Âlim dediğin böyle olmalı

Âlim Dediğin...

Alim: İlim sahibi, bilen, bilgili, belli düzeyde bilgi birikimine sahip olan kimse. Alim kelimesi Arapça'daki bilmek anlamına gelen "alime" kökünden gelmektedir. Ayrıca Allah'u Tealanın ilim sıfatının insanlardaki tecellisidir.

İslam Âlim'i: Hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere Allah Resülü'nün hadislerini, sünnetlerini bilmenin yanısıra diğer islami ilimlere de vakıf olan bu temel bilgileri edindikten sonra belli bir alanda ihtisas yapan ömrü ilimle haşır neşir olan kimselerdir. Bununla birlikte, ilmi arttıkça nefsini kontrol eden verdiği bilgileri kat kat imbikten süze süze gözden geçiren kişidir ÂLİM...

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi?...

Alim, Emr-i bil maaruf nehy-i anil münker görevini boynuna bir borç bilmiştir. Bilmiştir de bunun yükünü önce kendi omuzlarına yüklemiştir. Anlattıklarını önce kendisi tüm benliğiyle iliklerine kadar yaşamış ve sonra cemaatına anlatma yoluna gitmiştir. Hayası takvası yüzüne yansımış tepeden tırnağa İslamı duruşuyla temsil etmiştir.

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi?...

Alim, kainat güneşi iki cihan serveri Peygamber Efendimiz (s.a.v)' den bahsederken yüzüne bir ciddiyet gelir, dudakları kurur sevgisi diline yapışır ağzından bal damlar, kelimeler inci tanesi gibi sıralanır dinleyenler Resûlullah'ı taa kalbinde hisseder. Buyur eder.

Âlim O'nu sanki cemaatin ortasında görür selamla buyur eder sonra hep bir ağızdan gelsin salavatlar, tekbirler, tehliller...

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi? ...

Âlimin duruşu vakarlıdır sözleri yanık. Bir genci kurtarmak, bir ihtiyara çare olabilmektir gayesi. Hariçten gazel okumaz elini taşın altına koyar insanların derdini dert edinir, edinirken de ahkam kesmez, onların kalplerini yumuşatır, huzur verir bakışıyla, korkutucu ve ürkütücü değildir.

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi?...

"Âlimler peygamberin varisleridir" (Buhari,İlim 10 Ebu Davut, İlim 1 , İbni Mace, Mukaddime 17) hadis-i şerifine mazhar olabilmek için gece-gündüz ihlasla çalışır bu peygamber mesleğine mütenasip yaşarlar. Ben oldum deyip gelişi güzel fetvalar vermezler.

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi?...

Örnek verdiği ayet-i kerimeyi önce kendi nefsine ithaf eder, sebeb-i nüzulunu tahlil eder, yer ve mekanıyla gözler önüne sererler. İlmi ferasetiyle çağın ihtiyaçlarına göre reçete yazar, muhatabını rahatlatırlar.

İşte ÂLİM dediğin böyle olmalı degil mi? ...

Tüm Ehl-i Sünnet Alimelerine ve o yoldan giden mü'minlere selam olsun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kamil yılmaz 2 yıl önce

Bu kadar yazıyı boşuna yazmışsınız .alim olmanın kriterini siz mi belirliyorsunuz? Alim dediklerinize bir bakın.dinledim kendisini.siz daha ne bilgin ve alim kişiler var araştırın. Cübbeli hocaya taş atanlarada şunu tavsiye ederim. Hocamızi tanisinlar.tabiki kendisini davranışlarından ve tavirlarindan dolayı begenmeye biliriz.ama ilmine laf söylemek haddimize değil. Unutmayalım ki bu ehli sünnet cemaatler diyanete geçince diyanetin çıtası yukseldi.size ve sizin gibilere tavsiyem.cok araştırın.

Avatar
yy 2 yıl önce

Sizin cemaatler e bakış açınız nedir ey dini haberleri. Diyanet i en üstün cemaat mi Gösteriyor sunuz. Şahıslarla uğraşmaya başladınız. Islam faydası olan şahıslarla. Işıd hakkında kimse söz söylemezken Cübbeli cehennem köpekleri dedi. Binlerce cahil insan oraya gitmekten kurtuldu. Başkaları da ondan cesaret alıp yeni yeni konuşmaya basladi

Avatar
ihvan 2 yıl önce

____ADMİNİN YORUMU___İhvan aç biraz kitap oku....

Avatar
burak 2 yıl önce

ne oluda dune kadar ısmaılaga cematını ovup dururken bırden saf değiştirdiniz merak ettım doğrusu sızdedemı paralel parmagı var acaba

___ADMİNİN YORUMU___İsmailağa cemaatine laf var mı? Senin gibi cahiller o cemaate zarar veriyor... Oku oku....

Avatar
abdulkadir satan 2 yıl önce

Yaptiginiz yorumu Cubbeli hocamiza dediklerinizi birde Ihsan hocamiza sorun kendisi cubbeli hocamiz hakkinda konusmaz. Allah cc adamlarina karsi olursaniz sizinde hasminiz yuce mevla olur. Nerde ukela kibirli edepsiz boyle utanmadan konusuyor zaten. Sizemi kaldi cubbeli hocamiz hakkinda konusmak. Mevlam geciktirmeden sizi terbiye etsin insaallah amin..

Avatar
hafız 2 yıl önce

ihsan hocamıza lafım yok kendisini Allah için çok severim.ama cübbeli hocayada laf atarken baska alimin bilgisiyle değilde kendi bilginizle konuşun .cübbeli hoca ehli sünnetin mızrağıdr .

Avatar
adam 2 yıl önce

ihsan hoca efendide, cübbeli ahmet hoca efendi gibi aynı merkezden ilim almışlardır, alimleri birbiri ilen kıyaslamak yanlıştır,cübbeli hoca efendinin, avam tabakasına yönelik çalışması parmakla gösterilip, üzerine tezler yapmak gerekir.

Avatar
Tim 2 yıl önce

Ya yorumcular. Bu haberde cübbelinin adı geçmiyor. Siz ne acayip komplex olmuşunuz. Hemen savunmaya geçiyorsunuz. Bu da gösteriyor ki hocanızın işi zor. Bu kibirle cenneti zor görür.