Peygamber isimlerinin ülkesi: Türkiye

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi peygamberimizin ismini veya onunla doğrudan ilgili bir ismi taşıyor.

Peygamber isimlerinin ülkesi: Türkiye

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi peygamberimizin ismini veya onunla doğrudan ilgili bir ismi taşıyor.

24 Nisan 2014 Perşembe 01:35
Peygamber isimlerinin ülkesi: Türkiye
 Çocuklara ad olarak seçilen isimlerde peygamberimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselamın yanı sıra tüm peygamber efendilerimizle ilgili isimler de bir hayli yekûn oluşturuyor. Sayılara bakınca Türkiye ‘Peygamber İsimliler Ülkesi’ unvanını hak ediyor.
 
*
 
Fatih’teki Gazi İmam Hatip Ortaokulu’ndan peygamberimizle ilgili sohbet daveti alınca “Genç kardeşlerime ne anlatabilirim.” diye düşündüm. Düşündükçe ‘isimler’ konusu gönlüme akmaya başladı. ‘İsimler’ üzerine çalışırsam zihnimi çoktandır meşgul eden sorunun da cevabını bulacaktım. Sorum şuydu: Yaşayan nüfus içinde Türkiye’deki insanların ne kadarı peygamberimizin ismini veya lakabını taşıyor?
 
Doğan çocuğumuza isim aramak, onlarca isimden birini seçmek, bir ömür boyu o isimle çocuğumuza seslenmek… Bütün bunları gözümüzün önünden geçirdiğimizde, isim vermeyi, insanın doğumundan sonra yeniden tanımlanması olarak düşünebiliriz. İsim verdiğimiz çocuğa adeta “Sen şusun, şöyle olmalısın.” diyoruz.
 
İsim vermek dinamik ve heyecanlı bir iş. Bu sürecin içinde din, kültür, duygu, gelenek gibi onlarca etken var. İsim vermek, her kültürde, dinde, medeniyette önemli bir ritüel. İslam’da ailenin dini sorumluluklarından biri.
 
İsim vermenin duygu, sevgi, aşk boyutu da güçlü. Çünkü sevdiğimize isim seçiyoruz. Sevdiğimize sevdiğimizden bir işaret koyuyoruz. 

 
PEYGAMBERİMİZ MUHAMMED ALEYHİSSELAMLA İLGİLİ İSİMLER
 
Hemen başladım. Peygamberimizin isimlerinin ve lakaplarının listesini hazırladım. Muhammed, Mustafa, Ahmet, Mehmet, Mahmut, Emin, Ekrem, Resül, Nebi ve diğerleri. Bunların yanı sıra peygamberimizle doğrudan ilişkili isimleri de listeye ekledim. Çocukları, hanımları, damat ve kayınpederleri, teyze ve halaları gibi… Çünkü bu isimlerin çocuklara verilmesinde peygamberimize duyulan sevgi var. Onlar, peygamberimizin en yakınları; ailesi, akrabası, ehli beyti.
 
Araştırdıkça gördüm ki, peygamber sevgisi, isimleri hece hece, harf harf çoğaltmış. Bazı isimler birden fazla versiyona sahip. En fazla versiyona sahip isimlerin başında ‘Fatma’ geliyor. O kadar çok ki. Fatma, Fatıma, Fadime, Fadik, Fadiş, Fatima, Fatime, Fadimana, Fadim, Fatımatüzzehra, Fatmanur, Fatmagül, Fatoş.
 
‘Mehmet’ ismi de öyle. En bilinen yazım şekli: Mehmet. Sayıları az olmakla birlikte Memet, Mehmed, Memed şeklinde yazılanları da var. ‘Ayşe’ ismini Aişe şeklinde tercih edenler de az değil. Az sayıda da ‘Ayşa’ var.
 
Bir de, hatalı yazımlar var. Nüfus memurluğunun hatalı yazımı diye düşündüğüm bazı isimler ve sayıları şöyle: Memed: 74, Mıstafa: 14, Musdafa: 6, Hatce: 66, Fadma: 26, Omer: 22. Tabi bu bir tahmin, böyle yazılması tercih de olabilir.
 
15 MİLYON KİŞİNİN İSMİ PEYGAMBERİMİZLE İLGİLİ
 
Araştırma sonunda ilginç ve sevindirici bir sayıyla karşılaştım. Millet olarak “Ruhum sana âşık, sana hayrandır efendim, Bir ben değil, âlem sana kurbandır efendim.” demişiz. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi peygamberimizin kendi ismini veya onunla ilgili bir ismi taşıyor.
 
Peygamberimizin asıl ismi Muhammed. Bu ismi, (Muhammed/Muhammet) yaşayan nüfus içinde ad olarak taşıyanlarımızın sayısı yaklaşık 300 bin.
 
Yaşayan nüfus içinde, peygamberimizle ilgili isimler sıralamasında 1 milyonu aşan 5 isim var. Peygamberimizle ilgili en çok verilen isim Fatma. O, peygamberimizin kızı ve Hazreti Ali’nin sevgili eşi, Hasan ve Hüseyin’in biricik anneleri… Fatma ismi Fatma, Fatıma, Fadime, Fadik, Fadma, Fadiş, Fatima, Fatime, Fadim, Fadimana, Fatma Zehra, Fatoş, Fatmanur, Fatmagül, Fatımatüzzehra şeklinde farklı versiyonlarıyla yaklaşık 1 milyon 650 bin kişiye ad olmuş.
 
Peygamberimizle ilgili en çok verilen ikinci isim Mehmet. Mehmet ismi Mehmet, Memet, Mehmed, Memed şeklinde farklı versiyonlarıyla 1 milyon 494 bin 279 kişinin adı. ‘Muhammed’ ismini vermeyi hürmeten doğru bulmayanlar ‘Mehmet’ ismini tercih ediyorlar.  Muhammet ve Mehmet aynı anlama geliyor, Arapça yazılışları da aynı.
 
Peygamberimizle ilgili en çok verilen üçüncü isim Hasan ve Hüseyin. 1 milyon 324 bin 987 kişi peygamberimizin torunlarının adları olan Hasan ve Hüseyin ismine sahip.
 
Dördüncü sıradaki isim Mustafa, beşinci sıradaki isim ise Ayşe. 1 milyon 168 bin 502 kişi Mustafa; 1 milyon 35 bin 479 kişi Ayşe ismini taşıyor.
 
‘Fatma’ isimlilerin sayısı Türkiye’deki 71 ilin nüfusundan, Mehmetlerin sayısı 69 ilin nüfusundan,  Hasan ve Hüseyinlerin toplamı ise 67 ilin nüfusundan daha çok.
 
Sayısı beş yüz bini aşıp milyona yaklaşan isimler de şunlar: Hatice (peygamberimizin ilk eşi) 809 bin, Ali (damadı ve halifesi) 827 bin, Zeynep (kızı, torunu) 615 bin, İbrahim (oğlu) 549 bin, Emine (Amine isminin Türkçe kullanımı) 881 bin.
 
Bazı isimler ve sayıları şöyle: Amine (annesi) 15 bin, Abdullah (babası) 284 bin, Ömer (kayınpederi, halifesi) 398 bin, Osman (damadı, halifesi) 352 bin, Ebubekir/Bekir (kayınpederi, halifesi) 147 bin. Halime (sütannesi) 118 bin. Medine (hicret ettiği ve yaşadığı şehir) 110 bin. Hamza (amcası) 90 bin, Kasım (oğlu) 34 bin, Şeyma (sütkardeşi) 68 bin, Erva (halası)10 bin, Berra (halası) 17 bin, Sevde (eşi) 8 bin, Safiye (eşi) 74 bin, Beyza (halası) 80 bin, Betül (Hz. Fatmanın lakabı) 116 bin.
 
En az verilen isimler de şöyle. Fahita (teyzesi) 3, Ümeyme (halası) 23, Hilye (şemailinin sanatı) 59, Seleme 91, Mücteba (Hz. Hasan’ın lakabı) 266, Meymune (eşi) 389. Zeyt (evlatlığı) 610, Mekke (doğduğu şehir) 911, İsra 1387,
 

 
TÜRKİYE: PEYGAMBER İSİMLİLER ÜLKESİ
 
Çocuklara ad olarak seçilen isimlerde peygamberimiz Hazreti Muhammed as’ın yanı sıra tüm peygamber efendilerimizle ilgili isimler de bir hayli yekûn oluşturuyor. Mesela, yaşayan nüfus içinde, Âdem 145 bin, Havva 52 bin, Yusuf 328 bin, Musa 68 bin, Meryem 60 bin, İsmail 463 bin, Yakup 77 bin, Yunus 100 bin, Süleyman 132 bin, Salih 162 bin kişinin ismi gözüküyor.
 
Hazreti Muhammed Aleyhisselam başta olmak üzere peygamber efendilerimizle ilgili isimlere gösterilen bu ilgi din, maneviyat ve İslam adına sevindirici. Sohbete gittiğim okulun salonunda üç yüze yakın misafir vardı. Salondakilere şöyle bir soru sordum. “Ailesinde; Muhammed, Mehmet, Ahmet, Mustafa, Mahmut gibi sevgili peygamberimizin isimlerinden biri olanlar parmak kaldırsın.” Soru biter bitmez tüm parmaklar havadaydı. Salonun o halini görünce heyecanlandım. Herkes birbirine bakıyordu. Herkesin elinin havada olduğunu anlaşılınca salonda bir alkış koptu ki, görseniz şaşırırdınız. Alkışın peşinden salavat sesleri yükseldi. Salon sakinleşince dedim ki. “Buradan anlıyoruz ki ‘Türkiye, peygamber isimliler ülkesi’ olmuş.
 
Peygamberimizle ilgili son yıllarda artan sosyal, kültürel ve akademik çalışmaların ‘isimler’ konusunu olumlu etkileyeceğini; bundan sonra sevgili peygamberimizle ilgili isimlerin daha da yaygınlaşacağına inanıyorum. Alemlerin Rabbi olan Allahımıza hamd, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e selam olsun.
 
Erol Erdoğan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.