Dobriçli Teyzenin Yürek Burkan Cami Feryadı!

Dobriçli Müslüman Kadının Tek İsteği Bir Camiydi...

Dobriçli Teyzenin Yürek Burkan Cami Feryadı!

Dobriçli Müslüman Kadının Tek İsteği Bir Camiydi...

04 Eylül 2015 Cuma 05:59
Dobriçli Teyzenin Yürek Burkan Cami Feryadı!
banner283

DiNiHABERLER.COM / öZEL

 
Tekirdağ ili Çorlu Müftüsü Adem Gülmek sünnet şöleni için gittiği Dobriç'te müslüman teyzenin feryadlarına şahit oldu.
 
Size sorulsa ne istersiniz? dense kim bilir neler istenmezdi...
 
Ev istemiyor, iş istemiyor, para istemiyor sadece ibadetletlerini huzurla yapabilecekleri bir cami istiyor bu teyze..
 
Özlemini duyduğu hasret kaldığı gençlerinin imanı selametini taçlandırabileceği bir cami...
 
İşte çok uzaklarda değil Bulgaristan'da yanı başımızda Türkiye'den imdat beklercesine yalvarıyor dilinin döndüğünce...
 
Dualar ediyor, haykırıyor " Ne olur bir cami" diye...
 
Bu sese kulak verin mutlaka...
 
Sizinde içeriniz parçalanacak...
 
Dört bir köşesi ezan sesiyle yankılanan muhteşem camilere sahip güzelim ülkemizde bu güzelliklere sahipken bu insanların cami çığlıklarını nasıl görmezden gelebiliriz.
 
Ezana, Kur’an'a, namaza aşık bu cami sevdalılarına kulak verme vakti...
 
Onlar Türkiye'ye bel bağlamış, umut yeşertmiş. Ümmetin umudu sesi nefesi bilmiş. Diyanet'imize hürmet göstermiş. Şimdi gönül birliği zamanı...


 Bu eski yerlesiminin ikinci kez iskânı 16. yüzyılda Hacıoğlu isimli bir Türk taciri tarafından kurulmuştur. Bulgaristan'da Türkçe ismi Pazarcık kelimesini içeren başka yerleşimler de bulunduğundan Tatarpazarcık gibi Hacıoğlu Pazarcık şeklinde anılmıştır.
 
93 Harbi sırasında 27 Ocak 1878'de Osmanlı yönetiminden çıkmış ve 19 Şubat 1882'de adı Dobriç olarak değiştirilmiştir.
 
10 Ağustos 1913 tarihli Bükreş Antlaşması ve 27 Kasım 1919 tarihli Neuilly Antlaşmasıyla Romanya'ya verilmiş ve adı Güney Dobruca'nın diğer kısımları gibi Bazargic olarak değiştirilmiştir.
 
II. Dünya Savaşı sırasında 7 Eylül 1940 tarihinde imzalanan Craiova Anlaşması gereği 25 Eylül'de Bulgaristan'a geri verilmiş ve adı tekrar Dobriç olmuştur.
 
Komünist döneminde, II. Dünya Savaşı'nda Bulgaristan'ı "kurtaran" Kızıl Ordu Mareşali Fyodor İvanoviç Tolbuhin'in anısına Tolbuhin (Толбухин)olarak değiştirilmiştir.
 
10 Kasım 1989'da Todor Jivkov yönetimi devrildikten sonra 19 Eylül 1990'da devlet başkanının emriyle tekrar Dobriç olarak değiştirilmiştir.
 
Etnik yapısı
 
2001 Bulgaristan Nüfus Sayımı verilerine göre Dobriç ili nüfusu 215.200 kişidir. Etnik kökenini 164.200 kişi Bulgar, 28.200 kişi Türk, 18.200 kişi Roman olarak beyan etmiş, yaklaşık 3.500 kişi de başka etnik gruplara mensup olduğunu belirtmiş veya bu konuda bildirimde bulunmamıştır. Anadil söz konusu olduğundan Romanların sayısından Türklerin sayısına yaklaşık 5.000 kişilik bir kayma olmakta, 33.600 kişi Türkçe'yi anadili olarak beyan ederken, anadili Romanca olanların sayısı 13.800'e inmektedir. Diğer gruplardaki sayılar aşağı yukarı aynı kalmaktadır. Dini aidiyet konusunda yaklaşık 7.000 kişi için bu bilgi açıklanmamış iken, Müslümanlar'ın 44.200 kişilik bir topluluk oluşturdukları görülmektedir. Obroçişte (eski adı Tekke) köyünde, Bektaşi babası Akyazılı Baba'nın türbesi bulunmaktadır. Rositsa (еski adı Saraca) köyünde Saraca Şah Veli Baba Türbesi bulunmaktadır. Kendisi 15.-16.yy.da İran'dan göç etmiş bir Türkmen'dir.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.