Mehmet Görmez'i Örnek Alıyoruz

Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM Değerli Dinihaberler.com okuyucularımız, Bir kaç ay önce, yerel bir TV kanalında bir haberle karşılaştık. Haberin içeriğini dikkatli izleyince dehşete düştük.   Dinihaberler.com, TV kanalında bir sendikanın haksız e

Mehmet Görmez'i Örnek Alıyoruz

Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM Değerli Dinihaberler.com okuyucularımız, Bir kaç ay önce, yerel bir TV kanalında bir haberle karşılaştık. Haberin içeriğini dikkatli izleyince dehşete düştük.   Dinihaberler.com, TV kanalında bir sendikanın haksız e

25 Aralık 2014 Perşembe 02:22
Mehmet Görmez'i Örnek Alıyoruz
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Değerli Dinihaberler.com okuyucularımız,

Bir kaç ay önce, yerel bir TV kanalında bir haberle karşılaştık. Haberin içeriğini dikkatli izleyince dehşete düştük.   Dinihaberler.com, TV kanalında bir sendikanın haksız eleştirilere maruz kalmıştır. Bizlerde bu açıklamayı sizlerle paylaşmayı uygun gördük. 

Dini haberler olarak şu hususların altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Dinihaberler.com sitesi bağımsız ve özgür bir sitedir. Hiç bir sendika ile yakından uzaktan bağı yoktur. Hangi sendika, din görevlilerinin hakları için çalışıyorsa haber sitemiz o sendika ile işbirliği içerisine girer ve din görevlilerinin haklarını savunur. Haber sitemizi karalamaya çalışan, üyelerine resmen isim vererek "o siteye girmeyin vs. gibi " diyenler olmuştur ve olacaktır. Onların da bir gün gerçekleri göreceklerine inanıyoruz.

Biz Dini Haberler olarak, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez'in "Sendikalar Farklılıklarını Korumalı" sözünü önemsiyor ve bazı sendikaları da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Öte yandan ülkemizde yayın yapan yüzlerce yazılı ve görsel medya organı vardır ve buralarda dini konularla alakalı yapılan haberler çoğunlukla insanımızın ilgisini çekmektedir. Bu nedenle pek çok medya organı dini konuları haber yapmak eğilimindedirler. Zira onlarda da reyting ve izlenme kaygısı taşımaktadırlar. Hal böyle olunca kendi aralarındaki rekabet nedeniyle de zaman zaman haberlerin içeriğini saptırmak ve ilgisiz başlıklar atmak gibi yanlışların içine de düşebilmektedirler.

Bir haberi elbette farklı bir dil ve başlık kullanarak, okuyucunun da dikkatini çekecek şekilde sunmak gerekmektedir. Basın mensuplarının bu hakkını teslim etmekle birlikte bir şeyin altının çizilmesi gerekmektedir ki o da, haberin asla saptırılmaması ve gerçeklerin eğilip bükülmemesidir. Zira gerçeği gizlemek, sadece bir kısmını söylemek veya söylenmemiş bir şeyi söylenmiş gibi aktarmak gazetecilik ahlakıyla bağdaşmayan bir tutumdur.

Bu itibarla, medya mensuplarının ilgi çekici manşetler atacağız derken bu etik kuralları göz ardı etmemeleri ve her zaman bunları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Öte yandan dini konularda görüş ve kanaat açıklayan herkesin de sözlerinin nerelere çekilebileceğini önceden kestirmesi, ciddi şekilde düşünmesi ve buna göre cevap vermesi uygun olacaktır. Buna dikkat etmeyenlerin ve sözlerinin çarpıtıldığından şikayetçi olanların birazda kendilerine dönmeleri gerekecektir. Zira onlarda haber yaparken seçici olmamışlar ve önlerine gelen her muhabire konuşmak gibi bir hata işlemişlerdir.

Konuyu örneklerle açıklamamız, ne demek istediğimizin daha anlaşılır olmasına imkan sağlayacaktır. Mesela, geçmiş yıllarda bir Papa'ya yapılanları birazcık dünya basını yakından takip edenler hatırlayacaklardır. Papa'ya bir keresinde gittiği bir şehrin havaalanında, uçaktan iner inmez gazeteciler şu soruyu sormuşlardır. "Papa hazretleri! Genelevini de ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz? Bunun üzerine Papa bu soruya başka bir soru ile karşılık vermiştir ve: "burada genelevi var mı bilmiyorum" demişlerdir. Ertesi gün gazetelerde şu manşet yer almıştır. "Papa uçaktan iner inmez, `burada genelev var mı` diye sordu."

Görüldüğü üzere Papa'nın bu tuzak soruya verdiği masum cevap çarpıtılmış ve Papa'nın imajı çizilmiş ve hakkında yanlış bir izlenim doğmasına yol açılmıştır. Elbette o tuzak soruyu soran muhabir görevini yapmıştır, ama Papa'nın niyetinde öyle bir şey olmadığı halde varmış gibi sunmakta pek etik olmamıştır.

Bu itibarla, bu olaydan gereken dersi çıkartmasını bilen bütün din görevlileri ve politikacıların son derece dikkatli olmaları gerekmektedir. Masum gibi görünen maksatlı sorulara tepki vermek ya da susmak yerine, cevap vermeye kalkışmak, hem o kimseye hem de temsil ettiği makama zarar verebilecek ve saygınlığının yıpratılmasına yol açabilecektir.AYRINTILAR BU LİNKTE GİZLİ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haili 2014-12-25 02:48:54

alırsınız tabi nasıl olsa adamınız.......

Avatar
İmam 2014-12-25 12:55:51

Say'ın başkanı bu kadar övüyorsunuz. Kurumuna hakim olmayan birisini övmemize gerek yok. Kürsülerde haktan adaletten bahsediyor. Göstermelik davranışlara karnımız tok. Sözleriyle eylemleri tam Zıt.

____ADMİNİN YORUMU___Adamsan insansan adını yaz... sana adın ile hitap edeyim...