İyi bir seçmen kime oy vermelidir!

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Emin SEYHAN, "İyi Bir Seçmene Düşen Görevleri" madeler halinde açıkladı

İyi bir seçmen kime oy vermelidir!

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Emin SEYHAN, "İyi Bir Seçmene Düşen Görevleri" madeler halinde açıkladı

04 Haziran 2015 Perşembe 17:50
İyi bir seçmen kime oy vermelidir!
İyi bir seçmen yalan söylemeyen, ne yapacağını bilen, toplumda güven uyandıran, sık sık fikir değiştirmeyen, başkalarıyla işbirliği yapabilen, yanındakilerin fikirlerine değer veren, istişareyi önemseyen, önemliyi önemsizden ayırt edebilen dürüst ve güvenilir bir lideri arar, bulur ve ona oy verir.
 
İyi bir seçmen gerçekçi hedefleri olan, bol keseden atıp tutmayan, aklını kullanan, kendini geliştirmeye devam eden, uzlaşmacı, ülke menfaatlerini koruyan, samimi, çalışkan ve ahlaklı bir lideri arar, bulur ve ona oy verir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin dinî ve ahlâkî değerlerle ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir, sözlerini ve eylemlerini yakından takip eder ve ona göre oyunu şekillendirir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin hukukun üstünlüğüyle ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir ve ona göre oyunu belirler.
 
 İyi bir seçmen, desteklediği liderin sağlık politikalarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin ekonomi politikalarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin dış politikayla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin ulusal güvenlik politikalarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini, yaptıklarını ve yapacaklarını çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin eğitim politikalarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin dünya barışıyla ilgili politikalarını, görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin çevre politikalarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin demokrasi, özgürlükler ve insan haklarıyla ilgili görüş ve düşüncelerini çok iyi bilir.
 
İyi bir seçmen, desteklediği liderin ülke çıkarlarını parti çıkarlarının önüne koyup koymadığını çok iyi bilir ve onu göre oyunu belirler.
 
İyi bir seçmen, takım tutar gibi parti tutmaz, çalışan ve iş yapan güçlü lidere destek olur. Hizmet öncelikli siyaset yapanları destekler ve her zaman onların başarıları için dua eder. Popülist söylemlere kanmaz, bir delikten iki defa ısırılmaz.
 
Çünkü iyi bir seçmen bilir ki, Türkiye’de milletvekillerinin fazla belirleyici ve etkin bir rolü yoktur. Onların fonksiyonu sadece liderin dediklerini yapmaktan ibarettir. Zaten milletvekili aday listelerini belirleyen halkın kendisi değil parti lideridir. Hal böyle olunca liderin beklediği öncelikli olarak kendine ve partiye sadakattir. Bu bakımdan doğru olan; “güçlü bir lideri seçmek ve ona destek olmak”tır.
 
Zayıf görüntü veren bazı milletvekili adaylarına bakarak “güçlü lidere tavır yapmak” kendi ayağına kurşun sıkmaktır. Zira o güçlü liderin kaybedeceği sadece bir koltuk iken, halkın ve ülkenin kaybedecekleri sayılamayacak kadar çoktur. Bu nedenle tarihin tekerrür etmemesi için tarihten ders almak gerekir.
 
Yukarıdaki sayılanları umursamayarak kendi cemaat/ grup/ tarikat/ aşiret/ hizip/ parti çıkarları için oy kullanan veya kızarak yanlış karar veren seçmen iyi bir seçmen değildir. Çünkü o böyle yaparak gerçeklere sırtını dönmüştür. Dolayısıyla böyle bir seçmen yanlış tercih yaparak hem kendisine hem de ülkesine zarar verdiği için kesinlikle sorumlu olacağını bilmek durumundadır.
 
Sonuç olarak, yukarıda sayılan iyi bir seçmenin özelliklerine sahip olmak için çabalamayan, kendi kendine söylenip duran, sürekli halinden şikâyet eden, geçmişte yaşadığı o yokluk ve fakirlik günlerini unutan ve sandığa bile gitmeyen seçmen iyi seçmen olmadığı gibi kesinlikle iyi bir insan da değildir. Çünkü o, böyle yaparak kolay yolu seçmiş, ehven-i şer düsturuyla hareket etmemiş ve zalimlerin elinin güçlenmesine neden olmuştur. Böyle bir seçmenin kendine ve gelecek nesillere verdiği zarar ve omuzladığı vebal çok büyüktür. Dolayısıyla reyinin değerini bilmeyen, yalan vaatlere kanarak kendini ucuza satan ya da sandığa bile gitmeyen seçmen sadece zavallının tekidir. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammed Musab 2015-05-25 14:13:30

Habere bak hizaya gel. Anahtar Kelimeler : İyi bir seçmen, AK PARTİ, oy, oyunu ak partiye ver. Bu mu haber anlayışınız. Benim oyum Saadet Partisine..

Avatar
m emin 2015-05-25 14:44:36

Beim oyum ak partiye

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-05-25 14:48:30

Ak partiden başka bir partiye oy veren haçlılara çalışmış olur...

Avatar
esnaf 2015-05-25 15:55:24

çok düşünmeyin incelemeyin oylar akp ye yani

Avatar
berkant 2015-05-25 17:08:16

sn. hocamızın yazısından saadetlu milli birlik anlaşılıyor...akp miadini doldurdu.şimdi saadet ve milli ittifak gelecektir. milletimizin yoğun ilgisi vardır.hele hiç beklenmedik yerlerde saadet partisinin oy oranı yüzde 17 lere kadar gösteriliyor. haydi hayırlısı.

Avatar
emekli imamlar 2015-05-25 17:23:55

dileniyorlar zarf peşinde koşturuyorlar naapsın garipler

Avatar
abidin 2015-05-25 18:29:57

haber yapmaya gerek yok!!! siz zaten 24 saat akp oy verin diyorsunuz.onlar dedi, bunlar dedi demeye gerek yok sizi gidi akp li site sizi....

Avatar
kenan demirci 2015-05-25 18:30:39

hadi ordan sen kendi işinle uğraş