Hadis-i Şerifler hurafalardan temizleniyor

Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meallerindeki 504 ayette yapılmış hataları tespit eden A. Metin Saruhan Hoca, Hadisi şeriflerle ilgili çalışma başlattı.

Hadis-i Şerifler hurafalardan temizleniyor

Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Meallerindeki 504 ayette yapılmış hataları tespit eden A. Metin Saruhan Hoca, Hadisi şeriflerle ilgili çalışma başlattı.

04 Temmuz 2014 Cuma 12:27
Hadis-i Şerifler hurafalardan temizleniyor
ASR-I SAADET HADİS DİYE BİLİNENLERDEN AYIKLANMIŞ SAHİH HADİSLER CİLT- I TANITIM BÜLTENİ


Hadis Diye Bilinenlerden Ayıklanmış Sahih Hadisler İsimli çalışma ayetlerle Hadis-i Şerifleri açıklayan özelliğiyle tüm dünyadaki tek özgün eser niteliğini taşıyor. Tarihsel süreç içerisinde hadisi şeriflerin çevirisinde veya nakli sırasında bir çok hatalar yapılmıştır. Bazı art niyetli kişilerin İslam dininde ikicilik çıkartarak insanları karamsarlığa sevk etmek için de Buhari, Tirmizi, Müslim gibi hadis alimlerinin naklettiği rivayetlerin arasına kendi ideolojilerini ekleyerek günümüze inkital ettirmişlerdir. Peygamber (s.a.v) Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle; “Bir kişi bana bir hadis atfederse o ayet karşılığı değilse benden değildir” buyurmuştur.

Peygamber (s.a.v) Efendimizin Kur’an-ı Kerim ayetlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için insanlara aktarırken kullandığı cümleler hadisi şeriftir. Hadisi şerif bizzat ayet karşılığıdır, çünkü Allah’u Teâlâ Habibi Kibriya Hatemen Nebi Hz. Muhammed s.a.v hakkında; “O, boştan konuşmaz, O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir” (Necm suresi 3-4. ayetler). Bu ayeti kerimelere göre hadis diye, ayetlerin karşılığı olmayan kelimelere nasıl hadis diyebilirsin? Peygamber (s.a.v) Efendimiz; “ Bir zaman gelecek Allah ve Resulü söylemediği halde Allah ve Resulü böyle söyledi diyeceklerdir” buyurmaktadır. İşte muayyen zamanlarda zuhur ettiği gibi, bu zamanda da böyle uydurma hadisleri zuhur ettirerek Allah ve Resulünü sıfatlamaktadırlar.

İnsanlar Arapçadan Türkçeye çeviri yaparken Kur’an ve Hadis ilmi olmadan Arapça biliyorum diyerek Arapça’nın bir kelimesi bir çok manalara gelmesine rağmen Kur’an ve hadis ilmi olmayan bu zatlar, kendi akıllarına göre hadisleri açtıklarında için hadisi şeriflerin manası değişerek ayetlere aykırı durumlar oluşmuştur. Bu nedenle günlük hayatta sıkça kullandığımız hadisi şeriflerin bir çoğunun uydurma hurafa olduğunu ayetlerle ispatlayan bu eser tüm İslam alemine kaynak teşkil edecek niteliktedir. Dört farklı renkte hazırlanan eserde; Yeşil renk sahih hadisleri, Kırmızı renk uydurulmuş sözcükleri, Mavi renk kişilerin konuşmalarını, Siyah renk ise hadisi şeriflerin açıklamalarını oluşturmaktadır.

Ömer Altıntop
MY Kitap Genel Yayın Yönetmeni


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nerde 2014-07-04 16:14:19

Hadis ayıklayacakmışlar nerde muhaddisler kac muhaddis yetiştirdiniz

Avatar
mikail miral 2014-07-04 16:42:10

http://youtu.be/cIm6LcNFcfY bu adama verdiğim cevap. kendisi ehli sünnetin bazı esaslarını reddetmekte.

Avatar
Mustafa Aslan 2014-07-04 22:33:34

A. Metin Saruhan Hoca'yı yıllardır yakinen takip ediyorum. Bir kaç tane emekli müftü abininde kendisini takip ettiğine şahit oldum. Ehli Sünnetin bazı esaslarını reddettiğini yazmışlar kur'an-ı kerime aykırı sünnet olur mu? necm suresi 4. ayette "O kendi nefsinden birşey yapmaz" diye buyuruyor; Efendimiz sav. bir hadisi şeriflerinde; Beni Allah terbiye etti, ne güzelde etti diye buyuruyor. şimdi bu ayet ve hadise göre kuran ilmi olmayan bir takım kişilerin uydurduğu ve halka sünnet, hadis diye yutturduğuna mı inanacağız yoksa Allah'ın ayetlerine mi? Hurafaları reddediyorsa bu suç mu? Allah'u Teala biz insanlara akıl vermiş. önce aklımızı kullanacağız. Ayetler doğrultusunda hakikatleri öğrenip ona göre birbirimizi uyarmamız gerekmiyor mu Sayın Mikail Miral, bilip öğrenmeden araştırmadan iftira atmak bir müslümana yakışır mı?