Müftülerin Diyanet'ten Beklentileri

Diyanet'in Taşradaki Elçileri Diyanet'ten Ne istiyor?

Müftülerin Diyanet'ten Beklentileri

Diyanet'in Taşradaki Elçileri Diyanet'ten Ne istiyor?

27 Kasım 2015 Cuma 09:07
Müftülerin Diyanet'ten Beklentileri

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2. Görmez dönemi ile şaha kalktığı bu süreçte yeni yapılanmalar da beraberinde geliyor.
 
Torba yasanın kanunlaşması ile 5'e çıkacak Başkan Yardımcılığı görevi ve oluşacak yeni birimlerin Diyanet camiasına yenilikler katması bekleniyor.
 
Tüm bu yenilikleri ve gelişmeleri heyecanla bekleyen kesim yalnız merkez teşkilatı değil taşra teşkilatında yakından takip ediyor.
 
Edindiğimiz ve bize ulaşan bilgilere göre müftülerin Diyanet İşleri'nden oldukça beklentisi olduğu yönünde.
 
Diyanet İşleri Başkanlığın'da bir süredir üniversite hocalarının ilgili makamlara hızlı bir şekilde atanmaları konusu camiada yankılar var. Taşrada görev yapan müftüler bir dönem “bu teşkilatın her kademesinde çalışmış, kurumu çok iyi bilenler, tanıyanlar dururken, “liyakat ve ehliyeti” ıskalamadan bir üst makama atanmaya gelince üniversiteden “ünvan sahibi” birilerinin tercih edilmesi çok şık değildir” şeklinde itirazlarını dile getiriyorlar.
 
Diyanet'in mutfağında yetişip her kademede görev alan ve bu hizmetlerini başarılı projeler ile ispatlayan müftüler, bu güne kadar göstermiş oldukları bu performansları Merkezde de yapabilecek ortamlar sunulması yönünde beklenti duymaktalar.
 
Diyanet gibi misyonu ağır olan bir kurumda çalışabilmek ve bulunduğu makamda kaybolmak yerine kendi saygnlığı ile beraber şekil verebilmek o kurumun bütün makamlarını özümseyip üzerinde hal ve lisan diliyle taşımakla doğru orantılıdır diye düşünen müftüler, vermiş oldukları hizmetin yeni görevlerle beraber taçlanacağı görüşünü taşımaktadırlar.
 
Bununla beraber merkezi teşkilata atanan isimlerin üniversite camiasından olması hususunda biraz sitemkar oldukları bilgisini de almaktayız. Birlikte Teşrik-i mesai yaptıkları kariyer ünvanları olan arkadaşlarını takdir etmekle beraber Diyanet perspektifi düşünüldüğünde kısır bir anlayışla sıkışıp zaman zaman halk ve Diyanet cephesi arasında zorlanabildikleri kanaatini taşıdıkları bilgisine ulaşıyoruz.
 
Diyanet Teşkilatına taze kanlarla heyecan katacağı düşünülen müftüler, merkezde Başkan yardımcılığının yanı sıra genel müdürlük görevlerini de en iyi bir şekilde temsil edebileceklerini düşünüyorlar. İsimlerinin önü kariyerli müftülerin, kıdem atlamada ilk akla gelen kişiler olmasına biraz sitem eden müftülerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nda unutulmak istemedikleri gözlendi.
 
Diyanet'e yıllarını veren liyakat ve ehliyetle gerek personel idare noktasında gerekse irşat ve inşaa faaliyetlerinde hal ve beden dilleri ile toplumun her kademesine ustaca ulaşmakta olan müftüler kendilerine fırsat verilmesini bekliyorlar. Bu itibarla bir müftü neden bir Genel Müdür, daire Başkanı ve Başban Yardımcısı olamaz diye hayıflanmaktalar. Kuruma duydukları aidiyet kimliğinin sonuna kadar baki kalacağını salt makam peşinde olmadıklarının da ısrarla altını çizmeyi de unutmuyorlar.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAYKIN 2015-11-27 09:48:49

NAKİL MADURU İMAMLARIN DA BEKLENTİLERİ VAR.ŞU CUMA GÜNÜ HÜRMETİNE....

Avatar
uzman vaiz 2015-11-27 10:03:26

merkez taşrayı hiçbir zaman adam yerine koymamıştır. Taşradakilere yardımcı hizmetliler gözüyle bakmıştır. Bunun tek müsebbibi başkanlık değil tabi pısırık il ve ilçe müftülerinin de katkısı vardır.

Avatar
emektar imam 2015-11-27 11:18:22

müftüler yine kendilerini düşünüp imamlarını unutmuşlar

Avatar
Hanifi Türkmen 2015-11-27 11:22:52

hep müftülerin benlentisi olsun zaten imam ve müezzinler umrunda değil diyanetin

Avatar
ümit Timurhan 2015-11-27 11:32:34

Kazanılmış nakil atamamız neden gerçekleşmiyor hak hukuk tan bahsediliyor hani nerede? 3ay oldu artık tükendik ben bir anne olarak çoluk çoçuk mağduruz Diyanet işleri başkanına sesleniyorum bizi de görün her kesimime yetiştiniz takip ediyoruz bir talimatınızla bu sorunumuzu çözmeniz dileğiyle

Avatar
akademik 2015-11-27 13:17:11

müftüler daha önceden özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda bunun mücadelesini verdiler ve bunda da başarılı oldular. bu konuda sıkıntıları kalmayınca şimdide bu beklentilerin içine girdiler.Diyanette akademik ünvanlı il müftüler olduğu gibi taşra teşkilatından yetişen il müftüleri de pekala mevcut. Bugün ilçe müftülerinin, il müfütülüğü beklentisi de makam ve ekonomik rahatlık sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Yoksa ilçe müfütülüğünde yapacağı projeler bittiğinden değil.

Avatar
abdullah 2015-11-27 14:08:21

Hoca Efendi akıllı ol diyen zaaat sen düzgün konuş başta sizi böyle padişah gibi tutan diyanet bu vebal omuzlarında ah sizi imamlar o makamlara secse veya gönderse bu diyanet ozaman gerçek manada hakka hizmet eder diyanet akademisyenleri Müftü yapmakla ne doğru yapıyo en azından kültürlü insanlar geliyo

Avatar
abdullah 2015-11-27 14:11:16

Ooooo ulema ilçe Müftüsü gelmiş cahil imamlar diyor birde emir vermeye alışmış emir veriyor az kaldı o makamlara göreceksiniz ozaman bekleyin