İsmail Kahraman Ayasofya'da ilk namaz kılanlardandı

TBMM Başkanı seçilen İsmail Kahraman'ın bir özelliği de Ayasofya ile ilgili taşıdığı hassasiyet

İsmail Kahraman Ayasofya'da ilk namaz kılanlardandı

TBMM Başkanı seçilen İsmail Kahraman'ın bir özelliği de Ayasofya ile ilgili taşıdığı hassasiyet

22 Kasım 2015 Pazar 23:17
İsmail Kahraman Ayasofya'da ilk namaz kılanlardandı
banner283
 
Milletvekillerinin yemin etmesinin ardından yeni Meclis başkanı AK Parti'nin adayı İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman. 
 
TBMM Başkanı tecrübeli bir siyasetçi kimliği taşıyan Kahraman'ın bir özelliği de Ayasofya ile ilgili taşıdığı hassasiyet. Kahraman gençliğinde müze olduktan sonra Ayasofya'da ilk namaz kılanlardan biri.
 
Konu ile ilgili iki köşle yazarı bilgiyi paylaştı.
 
Yeni Akit yazarı Hüseyin Öztürk:
 
MTTB Başkanı iken Ayasofya’da ayin yapmaya kalkışanlara karşı, arkadaşlarıyla birlikte Ayasofya’da ilk namaz kılan İsmail Kahraman’dır.
 
Meydan Gazetesi yazarı Ömer Şahin:
 
"1960 ve 70’ler MTTB’li gençlerin eylem yıllarıydı. Antikomünist çizgide gösteriler, Kıbrıs mitingleri yaptılar.
 
"Mesela Ayasofya’da namaz kılan ilk isimlerden biridir İsmail Kahraman. Kızıl bayrak dikilen direğe tırmanıp yerine Türk bayrağı dikmişliği vardır.
 
TBMM Genel Kurulunda 3. turda 316 oy alarak Meclisin yeni Başkanı olan Kahraman, 1940 yılında Rize'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Karabük'te, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde tamamlayan Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Kahraman, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) Genel Başkanlık yaptı.
 
Kahraman, 28 Mayıs 1985'te kurulan Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Kahraman, Birlik Vakfı ile 21 Aralık 1994'de kurulan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının (TGTV) kurucu üyesi olup halen Kurucular Kurulu Başkanlığını yürütüyor.
 
Kahraman'a, 2009 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfının (TMKV) kırkıncı yılında "40 Vakıf İnsana Vefa" programı kapsamında "Vakıf İnsan Ödülü" ve Yalova Üniversitesi tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. Kahraman, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinde bulundu ve İlim Yayma Vakfı kurucularından olup Mütevelli Heyetinde yer aldı.
 
İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfının Yüksek İstişare Kurulu üyesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı olan Kahraman, iş hayatında sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu başkanlıklarında bulundu, Çalışma Bakanlığında Bakan Müşaviri olarak görev yaptı.
 
-13 yıl aradan sonra Meclis'e "Başkan" olarak döndü
 
Kahraman, 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20 ve 21. dönemlerde İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. Refah Partisi ve Fazilet Partisinde grup başkanvekilliği yapan Kahraman, TBMM Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu.
 
1996-1997 yıllarında 54. "Refah-Yol Hükümeti"nde Kültür Bakanı olan Kahraman, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığında bulundu.
 
Kahraman, 1 Kasım seçimlerinde, AK Parti'de önceki yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aday gösterildiği İstanbul 1. Bölge birinci sıradan milletvekili seçildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rize'de kültür merkezine adı verilen Kahraman, 13 yıl aradan sonra Parlamentoya döndü ama kendi ifadesiyle "aktif siyasetten hiç kopmadı." 75 yaşındaki Kahraman, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'dan sonra Meclis'in ikinci en yaşlı üyesi sıfatını taşıyor.
 
Kahraman'dan teşekkür konuşması
 
TBMM Başkanı Kahraman, yaptığı teşekkür konuşmasında, TBMM Başkanlığı gibi yüce bir görevi tevdi edilerek kendisine gösterilen güvene şükranlarını sundu.
 
Kahraman, bu dönemde yapacakları çalışmaların milletin esenliğine, huzuruna, mutluluğuna, devletin her yönden daha da gelişmesine katkı sağlamasını temenni etti. Kahraman, şunları kaydetti:
 
"Gerçekleştireceğimiz yasama ve denetim faaliyetleri Anayasa'ya, mevzuata ve İçtüzüğe uygun olarak tam bir tarafsızlık içinde yürütülecektir. İnanıyorum ki milletvekillerimiz ve partilerimiz, Meclisimizin etkin ve verimli bir şekilde çalışmasında, saygınlığının korunmasında gereken hassasiyeti gösterecektir. Milletimizin bizden beklentisi de budur.
 
Kuruluşundan bugüne kadar Meclisimizde görev yapmış olanlardan vefat edenleri rahmet ve minnetle anıyor, yaşayanlara hayırlı ömürler niyaz ediyorum. Meclisimizin 26. Dönemi'nin yemin töreniyle, başkanlık seçimi çalışmalarını yöneten Geçici Başkanlık Divanı Başkanı Sayın Deniz Baykal ve üyelere teşekkür ediyorum. Milletimize ve devletimize hayırlı neticeler sağlayacak çalışmalar yapmayı bizlere nasip etmesini Allah'tan diliyorum."
 
Kahraman, "Bütün partilerin söylediği bir problem var, 'çözelim' dediği, Anayasa meselesi... Ele alınması lazım, çoğu kere ele alındı yine de alınacaktır muhakkak" dedi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.