İlitam'a karşı çıkmak geri kafalılıktır

Sahte ilahiyatçı yazar konu Diyanet personeli olunca ahkam kesmeye başladı.

İlitam'a karşı çıkmak geri kafalılıktır

Sahte ilahiyatçı yazar konu Diyanet personeli olunca ahkam kesmeye başladı.

11 Ocak 2015 Pazar 17:13
İlitam'a karşı çıkmak geri kafalılıktır
İLİTAM Grup sayfamız İçin   


İlahiyat Lisans Tamamlama Uzaktan Eğitim Programı (İLİTAM), Üniversitesiteler tarafından geliştirilmiş özgün bir lisans tamamlama programıdır. Üniversiteler, İlahiyat ön lisans derecesine sahip kişilere, ilahiyat lisans diploması alabilmek için gerekli eğitimi vermeyi amaçlar. İLİTAM’ın sosyal hedefi, alandaki bilimsel ve akademik birikimini, eğitim teknolojisinin ve eğitim bilimlerinin sunduğu olanaklarla da bütünleştirerek geniş kitlelere yaymak ve böylece Türkiye’de yükseköğretimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaktır.

İLİTAM, öğrencilerinin özlük haklarının iyileştirilmesine, sadece lisans mezunlarının atanabildikleri görev ve makamlara da atanabilmelerine, yurt dışı görevlere atanmada tercih edilebilmelerine ve lisansüstü eğitim yapabilmelerine fırsat sağlar.

Dersler internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle yürütüleceğinden dersleri takip edebilmek için internet erişimli bir bilgisayara sahip olmak yeterlidir.

"Diyanet Perosneline İLİTAM'a Sınavsız Geçiş Hakkı" geliyor haberini Türkiye'ye İlk duyuran Dinihaberler.com olarak "Diyanet Perosneline İLİTAM'a Sınavsız Geçiş Hakkı"nı sonuna kadar savunduğumuzu belirtelim. Bu konuda ayrıkı yazı yazan söz de yazarlara da gerekli cevabı vereceğimizi de beyan ediyoruz.


Diyanet camiasına lafla hizmet eden bazı çakma sitelerin söz de ilahiyatcı silahşör yazarları "Diyanet Perosneline İLİTAM'a Sınavsız Geçiş Hakkı"nı eleştirmek için hemen balıklama atladılar. 

Söz de silahşör yazar, "İlitam’ın (İlahiyat Lisans Tamamlama Programı) örgün İlahiyatların kalitesini yakalayamadığı için eğitimin kalitesini her geçen gün düşürmekte olduğunu müşahede etmekteyiz. Bu bağlamda böyle bir ayrımcılık yapılarak 30 bin civarındaki Diyanet personelinin İlitama sınavsız geçişinin gerçekleşmesi durumunda kalitenin ayaklar altına alınacağı bir gerçektir." diyor.

Ah zavallı ilahiyatcı! İlahiyat Fakültelerinde kalite vardı da Önlisans mezunları mı düşürdü? Siz bir ilahiyatçı olarak ülkeye ne gibi bir faydanız oldu? Birilerini artık eleştirmek yerine dönüp kendilerine bakma zamanı gelmedi mi? Dini anlatmaktan aciz olan, nerede ne yapacağını bilemez olan kimler acaba?

Söz de İlahiyatçı yazardan skandal benzetme....

"Her sene Diyanet olarak bir slogan belirleriz ama onu uygulamaya gelince kendimizden ödün veririz. Bir ayeti kerimede Allah (C.C) söyle buyurur: "Ey İman Edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz".(1) Bu ayette de acıkça beyan edildiği üzere yapmadığımız şeyleri, birilerine yapıyormuşçasına anlatmamız yerilir. Diyanet Reisinin Fahrileri Kadroya geçirdikleri dönemden sonraki bir itirafında "fahrileri kadroya geçirmemiz günahı kebairimizdir." sözü de bu konuda da aynı şeylerin zuhur edeceğinin ön işaretidir. Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisinde buyuruyor ki: "Mü’min bir yılanın deliğinden iki defa sokulmaz" (2) Bu hadiste anlatılmak istenen bir Müslümanın aynı hataya iki defa düşmeyeceğidir. Bu bağlamda DİB’in bir demeç verip tekrar o demece benzer bir duruma gelecek vahamet arz eden bir konuya destek vermesi ne kadar doğrudur tartışılır. Gecesini gündüzüne katarak senelerini sınavlara hazırlanmakla geçiren kardeşlerimize bu bir hakarettir. O zaman gelin örgün İlahiyat vs. Fakültelerini toptan kapatalım. Madem kadrolu olan herkes ilahiyatı sınavsız okuyacak o zaman herkes kadro derdine düşsün sonra nasıl olsa bir şekilde ilahiyatı tamamlayacaktır.!!"

Fahrilerin Kadroya geçirilmesiyle Diyanet Perosneline İLİTAM'a Sınavsız Geçiş Hakkı"nı aynı kefeye koyan bir ilahiyatçıdan neler beklenir? Yeni ufuklara açılım: SUBİTEB, toplumu yeni ufuklara ve bugün için öngörülemeyen yeni açılımlara götürebilecek üretken bir birliktelik ve bir başarı yolculuğuna öncülük etmek yerine karşı çıkmak hangi aklın eseridir?

Ey İlahiyatçı gazel okumayı bırak! İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali DUMAN'ın sözlerine kulak ver...  


Ben ilitama karşı çıktım. Çünkü bu sistemde öğrenci parası için kayıt ediliyordu. Yani üniversitenin ve fakültenin derdi paraydı. Öğrenciler de bu parayı seve seve veriyorlardı. Çünkü onların derdi de diploma sahibi olmaktı. Karşı çıktım, çünkü para ile diploma satılmasını ilmi ve ahlaki bakımdan doğru bulmadım.

Fakat bu kadar karşı çıkmama rağmen bana da ilitam da ders verme görevi verildi. İslam Hukuk Usulü derslerini ben verecektim. Zaten karşısında olduğum bir sistemde öğrencilerin çok da öğrenme meraklısı kişiler olmadığını düşünmeme rağmen, görevimin gereği neyse onu yaptım. En güzel bir biçimde ders notlarını hazırladım. İnüzem bizden kredi başı 100 sayfalık bir ders notu, yani toplada 200 sayfalık bir ders notu istemesine rağmen ben 350 sayfalık bir ders notu hazırladım. İslam Hukuk Usulü’nün ilahiyatta okuyan öğrenciler için hayati önemi haiz bir ilim olduğunu biliyordum. Bu sebeple de karşımda, para için diploma almaya gelen insanlar olup olmamasına bakmadan onlara iyi bir usul öğretmek için hem ders notlarını hazırladım hem de senkronize / canlı yayın sisteminde elimden geldiğince iyi anlayıp öğrenmeleri için uğraştım. Sonunda final sınavları geldi çattı. Yanılmamıştım. Amaçları parayla diploma almaktan başka bir şey olmayan bir kesim vardı ilitamlılar içinde. Ama bazıları da vardı ki, örgün talebelerinden çok daha üstün bir gayret gösterip usul ilmini öğreniyorlardı. Geceler boyu ders çalışıp, benim derste önerdiğim kitap ve makaleleri toplu olarak okuyorlardı.

Sonuçta ilk dönem İnönü ilitama alınan öğrenciler mezun oldu. içlerinden 25-30 tanesi çeşitli üniversitelerde yüksek lisansa başladılar. Bunların içerisinde 14-15 tanesinin İslam Hukuku alanında yüksek lisans yapıyor olması benim için ayrıca sevindirici bir husustur. Ne yazık ki aynı dönemde örgünden mezun olan çocuklarımızdan yüksek lisansa başlayan sadece bir kişi ve o da İslam Hukuku alanında çalışmıyor.

Evet itiraf ediyorum. Bu gece gündüz demeden çalışan ilitamcılar beni yanılttı. Böyle bir sistemde bile ilim için uğraşan insanların çıkabileceğini bana gösterdiler. Onları ortaya koymuş oldukları gayretlerden dolayı tebrik ediyorum.


Ey İlahiyatçı, masal okumayı bir kenara bırak!

İş kişi de biter. Bilkent'te okur hippi olur, en basit kim 500 milyar isterdeki soruyu bile bilemeyecek kadar cahil olursun. İlitam'da okur Din İşleri Yüsek Kuruluna üye ya da üniversite de öğretim elemanı bile olursun. İlitam'a karşı çıkmak geri kafalılığın en alasıdır. İslama ve Müslümanlığı en büyük zararı sizler veriyorsunuz.


Enes b. Mâlik'ten (Radıyallahüanh): Hz.Peygamber (Saiialhhü aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

"Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde îman etmiş olmaz." (İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani)

Râvi: Ebu Hureyre: Bir gün, Resulullah (sa) ashabına:

"Şu kelimeleri kim [benden] alıp onlarla amel edecek ve onlarla amel edecek olana öğretecek?" buyurdular. Ben hemen atılıp:

"Ben! Ey Allah'ın Resulü!" dedim. Aleyhissalatu vesselam elimden tuttu ve beş şey saydı:

"Haramlardan sakın, Allah'ın en abid kulu ol! Allah'ın sana ayırdığına razı ol, insanların en zengini ol! Komşuna ihsanda bulun, mü'min ol. Kendin için istediğini başkaları için de iste, Müslüman ol! Fazla gülme. Çünkü fazla gülmek kalbi öldürür." [Tirmizi, Zühd 2, (2306); İbnu Mace, Zühd 24, (4217)]

Konuyla ilgili haberlerimiz devam edecektir.


İLİTAM Grup sayfamız İçin   
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birisi 2015-01-11 18:13:29

____ADMİNİN YORUMU___ Yorumuz yayım kriterlerine uygun düşmediğinden yayımlanmamıştır...

Avatar
gerçekçi olalım 2015-01-11 18:21:44

ben şiddetle karşı çıkıyorum.her ilde ilahiyat fakültesi var nerdeyse.diyanet personeline ilim lazım.arapça.güzel kuran okuma vb.hiç hocanın huzuruna çıkmadan.onun rahlesinden geçmeden.diploma verirseniz.o hoca adamı dinden eder.şova gerek yok.bize iyilik yapmak istiyorsanız.iyi bir dini ilimleri güzel öğrenilecek ve öğrenecek alim yetiştirin.beleşçiliğe yeltenmeyelim.gerçekçi olalım

Avatar
kuran kursu ogreticileri 2015-01-11 18:33:41

Tebrik ederim hislerime tercüman olmuşsunuz ben çok okumak isteyenlerden biriyim habere cok sevindim ben zamanninda okuyamadim bu fırsatı elimden almak isteyenlere hakkimi helal etmiyorum allah razı olsun dgssiz ilitam için uğraşanlara

Avatar
ayse 2015-01-11 18:34:38

Hakkimiz Harram olsun bunu yaptiginiz icin

Avatar
ayse 2015-01-11 18:59:34

HasetcIde değilim kiskancta sadece haksızlığa karsi dayanamıyorum inşallah bu haksizlik lar burnunuzdan cikar

Avatar
S.AKYOL 2015-01-11 18:59:37

İlitama karşı çıkmak ile zahmetsiz bir şekilde ilitamlı olmayı karıştırmayalım.bizler anlımızın teriyle ilitamlı olduk.bizlere haksızlık olmuyor mu?bence kendinizi yetiştirin dgs gibi bir sınavdan yeteri kadar puan alamayan arkadaşların ileride kaliteyi düşüreceklerini düşünüyorum.

Avatar
hakkı 2015-01-11 19:00:34

Hakikati söylemek niye kıskançlık olsun. Biz kimse okumasın demiyoruz ki okusun ama internetten uydurma okumasın. Ben kaç ilitam mezunu gördümse çoğusu (hepsi demiyorum) hatta puanları yüksek olanlar bile 4 yıllık fakülte mezununa benzemiyordu. Bir tarafları mutlaka eksik kalıyor. Önce fakülte mezunu olduğunu öğreniyorsun fakat sonra sükut-u hayale uğruyorsun. O zaman tekrar soruyorsun hangi fakülte diye... Gerçeği öğreniyorsun. Düşünsene sınavlarda 5-6 kişi bir araya geliyor internetin karşısında sorular cevaplanıyor. Buna fakülte eğitimi deniyor. Bu 28 şubatta hakkı yenilenler için çıkarılmıştı ama devam ettirdiler. Zararını görecekler ama iş işten geçecek.

Avatar
ubeydullah ceyhan 2015-01-11 19:04:01

artık ılahıyatında ıcıne edecekler bir saygınlık bır popülerlik vardı...

____ADMİNİN YORUMU___Haberin başlığına yakışır bir yorum....