Özür dilerim hocam, cuma namazında uyuya kalmışım!

Bugünlerde açık mektup yazmak yaygınlaştı. Biz de geri durmak istemedik. Elimizi kolumuzu bağlayan yok. Niye aklımızdan geçenleri sizlere iletmek için mektup yazmayayım.

Özür dilerim hocam, cuma namazında uyuya kalmışım!

Bugünlerde açık mektup yazmak yaygınlaştı. Biz de geri durmak istemedik. Elimizi kolumuzu bağlayan yok. Niye aklımızdan geçenleri sizlere iletmek için mektup yazmayayım.

12 Mart 2014 Çarşamba 21:46
Özür dilerim hocam, cuma namazında uyuya kalmışım!
Cuma günü bütün dünya müslümanlarının tek yürek olup, rahmet atmosferini oluşturarak, alemler için Cenabı Allah'ın mağfiret ve nimetini kazandırdıkları mübarek bir gündür. Cuma günü müslümanların bayramı ve hafta içindeki en mutlu günleri hükmündedir. O günün rahmet ve bereketinden faydalanmak için her müslümanın azami gayret göstermesi gerekmektedir. Cuma namazının belli şartları, farz ve sünnetleri vardır. Bu şartların gerçekleştiği yerlerde cuma namazının farzlarından bir tanesi de imamın hutbe okuması ve yeterli sayıda cemaatin hazır bulunmasıdır. Cemaat içinde hutbeyi namaz içindeymiş gibi dinlemesi gerkmektedir. Cuma hutbesi uzakta okunuyor, anlaşılmıyor yada duyulmuyor olsa bile cemaatin hutbe süresince hazır bulunması gerekmektedir. Hutbeye yetişemeyen cemaatin cuma namazı caiz olmaz. Yeterli sayıda cemaat yoksa cuma namazı olmaz. 
 
 
Cuma hutbesinin rükünleri Hanefi mezhebi imamı Ebu Hanife'ye göre, Cenabı Allah'ı (cc) zikretmek ve anmaktan ibarettir. Yani imam hutbeye çıkıp Elhamdulilah, Subhanallah ve Lailaheillallah dese hutbe gerçekleşmiş olur. Hanefi imamlarından Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre hutbe, namazın son oturuşunda tahiyyat duasını okuduğumuz süre miktarınca, Cenabı Allah'a şükür, Peygambere salavat ve mü'minlere ederek zikri uzatmaktır. Hutbenin diğer vücupları ise, cuma imamının taharet ve tessüt ile ayakta cuma hutbesini okumasıdır. Cuma hutbesinin sünnetleri ile, hutbeyi iki kısımda bitirmektir. Birici kısımda Cenabı Allah'ın ayetleri ile cemaate nasihat edilirken, ikinci kısımda ise Peygambere ve bütün müslümanlara duadan ibarettir. İki hutbe arasında üç ayet okuyacak kadar oturması sünnettir. İmamın her iki hutbesi uzatmaması cuma namazının sünnet olan adaplarındandır. Çünkü cemaatin genelini göz önüne alarak, hasta yaşlı ve diğer hususları düşünmek gerekmektedir.
 
Zorlu bir süreçten geçen ülkemiz ve bunu çok iyi bilen Diyanet işleri Başkanlığı yaklaşık 1 veya 1.5 aydır hutbeleri  hazırlıyor. Seçim bitine kadar da bunun böyle olması bekleniyor. Yani, hutbe kontrolü Diyanet’in elinde. Bazı müftülükler sitem etse de, Diyanet doğru yolda ve muhteşem hutbeleriyle halkın takdirini kazanmaya devam ediyor.
 
Diyanet’in muhteşem hutbelerini güzel okumak ta güzide imamlarımıza düşüyor. Özellikle Selatin Camilerin imamları daha dikkatli ve özen göstermesi gerekmektedir. Edirne Selimiye Camii görevlisi iseniz çok çok dikkatli olmalı ve itina göstermelisiniz.. Sizlerin derin ilminiz, büyük birikiminiz vaazlarınıza ve hutbelerinize yansıyor.
 
Yalnız, bir küçük noktaya daha temas etmek durumundayım, affınıza itimatla.
 
Vaiz efendi o kadar güzel bir vaaz verdi ki, can kulağıyla dinledim. Konular akıcı ve anlamlı, ayet ve hadislerle anlatımlarını pekiştirdi. Bir cemaat olarak vaiz efendiyi takdir ettim. Siz kürsüde vaaz verirken birkaç kendini bilmezin telefonla meşgul olması, mesaj yazarak veya konuşarak etrafındakilerin dikkatini dağıtması hiç hoş değil gerçekten. Fena halde rahatsız ediyor cemaati. Galiba daha esaslı bir ikaz metodu bulmanız gerekecek.
 
Cemaat içinde bu durumun farkında olanların çoğunluğu teşkil ettiğini düşünüyorum. Ne var ki bir noktaya dikkat çekmek zorunda hissediyorum kendimi. Gayet tabii olarak, Cuma günleri epeyce kalabalık toplanıyor. Esnaf işi gücü bırakıyor, öğrenciler ve memurlar öğle yemeklerini geçiştirmeyi tercih ediyor, emeklilerin durumu malumunuz. Anlattıklarınızdan ve namazdan mahrum kalmamak için gelenler, içerisini dışarısını dolduruyor. 
 
Bu tip büyük camiler, her bilgi seviyesinden insanlar gelmektedir. Okunacak hutbeye çok iyi hazırlanılmalıdır. Vurguyu, diksiyonu, jest ve mimik hareketleri itibarıyla hutbeye hakim olunmalıdır. Cemaat pür dikkat sizi dinlemelidir. Sıkılmamalıdır. Hutbenin ne zaman biteceğini düşünmemelidir.
 
Derin bir hürmetle arz edeyim, istirham edeyim, daha ne gerekiyorsa edeyim. 07.03.2013 tarihinde 5 binden fazla kişinin kıldığı Cuma namazında uyuya kalmışım. Özür dilerim hocam, o güzelim hutbeyi dinleyemedim. Cemaatin de uyuduğunu biliyor musunuz?

 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.