel gerçekler ışığında yeniden tartışılması açısından da önemlidir.
 
Son yıllarda memur-sendika hareketinde yaşanan dalgalanmalar ve dönem dönem belirginleşen gerileme koşulları hesaba katılırsa, bugün sınıf mücadelesinin diğer alanlarında olduğu gibi, sendikal alanda da ciddi sorunların yaşandığı bilinmektedir. Yaşanan sorunlardan çıkış noktasında, sendikal harekette yaşanan tıkanıklıkların nasıl aşılması gerektiği konusunda, pek çok noktada tespitlerin yapıldığı söylenebilir. Ancak tespitlerin ötesine geçip, pratik sonuçlar ortaya koymak için, sendikalar başta olmak üzere, sendikaların ve sendikal mücadelenin niteliği ve biçimini yeniden gözden geçiren, memur sınıfının mücadelesi açısından sendikaların izlenmesi gereken çizgiyi daha da belirgin hale getirecek değerlendirmelere duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor.
 
Sendikaların neden ve hangi gerekçelerle memur sınıfının kitlesel sınıf örgütleri olarak kabul edildiği, memurların birleşme ve mücadele merkezleri olarak tarih içinde oynadıkları rolün önemi geçmişten bugüne sürekli olarak tartışılmıştır. Bugün genel anlamıyla mücadeleci sendikacılık olarak ifade edilen sınıf sendikacılığı fikrini ortaya çıkaran nedenler ve sınıf sendikacılığı pratiğinin memur sınıfı tarihi içinde nasıl oluştuğuna baktığımızda, sorunun sadece geçmişle ilgili olmadığı, pek çok yönden günümüze de ışık tutan zengin bir içerikle karşılaştığımız görülmektedir.
 
Devlet memurlarına da sendika kurma hakkı tanınmasıyla birlikte, Diyanet çalışanları da kendilerine göre Memur Sendikaları kurdular. Şu anda toplam sayıları 140  bin civarında olduğu tahmin edilen Diyanet çalışanlarının yaklaşık %89'u memur sendikalarından birisine üye durumundadır. Bu miktar, oldukça yüksek bir orandır. Din görevlileri de artık örgütlü hareketin önemini çok iyi kavramış bulunuyorlar. 
 
12 ayrı memur sendikasıyla sendikal faaliyette bulunan (Bunlardan birisi militan cemaat'in sendikasıdır. Okurlarımızın bu vatan haini sendikadan uzak durmaları gerekmektedir) Diyanet çalışanlarının sendikaları içinde ikisi, en azından kemiyet, yani nicelik (üye sayısı) olarak diğerlerinden güçlü durumdadırlar. Bu iki sendika, Diyanet çalışanlarının yarısından daha fazlasını temsil ediyorlar. Dolayısıyla, onların isimleri daha çok duyulmaktadır. Bunlardan birisi DİYANET-SEN, diğeri ise  TÜRK DİYANET VAKIF-SEN'dir. Diğer 2 önemli sendika ise DİN BİR-SEN ve DİVA-SEN'dir.

 
Bu dört sendika Diyanet çalışanları arasında etkili bir öneme sahiptir. Tabi diğer sendikalar da öyle ama üye sayısı bakımından adı geçen sendikalar ön plandadır.
 
Konumuza dönecek olursak, Dinihaberler.com ailesi olarak 5. kuruluş yıl dönümüne çok az bir zaman kala, 4 yıl boyunca Diyanet teşkilatında "rotasyon rüzgarları" esiyor haberimizle hemen hemen herkesimi uyardı. 80 bin okur kitlesine ulaşan Dinihaberler.com üzerine vura vura bunları dile getirmişti. ...ve nihai karar açıklandı Diyanet çalışanlarına rotasyon uygulanmaya başladı.
 
Peki Diyanet'in koruyucu melekleri yani sendikalar ne yaptı? Rotasyon uygulaması kararı çıkartılırken neredeydiler? Her platformda Diyanet çalışanlarının haklarını gözeten sendikalar rotasyon yönetmeliği çıkarılırken hangi modda idiler? 140 bin diyanet çalışanının neredeyse 110 bini sendikalı olduğunu düşünürsek bu rakam son derece önemli ve müthiş bir güç demektir. STK'lar bu gücünü yeterince kullanamadılar mı? Yetkili veya yetkisiz....
 
Ya Diyanet! Diyanet İşleri Başkanlığı ne yaptı? Büyük tartışmalara neden rotasyon yönetmeliğini hazırlama esnasında STK'larla iş birliği yaptı mı? Ya da STK'la istişare etti mi? Yoksa Diyanet ile Sendikalar arasında bir kopukluk mu var? Ya da Diyanet İşleri Başkanı ile Sendika Başkanları arasında bir sorun mu var? Veya tam tersi...
 
Bu sorular cevabını beklerken nihai kararı ahkâmı müteferia mer'i muhakemelerin vereceğini düşünüyoruz...

NOT: Değerli Okuyucularımız! 
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz. 
 
Biz hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir siteyiz. Bize bu teveccühü gösterek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize de en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi arz ediyoruz. 
 
Teşekkürler... Dinihaberler.com
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
lütfullahcengiz@hotmail.com 2014-08-18 23:25:35

Sevgili kardeşim; kapalım bir köşe başını. 35 sene kimse kipirdatamasin yerinden.of ne ala.

Avatar
mehmet-02 2014-08-19 17:33:59

SELAMÜN ALEYKÜM. sayın site yöneticileri... bütün haberlerinizde hep ROTASYON hakkında yazılar yayınlıyorsunuz...ALLAH için birde nakil sınavları hakkında yazılar yazın.yani müracaat için müktesib puanının 30 olması lazım ancak mbsst den 70-75 alalımda başvuru yapalım...bizahmet bunun içinde bir GAYRETİNİZİ GÖRELİM...ALLAHA emanet olun...

ADMİN___Sayın okurumunuz bununla ilgili çok haberler yaptık... Bu kategoriden bakabilirsiniz... http://dinihaberler.com/Kategori/diyanet-personeli-ozel