Diyanet'te Yıldızı Parlayan Genel Müdür

Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. (Seneca) Materyaller

Diyanet'te Yıldızı Parlayan Genel Müdür

Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. (Seneca) Materyaller

24 Ağustos 2014 Pazar 09:16
Diyanet'te Yıldızı Parlayan Genel Müdür
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü son dönemde başarılı çalışmalarıyla göz dolduruyor. 
Hizmetleri birbirini takip ediyor. 'Materyaller, bastırılan eser, yayınlanan kitaplar, çocuk dergileri ve görsel yayınlarda çalışmalar gerçekleştirildi.
 
2005 yılında çocuk yayıncılığı üzerine yapılan bir kongrede alınan kararlar doğrultusunda ''Öğreniyorum Serisi'' başlığı altında  ''Dinimi Öğreniyorum'', ''Peygamberimi Öğreniyorum'', ''Kitabımı Öğreniyorum'', ''Dualarımı Öğreniyorum'' ve ''Ahlakımı Öğreniyorum'' olmak üzere yayınlanan 5 eser 20 farklı dile çevrildi.
 
Türkiye'de 4 milyonun üzerinde olan engelli kardeşlerimizi ihmal etmedi. Türkiye’de ilk defa 'Kalpten Görenler'' CD'sini ve Braille alfabesiyle Kur'an-ı Kerim'i görme engelli kardeşlerimiz için hazırladı. Ayrıca ''Ayet ve Hadisler Işığında Engelliler'' adlı eser yaklaşık 400 bin adet basılarak, eserin engellilerle ilgili vakıf, okul, dernek, kurum ve kuruluşlara ücretsiz gönderildi.
 
85 bin tirajı bulunan ''Diyanet Çocuk Dergisi''nin de Braille alfabesiyle hazırlanan sayıları çıkarıldı.
 
Görme engelli kardeşlerimizin yanı sıra 24 eserden oluşan ''İşitme Engelliler Eğitim Seti'' de İşitme engelli kardeşlerimizin istifadesine sunuldu. 
 
Tüm bu kitapların hazırlık sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın alanında deneyimli eğitimcilerden istifade edildi. Çocuk yayınları hazırlanırken mutlaka çocuk edebiyatçısı, pedagog, psikolog ve alan uzmanlarından destek alındı.
 
Her sene ülke genelinde  yaz ve kış kurslarına ücretsiz olarak  dağıtılan yüzbinlerce kitap, Kutlu Doğum haftasında ve bazı özel günler için basılan ve dağıtılan kitapları daha saymadık. 
 
Bu hizmetleri sayarken biz bile yorulduk. Kitap hazırlamak, basmak kolay bir iş değildir. Titiz bir çalışma sabır, deneyimli elemanlar ve tüm bunlara yol kaptanı gerekir. Kılavuz kaptanınız yetenekli olursa sizi çok daha güzel günlere taşır. 
 
İşte Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar kaptanı; Genel Müdür Dr.Yüksel Salman…  Sayın Salman, gökyüzünde parlayarak yol gösteren kutup yıldızı misali yol arkadaşlarına en güzel şekilde rehberlik ederek başarılı çalışmalara imza atmıştır.
 
Bundan sonra ışığını artırarak çok daha güzel çalışmalarda bulunacağına inanıyoruz. Gayretli çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Bütün kitaplar kutsaldır, bilgi hazinedir, güçtür. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar kaptanı; Genel Müdür Dr. Yüksel Salman’nın çıkmış olduğu bu kutsal yolculukta  Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Başarılarının devamını diliyoruz. 
Dr. Yüksel SALMAN Kimdir?
 
 1967 yılında Bolu’da doğdu. 1985 yılında  Bolu İmamHatip Lisesinden mezun oldu. 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mezuniyet sonrasında Marmara Üniversitesi Temel İslam Bilimleri İslam Hukuku Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezinde ihtisas kursuna katıldı ve 1993 yılında mezun oldu. Üniversite ve Yüksek Lisans öğrenimi boyunca 8 yıl, İstanbul’da farklı hocalardan Arapça, Fıkıh, Hadis, Tefsir, Akâid dallarında özel dersler aldı. 1994 yılında, “İslam Ceza Hukukunda Cezayı Düşüren Haller” isimli teziyle yüksek lisansını tamamladı. 1995 yılında askerliğini kısa dönem olarak yaptı.
 
1993-1998 yıllarında Bolu ve Eskişehir’de İmam Hatiplik görevinde bulundu, İmam-Hatip Liselerinde ve Liselerde meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdi. 1998-2000 yılları arasında Kars Selim ilçesinde müftülük görevinde bulundu. Bu görevi sürdürmekte iken, 07.06.2000 tarihinde Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığına atandı. Yaklaşık 5 yıl Kurul Uzmanlığı görevi yaptı. 09.05.2005 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Dairesi Başkanlığına atandı. 
 
Kurul Uzmanlığı ve Daire Başkanlığı dönemlerinde Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Hukuku Anabilim Dalında akademik çalışmasını devam ettirdi. 2005 yılında “İslam Ceza Hukukunda Af” konulu mukayeseli çalışmasıyla bilim doktoru oldu. 
 
“Etkili Bir Din Hizmeti Açısından Hz. Peygamberin Örnekliği, İslam’ın Sosyal Dayanışma ve İsrafa Bakışı” (müşterek) adlı bir kitabı, Başkanlığımız ve hizmetleri başta olmak üzere, çeşitli konularda yabancı dilde ve ülkemizde yayınlanmış makaleleri, tebliğ ve müzakereleri bulunmaktadır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.
 
30.12.2010 tarihinde Dini Yayınlar Genel Müdürlüğüne atanan Dr. Yüksel Salman, evli ve iki çocuk babasıdır.
 

Anahtar Kelimeler:
Dr. Yüksel SALMAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan Özçelik 2014-08-24 13:36:34

Yaz kurslarında okutulan kitaplar namaz hocası veya ilmihal isminde tek kitapta birleştirilse daha güzel olur