Müezzin-Kayyımın disiplin cezası böyle bilindi!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, üyelerimize mobbing uygulayan müftülükleri takip ediyoruz, tespit edilen hukuksuz uygulamaları yargıya taşıyarak üyelerimizin hak mahrumiyetlerini engelliyoruz, söyledi.

Müezzin-Kayyımın disiplin cezası böyle bilindi!

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, üyelerimize mobbing uygulayan müftülükleri takip ediyoruz, tespit edilen hukuksuz uygulamaları yargıya taşıyarak üyelerimizin hak mahrumiyetlerini engelliyoruz, söyledi.

26 Mayıs 2015 Salı 10:38
Müezzin-Kayyımın disiplin cezası böyle bilindi!
banner283
Din-Bir-Sen’den bir hukuk zaferi daha!
 
 
Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Şenocak, şunları söyledi: “Kütahya İl Müftülüğü emrinde Alaattin Camii Müezzin-Kayyımı olarak görev yapan üyemizin, daha önce kendisine verilmiş olan disiplin cezalarının silinmesi için yaptığı başvuruların reddedilmesi üzerine Hukuk Müşavirliğimizin konuyu incelemesi sonucunda Müftülüğün yetki gaspı yaptığını tespit ederek Eskişehir 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtık.
 
Kütahya İl Müftülüğü’nün, üyemizin disiplin cezalarının silinmesine yönelik başvurusunu atamaya yetkili amir’e göndermeyerek reddetmesi açıkça hukuka aykırıdır. Bu nedenle atamaya yetkili olmayan Müftülüğün başvuruyu reddetmesi veya cevap vermemesi ve bekletmesi de hukuka aykırıdır. Nitekim Müftülüğün kasıtlı olarak işlem yaptığı anlaşılmıştır. 


 
Eskişehir İdare Mahkemesi, Kütahya Valiliğinden, davacının disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesi talebinin atamaya yetkili olan Diyanet İşleri Başkanlığına hangi sebepten sunulmadığını sormuş, Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından verilen cevabi yazıda, davacının doğrudan atamaya yetkili amire başvurması gerektiği, taşra teşkilatının ise tecrübesizlik nedeniyle talebi atamaya yetkili amire yönlendirmediği şeklinde düşündürücü bir savunma yapmıştır. Hemen belirtmeliyim ki disiplin cezasının affı için doğrudan atamaya yetkili amir olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvurmaya gerek yoktur. Memurun bağlı bulunduğu Müftülüğe başvurması de yeterlidir. Müftülük bu başvuruyu Diyanet İşleri Başkanlığı’na göndermek zorundadır. Başvurunun diyanet’e gönderilmemesinin sehven, yanlışlıkla veya tecrübesizlik gibi mazeretleri olamaz. Burada üyemize karşı bir garez ve kasıt vardır. Nitekim hukuk bunu görmüş ve ‘dur’ demiştir. Bu nedenle davada taraf olmayan Diyanet İşleri Başkanlığının söz konusu savunmasına itibar edilmemiştir. Kütahya İl Müftülüğü tarafından yapılan işlem yetki yönünden hukuka uygun bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir. 
 
Din-Bir-Sen olarak, üyelerimizin baskı, sindirme, yıpratma ve hukuksuz olarak idari iş ve işlemleri geciktirilerek hak mahrumiyeti yaşamalarına göz yummayız. Bunu yapanların yakasına yapışırız. Makamı, mevkisi ne olursa olsun hiç kimse hukukun üstünde değildir. Hukuk herkes için vardır. Hukukun üstünlüğüne inanan bir sendika olarak yasalara saygılıyız. Herkesinde saygılı olmasını bekliyoruz. Hukuk anarşisi yaratmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Üyelerimiz yalnız değildir. Üyelerimizin mahrumiyet yaşamalarına bugüne kadar göz yummadık. Bundan sonra da yummayız. Sendika olarak bütün üyelerimizin yanındayız. ”
 


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Namık 2015-05-26 11:06:55

Sendikayı tebrik ederim. Ancak müezzin kardeşime acıdım. Bakalım bundan sonra müftülüğün ve görev yapacağı her yeni müftünün tavrı olumlu olacak mı? Müftüler çok farklı. Anlatılmaz yaşanır.

Avatar
imam 2015-05-26 12:56:12

hep beraber dinbir senliyiz.dostlar.geçeceğim

Avatar
İmamlar 2015-05-26 15:20:40

Bütün Arkadaşları Din Bir sen e üye olmaya davet ediyoruz. Din Bir Senle Yürümeye Devam.

Avatar
sofi 2015-05-26 16:35:20

Arkadaşlar 4 at önce inceleme geçirdim haklı olduğum inceleme sonucunda anlaşildi hiç bir cexa almadım ancak müftü ile baskı yaparak beni başka bir yere surdu şu anda 15 gün yol hakkımı kullanıyorum mahkemeye verecem kazandıktan sonrada imamliği birakacam daha fazla datanımıyorum eşim k.kursu hocası 4 senedirde eş tayını yaptırtmıyorlar bana mesleğimi yapamaz hale geldim...

Avatar
arkadaşlarım 2015-05-26 18:31:08

bu teşkilat çalışılacak bir kurum olmaktan artık çıktı.özlük haklarımız emekliliğimizde ölü hale geldi.emekli olamıyoruz

Avatar
faruk hoca 2015-05-27 10:16:26

dinbirsenden allah razı olsun. imamların ve diyanetin bütün sorunlarını tek tek ortaya koyup açıklayan tek sendika. arkadaşlar 13 tane sendika var. hangisi bizim meselelerimizi bu kadar açık olarak ortaya koyuyor. aman diyanetle aramız iyi olsun diye susuyorlar. verdiğimiz paralar haram olsun. zehir zıkkım olsun. formu doldurdum dinbirsene geçiyorum. bütün imamlarıda dinbirsene geçmeye davet ediyorum. hakkımızı yiyenlerden hesap soralım.

Avatar
İLAHİ HUKUK 2015-05-27 10:23:59

Camilerde toplanan yardım paralarından görevlilerinde toplama görevinden hakkı var deyip %25 ini şahsına alan görevlilerin hukuku ne olacak.

Avatar
Mustafa IŞIK 2015-05-28 16:37:05

Adalet Tecelli Etmiştir.