Ey Kürt Kardeşim! Birinci vazifen...

Denizli İl Müftü Yardımcısı Musa BİLGİÇ, Kürt kardeşlerimize önemli uyarılarda bulundu...

Ey Kürt Kardeşim! Birinci vazifen...

Denizli İl Müftü Yardımcısı Musa BİLGİÇ, Kürt kardeşlerimize önemli uyarılarda bulundu...

15 Ekim 2014 Çarşamba 14:01
Ey Kürt Kardeşim! Birinci vazifen...
İMRALIDAN DEĞİL MÜFTÜDEN MEKTUP KÜRT KARDEŞİMLE HASBİH

Ey Kürt Kardeşim!

Birinci görevin yaşamış olduğun her yerde Kürt olmayan herkesle uyum ve kardeşlik içinde yaşayıp, olurya herhangi bir anlaşmazlık veya haksızlığa maruz kalma durumunda, hakkını çakıyla, bıçakla, silahla, Molotof la değil, hukuki yollarla ve siyasetle aramayı bilmendir.

Bu yolda seni barıştan kardeşlikten dostluktan hukuktan koparmak isteyip barıştan önceki eski günlerde olduğu gibi dağa çıkmaya, silaha, öldürmeye, kardeş kanı dökmeye yönlendiren ve bu işten nemalanan birtakım dâhili ve harici silah tüccarları, uyuşturucu baronları,vatan düşmanları olacaktır.

Ey Kürt kardeşim!

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde sadece bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibi günah, bir insanı yaşatmakta bütün insanlığı yaşatmak gibidir buyuruyor. Bu ilahi emri hiç duymadın mı Kürt âlimleri,Şeyhleri, Mollaları, bölgende görev yapan din adamları, öğretmenlerin sana hiç bu gerçeği açıklamadılar mı? Büyük düşünür Şeyh Şadi Şirazi hz. Yeryüzünün baştanbaşa saltanatı sana verilecek olsa karşılığında yeryüzünde bir damla kan akıtmaya değmez diyor bu sözü hiç duymadın mı?

Ey Kürt kardeşim!

Bu kan emicilerin, kandan ve acıdan beslenenlerin hain emellerine alet olmayarak onların heveslerini kursaklarında bırak.

Ey Kürt kardeşim!

Hayattaki bütün işlerinde iğneyi daima kendine, çuvaldızı başkalarına batır. Vay yandım şöyle haksızlığa uğradım böyle haksızlığa uğradım diye sitem ediyorsun ama kendi milletin, aşiretin ve ailen içindeki haksızlıkları görmezden geliyorsun. Bunları düzeltmeye sıra ne zaman gelecek? Haksızlıklara örnek mi istiyorsun? İşte örnek: Kürt halkının yarısını oluşturan Kürt kadınlarıdır. Başta inandığın dinin kitabı olan Kuranı Kerim ayetleri ve bütün devletlerin medeni kanunları kadına mirastan pay ayırdığı halde -birazda işine öyle geldiğinden-töre böyle, geleneğimiz böyle, babalarımız dedelerimiz vermemiş, hanımlarımız almadı ki biz niye verelim diyerek, Kürt kadınlarına, kızlarına miras hakkı tanımıyorsun. Bu bir zulüm ve haksızlık değil mi? Kızlara mirastan pay vermeyen Kürt erkekleri, Kürt kızlarının, kız kardeşlerinin haklarını yemiş olmuyor mu?

Ey Kürt kardeşim!

Bazılarınız kızları evlendirirken kızların fikrini sormuyor en çok başlık parasını kim verirse kızın gönlü olsun veya olmasın zorla evlendiriyorsunuz. Bu duruma isyan eden kız sevdiği kişi ile kaçarsa namus temizleme adı altında kendi mahkemeni kendin kurup infaz kararı veriyorsun. Buna da töre diyorsun, olmaz olsun böyle töre! Allah kimsenin başına vermesin ama bu da bir haksızlık, özgürlüğü kısıtlama, kul hakkı değil mi?

Ey Kürt kardeşim!

Bir Afrika atasözünde, Gözlerin rengi biçimi ne kadar farklı olursa olsun gözyaşlarının rengi aynıdır der. Biliyorsun ki geçmiş 30 senedeki acılar boyunca Kürt ve Türk analarının gözyaşları sel oldu, çektikleri evlat acısı arşa dayandı, Bırak bu kuru inadı bırak bu boş hevesi içindebiriktirdiğin kin ve intikam ateşini söndür.

Seni bu kan ve acı dolu yola kim çekmişse kesinlikle yanlış yapmıştır sana iyilik etmemiştir. Kaybettiklerin kazandıklarından fazla olmuştur. Keşke senin eline silah verenler kalem verseydi şimdi daha kazançlı olurdun. En azından bölgendeki maddi ve manevi cehalet ortadan kalkmış olurdu. Unutma ki maddi alandaki cehalet fakirlik ve sefilliği, manevi alandaki cehalette, ahlaksızlık ve kokuşmayı meydana getirir. Nitekim böylede olmuştur. Ey Kürt kardeşim Kendine, kan peşinde koşan, ne kadar çok öldürürsem, yakarsam yıkarsam o kadar çok hak elde ederim düşüncesindeki insanları örnek alma. Bunlar topluma nefret tohumları ekerler ve düşmanlık biçerler.

Sen kalp kazan, gönül kazan sevgi tohumları ek sevgi çiçekleri topla. Eğer kendine bir örnek arıyorsan sana başta peygamberin Hz. Muhammed sav., sonra Kudüs’ün 2. Fatihi deden Selahaddini Eyyübi, Ahmedi Hâni, Mevlana Halit, Muhammed el Cezeri ve Said i Nursiler yeter de artar bile.

Ey Kürt Genci;

Gelecekte bir gün bir Türk kızını sevebilirsin , kızın veya kız kardeşin bir Türk gencine gönlünü kaptırabilir, veya Türklerin sıklıkla yaşadığı bir şehirde bir iş yapmak, işe girmek durumunda kalabilirsin. Bu terör işlerinden öyle uzaklaş ki hiş bir kimse ben kürde kız vermem, Kürt kızı almam, kürtle iş yapmam, kürde ev veya işyeri kiraya vermem demek durumunda kalmasın. Biliyorsun ve en acı şekilde bizzat kendin yaşıyorsun ki bu acı ve nahoş durumlar memleketimizde yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Ey Kürt kardeşim!

Bir Türk veya Kürt ailesi çocuğunu askere gönderirken tedirginlik içinde gönderiyordu çünkü hiçbir kurşun kimlik ve adres sormuyordu. Unutma ki Uludere de ölenlerde dağda terörist arama esnasında öldürülmüştür. Hiç kimsede suç bulma, bir zaman önce teröristlerde polis okulunda okuyan masum polisleri öldüreceğiz derken yanlışlıkla Hatay’a üniversiteye okumaya giden, arkadaşlarının veda yemeğine katılacak 6 tane masum Siirtli Kürt kızını yanlışlıkla öldürmediler mi bu altı tane kız Uludere’deki ölen otuz dört zavallı kaçakçıdan daha mı kıymetsizde unutuyorsun ve unutturuyorsun! Demekki böyle yanlışlıklarda oluyormuş Şunu hiç unutma ki savaşıyorum, savaşmaya devam edeceğim dersen bu acıları daha çok yaşarsın ve yaşatırsın.

Şunu da iyi bil ki Akdeniz’in, Egenin, Marmara’nın,Trakya’nın, İç Anadolu’nun, Karadeniz’in dağlarında böyle yanlışlıklar hiç olmuyor.Savaş uçakları yanlışlıkla kimseyi bombalamıyor. Çobanlar sürülerini rahatça otlatıyor, çocuklar korkusuzca çiçeklerini topluyor, insanlar gezilerini pikniklerini rahatça yapıyor yaz aylarını kır çiçeği nane kekik kokulu dağlarda, yaylalarda şenliklerle huzur içinde geçiriyor.

Ey Kürt kardeşim!

Kürtlerin içinde bu olumsuz terör işlerinden, şiddetten hiç haz duymayan, çok üzülen edep, irfan,ahlak ve aşiret sahibi tanıdığım tanımadığım çok temiz insanlar var. Atalarımız merkep yellenir sahibi utanır demişler.

Gerçekten o temiz insanlar, Kürtlerin içindeki kötülerin yaptıkları yanlışlar yüzünden çok utanıyorlar, başları eğik geziyorlar ne olur artık onları utandırma, başlarını önlerine eğdirtme. Bir güzel Kürt atasözünde hayvanlar iple, insanlar sözle bağlanır denir. Ne olur yapılan barışın arkasında bu sefer sağlamca dur sakın barışı bozma. Ey Kürt kardeşim Misafirperverliğin dillere destandır, dostluğuna doyum olmaz, sevdin mi ölümüne seversin, inancın, itikadın tamdır. Başta dinadamlarına ve kendinden büyüklere asla saygıda kusur etmezsin bunlara hiçkimsenin diyeceği yoktur. Bütün bu manasız, saçma ve inatla sürdürülen devlet, polis,asker ve bayrak düşmanlığı sana hiç yakışmıyor, dostluğu zedeliyor, kardeşliği bozuyor. Bayrağın üzerindeki kırmızılık; sana bu vatanı teslim eden Çanakkale’deki, Sarıkamış’taki şehit dedenin kanını, Hilal; bir olan Allah’ı,Yıldız; peygamberimizi temsil ediyor. Senin Allah’la peygamberle şehit dedenle sorunun mu var ki bayrağa önyargıyla yaklaşıyorsun.

Geçmişte Türklerin içinde de yanlış yapan veya yaptırılan insanlar yüzünden sürdürdüğün bu düşmanlık kıyamete kadar mı sürecek, bu düşmanlık ne zaman bitecek.

Ey kürt kardeşim

Bu vatana sen Ön Asya’dan gelmişsin biz Türkler de Orta Asya’dan gelmişiz. Yüce yaratıcı bizi iç içe geçen bir coğrafyada, cennet gibi vatanda bir araya getirmiş. Akraba olmuşuz, hısım olmuşuz, kirve olmuşuz, komşu olmuşuz, ticarette ortak olmuşuz. Bu akrabanı, bu hısımını, bu kirveni bu komşunu, bu ortağını nereye bırakıp ta ayrılıp gideceksin bu mümkün mü? Olmaz ya sınırları ayırsalar, herkes kendi Bölgesi'ne marş marş deseler, üste de para verseler sen yine gitmezsin. İstanbul’da, İzmir’de işyerini ,evini kurmuş oğlun okuyan, evlenen kızın, çocuğun, torunun geri gelecek mi zannediyorsun. Biz etle tırnak olmuşuz. Et tırnaktan ayrılır mı? Sakın yine yanlış anlama, çünkü bazı önde gelenleriniz biz et tırnak falan değiliz dediler yanlış anlamaya da çok meyillisin çok alıngansın. Şimdi sen bana tırnak mı diyorsun diyeceksin yok demiyorum tamam tırnak ben olayım sen et ol. Hem iyi düşün sen benim Maraş dondurmamı Antep baklavamı Adana kebabımı Afyon kaymağımı Giresun fındığımı Aydın incirimi Amasya elmamı Türk lokumumu yemeden duramayacağın gibi bende senin Urfa kebabını Adıyaman çiğ köfteni, Van otlu peynirini Diyarbakır ciğer kebabını Kürt böreğini yemeden durabilir miyim? Nasıl ki bu güzel nimetler memleketimizin mutfak zenginliği ise sen ve bende bu vatanın kültür zenginliğiyiz, sende olmalısın bu vatanda bende olmalıyım bu vatan sana da yeter bana da yeter.

Ey Kürt kardeşim!

Bundan sonraki hayatında Dernek kur, vakıf kur, parti kur, turşu kur ama ne olur silahlı örgüt kurma!
Uzaya çık, Nemruda çık, minareye çık başımın üstüne çık ama sakın dağa çıkma!
Polise, askere, gül at, karanfil at, nergis at ama sakın taş atma!
Fidan büyüt, garip doyur, çocuk besle ama sakın kin besleme!
Ev al, araba al, abdest al, gönül al ama sakın beddua alma!
Davet et, hayret et, affet, ama ihanet etme!
İtil, ütül, atıl, katıl ama satılma!
Satıcı ol, alıcı ol, kalıcı ol, ama bölücü olma!

Seni sevmemi rabbim bana emrediyor. Seni din kardeşim olarak seviyorum. Biraz nalına biraz mıhına vurdum. Ne olur bu sözlerime de alınma!


Kaynak: Dinihaberler.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
karaman 2014-10-15 15:11:42

artık lütfen kardeşlik ve dayanışma kazansın.....

Avatar
vekil 2014-10-15 22:33:02

Eline sağlık Allah razı olsun

Avatar
ezgi 2014-10-16 09:30:30

Agziniza saglik ne kadar da doğru

Avatar
Şaban TÜRKER V.H.K.İ. Samsun İl Müftülüğü 2014-10-16 14:28:38

Sayın Hocam, Kaleminize yüreğinize sağlık. Sizi tebrik ediyorum. Bu yazı ancak alkışlanır ve hayatımızda tatbiki için dua edilir. En kalbi dualarım sizinle ve milletimizledir. Ben de diyorum ki: Ey Kürt Kardeşim! Bu yazıyı oku, okut ve hayatında tatbik et. Selamlar, saygılar.

Avatar
a.kadir 2014-10-20 14:51:00

Irkçı bir çağrı olmuştur. Neden yüzyıldır Kürtlerin en temel insani hakkı olan anadilde eğitim konusunda türk kardeşe bir çağrıda bulunulmayıp sadece kürtlere sesleniliyor.

Avatar
işte bu yüzden herşey 2014-10-29 17:21:02

işte bu zihniyet yüzünden bugün ülkemiz karışıktır.Dar kafalı, vazife bildirici ve çok bayağı bir kafa. Bu ülkede dindarlar ve hocalar milliyetçiliği bırakmadıkça kürt sorunu bitmeyecektir. Adama sanki uşağına vazife bildiriyor. Türkiye dindarları milliyetçidir ve bu sonlandırılmalıdır.

Avatar
bir kürt 2014-10-29 17:26:27

ben elhamdulillah ki İslamı sizin bu zihniyetinizden daha iyi anlıyorum. Şunu açıkça söyleyeyim eğer ben bilinçli bir müslüman olmasaydım sizin bu yazı ve yorumlarınız hdp/pkk lı olmama yeterdi. Olmamış hiç olmamış.