İşte Diyanet'teki sendikalar ve üye sayıları!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet çalışanlarının sendika üye sayılarını tespit etti. Mutabakat metnine göre yetkili sendika ve Diyanet'te yetki sahibi Diyanet-Sen seçildi.

İşte Diyanet'teki sendikalar ve üye sayıları!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet çalışanlarının sendika üye sayılarını tespit etti. Mutabakat metnine göre yetkili sendika ve Diyanet'te yetki sahibi Diyanet-Sen seçildi.

27 Mayıs 2014 Salı 00:47
İşte Diyanet'teki sendikalar ve üye sayıları!
Erdi KARADENİZ / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı İl müftülüklerine "Kurumda Faaliyette Bulunan Sendikaların Üye sayıları öğrenmek için üst yazıyla bildiride" bulundu. 81 ilde gerçekleştirilen mutabakat metni doldurularak Diyanet İşleri Başkanlığına gönderildi.
 
Bilindiği üzere Sendikalar 11 işkolunda 15 Mayıs'a kadar sayı ve yekûnlarını çıkarırlar. 15 Mayıs itibarıyla da en fazla üyeye sahip olan sendika, en yetkili sendika olur. Bu yıl itibariyle de sayılar tespit edildi. 
 
Bütün sendikaların ortak özelliği "üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük, mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışır. 
 
Dini Haberler'in istihbarat şefi, sendikaların resmi üye sayısına ulaşmayı başardı. Diyanet işleri Başkanlığı'ndan edindiğimiz resmi bilgilere göre 71.676 üyesi bulunan Diyanet-Sen, hem kendi rekorunu hem de tüm zamanların rekorlarını egale etti. Ayrıca yetkili sendika olma özelliğinin yanında da Türk Diyanet Vakıf-Sen'in Diyanet'te yetkisini elinden alarak Diyanet'te yetki sahibi oldu.
 
Diğer taraftan Türk Diyanet Vakıf-Sen, 12 yıldır sürdürdüğü Diyanet'teki yetkisini kaybetti. Türk Diyanet Vakıf-Sen kan kaybetmeye devam ediyor. Türk Diyanet Vakıf-Sen'in yeni mutabakat metnine göre üye sayısı 18.628'e düştü.
 
Diva-Sen ve Din Bir-Sen ise yükselişlerini devam ettirdiler.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı il müftülüklerinden gelen mutabakat metnine göre yetkili sendika Diyanet-Sen seçildi. Bu yetkiyi almalarının sebebi, "dik duruş, din görevlilerinin yanında yer almaları, din hizmetlerinde kaliteyi yükseltmek için büyük bir çabanın gösterilmesi, fark gözetmeksizin herkesi kucaklamaları olduğu belirtildi." 
 
 
Kurumda Faaliyette Bulunan Sendikaların Üyelik Sayıları ve Tutulan Resmi Mutabakat Metni:

Sendika Dosya No Sendika Adı Sendikanın
Erkek Üye
Sayısı
Sendikanın
Kadın Üye
Sayısı
Sendikanın Toplam Üye Sayısı
1 DİYANET-SEN  -  - 71.676
2 TÜRK DİYANET VAKIF-SEN  -  - 18.628
3 DİVA-SEN  -  - 7.270
4 DİN-BİR-SEN  -  - 4.884
5 BAĞIMSIZ DİYANET HİZMET-SEN  -  - 229
6 DİVES  -  - 703
7 TÜM DİYANET SEN  -  - 511
8 HAK BİR-SEN  -  - 290
9 DİN GÖN-SEN  -  - ----
  GENEL TOPLAM  -  -  
 
“4688 sayılı Kanunun 30/a maddesi gereğince yukarıdaki verilen resmi sayılar tatunaklara geçmiştir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yorum 2014-05-26 14:57:53

hiç biri işe yaramıyor gitsinler diğer kurum sendikalarından işi öğrensinler diyanet her istediğini imamlara yaptırıyor bunların hangi birine dur diyebiliyorlar.

Avatar
yorum 2014-05-26 15:03:52

mbsts sınavı yapıldı 400 km uzaktan gelip sınava giren imamlar oldu eğer sendikalar işe yarasa bu böyle olmazdı bunu başka kurumlarda yapamazlardı

Avatar
unal uye 2014-05-26 15:51:51

mevcut sendikaları hepsini biliyoruz kafalarını kuma gömüyorlar kral degil kıraldan cok kıralcı olanbir memura imamları ezdiriyorlar imamlar dairelerine ugramıyorlar artık nezaman cagrılırlarsa ozaman dairelerine gidiyorlar yardım toplama günlerini iple cekiyorlar manevi baskı hala devam ediyor dairede memurla iyi gecinen lerle ima yoluyla mesaj veriyorlar dikkat et ha daire senin icin iyi şeyler düşünmüyor diye müftüyede rapor etmeyin haaaaaa.......

Avatar
unal uye 2014-05-26 15:53:37

hani benim yorumum..........

Avatar
soysal 2014-05-26 15:54:44

Diyanet-Sen'in bu başarısını kutluyorum.

Avatar
DİYANET VAKIF SEN Cİ 2014-05-26 16:13:14

SAYILARA ULAŞABİLDİĞİNİZE GÖRE DİYANET-SEN İN BU YÜKSELİŞİNİN SEBEPLERİNİDE BİLİYORSUNUZDUR. DİYANETTE DİYANET SEN HARİCİNDE SENDİKALARA ÜYE OLANLARIN MAĞDURİYETLERİNİDE YAZARSANIZ SEVİNİRİZ.

Avatar
Pişman erkenayılan 2014-05-26 23:04:22

Arkadaşlar sendikaya aidat ödüyordum.Devlette ben üye olduğum için ayrıca sendikaya para ödüyordu. Allah'a şükür şübe Müdürleri atama sınavında yapılan haksızlıklara ses çıkarmadıkları için üyeliğimi iptal ettim .Şimdi ise içim rahat kalbim ise huzurlu.en azında birilerinin sebebi ben değilim .Saygılarımla

Avatar
nerde sendika 2014-05-26 23:05:30

Sendikalar hangi derde derman oldular.Söylemesi ayıp memurdan ve devletten aidat almaktan başka