İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı?

İmamlıktan Müezzinliğe, Müezzinlikten İmamlığa MBSTS' nin Rolü   İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı? 02:15 - 24 Temmuz 2014 +A -A      Yine gelen yorumlar dikkate alınarak en çok kafa karı

İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı?

İmamlıktan Müezzinliğe, Müezzinlikten İmamlığa MBSTS' nin Rolü   İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı? 02:15 - 24 Temmuz 2014 +A -A      Yine gelen yorumlar dikkate alınarak en çok kafa karı

01 Ocak 2014 Çarşamba 03:56
İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı?
banner283

İmamlıktan Müezzinliğe, Müezzinlikten İmamlığa MBSTS' nin Rolü

 

İmamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranır mı?

02:15 - 24 Temmuz 2014

+A

-A

 

 

 Yine gelen yorumlar dikkate alınarak en çok kafa karışıklığına yol açtığını düşündüğümüz bu konuyu ve taban puan olayını enine boyuna inceleyerek sorularınıza cevap bulma ümidini taşıyoruz.
 
 Öncelikle söylemek istiyoruz ki imamlıktan müezzinliğe, müezzinlikten imamlığa ve imamlıktan bir üst grup cami imamlığına geçişlerde aranan şartlar ve parametreler birbirinden farklı önemlere sahip.
 
 İmamlıktan müezzinliğe geçişte aranan şartlar ve sınavlardan alınan puanların önemine değinelim. 

 Burada MBSTS taban puanı aranmaksızın atama yapılabilir. (Taban puan C ve D grubu camilerde 50, A ve B grubu camilerde 60) Ancak önemli olan bu sınava girme şartıdır. MBSTS nin % 40'ı alındığı için bu sınava hiç girmemiş bir müezzin müktesebat ve mülakattan 100'er puan alsa dahi yüzde olarak getirisi 60 olacağından ve toplamda 70 in altında kalacağından sistem başvuruyu kabul etmez. Bu sınava girmiş ve en kötü ihtimalle 25 puan almış olsun sınavın % 40 alınır bu da 10 puan eder müktesebat ve mülakattan da 100'er tam puan almışsa yüzdesiyle getirisi 60 puan olur ki MBSTS' den gelen 10 puanı da eklersek 70 puan olur ve ataması yapılır. Yani taban puan 50 barajı kaldırıldı demek le aslında bunu kastediyoruz. Önceden 50 puan altında bir puan alan bir müezzin 49 dahi alsa başvuru yapamıyordu. Ama şimdi 25 puan dahi almış olsa başvuruda bulunabiliyor.

 
  Müezzinlikten imamlığa ve imamlıktan aynı grup ya da bir üst grup cami imamlığına geçmek istiyor ise kriterler farklı olduğu için MBSTS'den en az 50 puan alması veya 70'in üzerinde puan alması gerekmektedir. Yani imamlıktan müezzinliğe geçişte taban puan aranmazken, müezzinlikten imamlığa ve imamlıktan imamlığa geçişte bu taban puan aranmaktadır. Kafa karışıklığına sebep olan taban puan olayını da bu şekilde açıklayarak sorularınıza cevap olduğumuzu umuyoruz.
 
 Torpilin kalkmış olduğuna en açık örneklerden bir tanesi de sözlü sınavda 70 puan barajının kalkmış olmasıdır. Daha önceden mülakata giren bir din görevlisine müftü tarafından 69 puan verilse dahi ataması gerçekleşmezken şimdi daha da altında almış olduğu bir puanla yerleşme hakkı kazanıyor. Ayrıca yine torpilin önüne geçilmesi adına atılan en önemli adımlardan bir tanesi de mülakatta sorulacak sorulara bilgi ekenmeyecek olmasıdır. Yani önceden müftü istediğine istediği soruyu soruyor iken şimdi önceden belirlenen kriterlerin dışında ekstra hiç bir soru sorulamayacak. (Tıklayınız)

 
  Yine torpilin ortadan kalkması ve hak edene emeğinin karşılığının verilmesi adına müktesebat puanı da önemli kriterlere göre adilane hesaplanacak.  Kim hangi okulu okuduysa hangi belgeyi aldıysa onun puanı kendine mutlaka artı olarak gelecek. Örneğin kişi imam hatip lisesi mezunu ise belli bir puan alacak bunun üstüne önlisans bitirdiyse onun puanı da üstüne eklenecek, lisans bitirmiş ise onun puanı da üstüne ekenecek hatta iahiyat mezunu olursa onun puanı da eklenecek. Yani kim mesleği ile alakalı ne belge almış ise bunun puan karşılığı müktesebatına artı oarak ekenecektir.
 
 Tüm bunar değerlendirildiğinde MBSTS nin önemi daha net ortaya çıkmaktadır. Bu sınava girmesi beklenen 115 bin personelden sadece 50 bin kişinin bu sınava girmiş olması sınavın öneminin kavranmadığını göstermektedir. Atama ve nakiller başta olmak üzere tüm görevlendirmeler üzerinde etkili olan bu sınavın öneminin kavranması adına yapmış olduğumuz bir dizi haberlerin sizler tarafından daha net anşaıldığını ümit ediyoruz.
 
 Torpilin kalkmasının bir hayalden ziyade ne derece gerçek olduğu da bu şekilde anlaşılmış oluyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.