Papa olsaydı Atay'ın alnından öperdi

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Kültürlerarası Diyalog Uyg. ve Arşt. Merkezi Bölüm başkanı Prof. Dr. Ali Tayfun Atay'ın skandal açıklamları

Papa olsaydı Atay'ın alnından öperdi

Okan Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Kültürlerarası Diyalog Uyg. ve Arşt. Merkezi Bölüm başkanı Prof. Dr. Ali Tayfun Atay'ın skandal açıklamları

05 Ocak 2015 Pazartesi 08:40
Papa olsaydı Atay'ın alnından öperdi
PAPA OLSAYDI ALNINDAN ÖPERDİ

Sayın Atay! 01.01 ve 03.01.2015 tarihli "Diyanet İşleri Başkanı'na açık mektup-1 ve Diyanet İşleri Başkanı'na açık mektup-2"  Başlıklı yazınızda yılbaşı hakkında yazdıklarınızı okuyunca şok olduk. Bir Sosyoloji Bölümü  profesörü nasıl olur da Hz peygamberin “Kim Yahudi ve Hristyanlara benzerse bizden değildir” Hadis-i Şerifini es geçerek Yılbaşını meşrulaştırmaya yönelik şeyler yazabilirdi. Bizi ayırmayın dediğiniz kimseler, yılbaşlarında hristiyan kültürünü yardımsever birlik beraberlik ambalajıyla süsleyerek müslümanlara empoze etmeye çalışan, ama onun dışında dünyanın alt kısmında her gün taşeronları vasıtası ile müslüman katleden kimselerdir.

Yılbaşını kutladığını saydığınız dünya ülkelerinin hristiyana benzeme kaygısı güden bir peygamberi yok.

Türkiye’de de sizin düşündüğünüz gibi "millet mutlu olsun da ister dinsiz olsun ister dindar olsun farketmez" düşüncesinde bir Diyanet İşleri Başkanı yok. Gerektiğinde BEŞÎR gerektiğinde NEZÎR olan bir peygamberin öğretilerini insanlara daha doğrusu müslümanlara anlatmakla görevli bir başkan var. Ve öyle de olmalı.

Ve sizin de çok iyi bildiğiniz gibi o peygamberin hristiyan ve yahudiye benzememe konusunda bir çok ihtarı var.

Siz Prof. olmakla belki ahiretinizi kurtarmış (!) olabilirsiniz ama bu şansa sahip olmayan milyonlarca bu bilgilere aç insan var.

Sayın Atay, Bu ülkede “ Ey iman edenler! Kendilerine kitap verilenlerden herhangi bir gruba uyarsanız, imanınızdan sonra sizi döndürüp kâfir yaparlar” (3/100). Ayetini müslümanlara anlatma görevi olan bir başkan var.

Sayın Atay, Bakın bu ayeti “ Ey iman edenler! Siz eğer kâfir olanlara uyarsanız sizi gerisin geriye (küfre) çevirirler de büsbütün hüsrana uğrarsınız.“ (3/149 ) İnsanlara anlatmakla memur bir başkan ve binlerce alim var.

Siz Taksimde sarhoş bir şekilde sabahlayıp kusmuk içinde evine giden gençlerin imanından kaygı duymadan onların bu halini dert edinmeden kenar mahallende mutlu bir şekilde hindi peşinde koşabilirsiniz. Ama, - "Şimdi sen her ne ile emrolunuyorsan kafalarına çatlat ve müşriklere aldırma" (15/94 ) ayetini anlatma derdinde olan bir Diyanet ordusu var.

Bence yazınızda tek haklı olduğunuz bir cümle var. O da "Sevgili Başkan, işinize karışmak da, size akıl öğretmek de haddim değil," cümlesidir.

Bizlerin çocuklarımızın hayat tarzını 'bu benim tarzım' diyerek tv ve moda silahıyla kendi yaşam ve kültürlerine benzetmeye çalışan kapitalist -dinsiz bir sistem tehlikesi gibi bir derdimiz var

Sayın Atay, sizin derdiniz olmayabilir ama bizim büyük bir derdimiz var. Ve bu derdimizi de işte bu gibi bakışların diyanete çevrildiği bir anda müslümanlarla paylaşma gibi bir derdimiz var.

Bu nedenle bizim de sizin işinize karışmak ve akıl vermek de haddimize değil. Ama... Bizim de size nasihatimiz şudur.

“İşte bunda feraset/ güçlü anlayış sahipleri için işaretler vardır.”( 15/75)

Görüldüğü üzere müttakî olanlara keskin bir kavrayış gücünün verileceği Yüce Allah’ın bir müjdesidir. Dolayısıyla herkesin bu seviyeye gelebilmesi için öncelikle sağlam bir imana sahip olması, sâlih ameller işlemeye devam etmesi, sonrasında da ihlaslı bir şekilde sorumluluklarının gereğini yerine getirmesi gerekir. Bunu yapmayarak zihin dünyalarını kirletenlerin, anlayışlarını köreltenlerin, seviyelerini düşürenlerin, kalplerini karbonlaştıranların, vicdanlarını kömürleştirenlerin, dünyevî endişelerle hareket edenlerin, sağlıksız kaynaklardan beslenerek anlama, kavrama, sezme, yorumlama melekelerini dumûra uğratanların, kısaca, selim aklın rehberliğini terk edenlerin suçlamaları gereken yalnızca kendileridir.

Sonuç olarak, “kimse bilemedi de siz mi bildiniz”? diyerek ihlaslı ve müttakî İslam âlimlerini susturmak, fikirlerini değersizleştirmek ve gerçeklerin ortaya çıkmasına mani olmak ciddi bir vebaldir. Böyle yapanların hatalarından vazgeçmeleri kendi lehlerine olacaktır. Aksi takdirde Hz. Muhammed’in; “Niceleri vardır ki, derin bilgili ve anlayış sahibi olmadıkları halde kendilerinden daha derin anlayışlı olanlara bilgi taşırlar” sözünün bir anlamı kalmayacaktır. ..

Bizi ayırmayın dediğin kimseler, yılbaşlarında hristiyan kültürünü yardımsever birlik beraberlik ambalajıyla süsleyerek müslümanlara empoze etmeye çalışan, ama onun dışında dünyanın alt kısmında her gün taşeronları vasıtası ile müslüman katleden kimselerdir.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hafız 2015-01-05 12:12:48

Prof. ATAY'IN yazılarını okudum. Tamamına katılmamakla beraber haklı olduğu mevzularda var.

Avatar
ferhat hoca 2015-01-05 13:50:19

diyanette ordu filan yok, yüzde doksanı korkak, ha ben paralelci de değilim 28 yıllık imamım. sadece gördüğümü söylüyorum