Sınavsız İlitam'a karşı çıkanlar çıldırtacak!

Haber sitemizin misafir yazarlarından Mehmet Nebioğlu, sınavsız İlitam uygulamasına karşı çıkanlarısert bir dille uyardı.

Sınavsız İlitam'a karşı çıkanlar çıldırtacak!

Haber sitemizin misafir yazarlarından Mehmet Nebioğlu, sınavsız İlitam uygulamasına karşı çıkanlarısert bir dille uyardı.

14 Ocak 2015 Çarşamba 00:52
Sınavsız  İlitam'a  karşı çıkanlar çıldırtacak!

Adamın biri her gün Allah’a yalvarır yakarır ve isteklerde bulunuyormuş. Bir gün bir ses duyar ‘’Tamam, İstediklerini vereceğim ama sana verdiğimin aynısını komşuna da vereceğim’’ diye. Adam bir den irkilip ‘’Tamam, komşuma verme ben istemiyorum, vazgeçtim’’ der ve isteklerinden vazgeçer. Halk arasında hep anlatılır bu hikâye, verdiği mesaj aşikâr.

Özellikle bu örneği verdim ki yazının sonunda konu ile nasıl alakalı olduğunu göreceksiniz. Son günler de Diyanet camiasında bir hareketlenme, bir canlılık var. Şüphesiz ki Diyanet başkanı Mehmet Görmez, Cumhuriyet tarihinin en etkin Diyanet başkanı olduğunu ispatlamış durumda.

Diyanet'te yaptığı reformlar ile alışılmış başkanlardan çok farklı olduğunu gösterdi. Yaptığı bu yeniliklerden çok örnekler verebiliriz. Mesele Diyanet personeli alma yönünden, getirttiği sınav sistemleri, mülakat uygulamaları ile eskisinden çok farklı torpil adaletsizliklerini önemli ölçüde azalttı. Müftülükler de hatta camilere kadar yenilikler yaptı. Bunların dışında ise özellikle resmi olmayan Kur’an kurslarına ve medreselere önemli ölçüde değer verdi. Hatta binlerce medrese mezunu melle’yi kadro ile Diyanet personeli yaptı. Mehmet Görmez, Artık resmi olmasa da gönüllü bir medrese liderliğini de sürdürüyor.

Gelelim bahsettiğimiz son zamanlarda ki Diyanet hareketliliğine. Diyanet-Sen’in girişimleriyle ve Başkan Mehmet Görmez ’in desteği ile Diyanet personeline özel, Üniversitelerde ki YÖK programı İlitam sınavsız hale getirme projesi. İlitam çeşitli şekillerde İlahiyat fakültesinin ön lisans programını dışarıdan okuyup dikey geçiş sınavı ile ikinci kısım olan 3 ve 4 sınıflarını Uzaktan eğitim sistemi ile bitirmeyi kapsar.

Peki, herkes sınava tabi olup bu uygulamayı bitirirken Diyanet-Sen’in talebi ile Diyanet kendi Personeline neden sınavsız ilahiyat okuma uygulamasını ortaya çıkarıyor?

İşte yazımızın asıl amacı bu.

Türkiye çok badireler atlattı bunun son dönemlerde en etkili olanı ve Muhafazakâr kesimi en çok etkileyen olayı ise 28 Şubat dönemidir.

Çünkü bu dönemde İmam Hatip öğrencileri çok mağdur edildi. Tek suçları ise İmam hatipli olmalarıydı. Çeşitli engeller ile diğer bölümlere gitmemeleri için katsayı adaletsizliği uygulandı. İmam Hatip öğrencilerinin tek yerleşebileceği alan İlahiyat Fakülteleriydi ama ne yazık ki sadece birkaç üniversitede mevcut olan bu Fakültelere yerleşmek için Tıp Fakültesine girmek için alınan puandan daha yüksek almak gerekiyordu. Bu nedenle binlerce İmam hatipli sadece Diyanette İmam ya da Diyanette bulunan diğer birimlerde personel olabildiler.

Ak Parti İktidarı döneminde 28 Şubat’ın izleri silinmeye başlandı. İşte tam bu esna da olması gerektiği gibi Başkan Mehmet Görmez devreye giriyor.

Mehmet Görmez, bu uygulama ile 28 Şubat mağduru olan personellerine zamanında ellerinden alınan bu hakkı şimdi tekrar kendilerine vermiş olacak. Tıpkı o dönemde ordudan atılan Muhafazakâr askerlerin orduya geri alınması gibi, tıpkı o dönemde mağdur edilmiş öğretmenlerin tekrar haklarının geri verilmesi gibi, tıpkı Emniyetten atılmış muhafazakâr memurların göreve tekrar getirilmesi gibi.

Çünkü mevcut Diyanet personelinin bilhassa imamların büyük bir kısmı bu mağduriyeti yaşıyor. Hemen hepsi bu nedenle İlahiyat Fakültesini okuyamamıştı. Birçok kurumda mağduriyetler giderildiği halde telafiler yapıldığı halde sadece Diyanette bu mağduriyetler giderilmedi.

İlitam için devreye girecek olan Diyanet, Personeline Sınavsız İlitam uygulaması ile 28 Şubat mağduru olup İlahiyat Fakültesi okuyamayan bu nedenle tek tercihleri olan İmamlığı seçmek zorunda kalan İmamların ve personeller artık İlahiyat Fakültesi mezunu olabilecekler. Geçmişte ellerinden alınan, engellenen bu hakkı çok geç de olsa bir nevi telafi edilmiş olacak.

Elbette bunu isteyenler kadar buna karşı olanlarda ortaya çıkacaktır ki bu uygulamayı duyan bir kesim zaten hemen karşı çıktı. Aklınıza 28 Şubat vesayetini savunan kesim, CHP ya da Kemalistler gelebilir. Hiç günahlarını almayın, onların belki haberleri bile yok İlitam uygulamasından. Buna karşı kesim ne yazık ki İlahiyat camiası ve İlahiyatçılar.

İlitam sınavsız uygulamasına neden mi karşılar?

Kendilerinin haklarının yendiğini iddia ediyorlar. Uygulama ile kendileri İlahiyat Fakültelerinde mağdur olacaklarmış ve şu an en çok tekrar ettikleri kelime Hak hukuk.

Merak ediyorum Madem Hak Hukuk diyorsunuz. O zaman Din kültürü öğretmenleri olduğu halde Din kültürü bölümünü İlahiyata vermelerine neden haksızlık demediler ya da bölümün ehli değiliz ama girmemiz ehli olanlara haksızlık demediler.

Hadi İlahiyat okuyan öğrencilere bir şey demiyorum. Sonuçta bu sene mezun olacak son sınıfların yaş ortalaması bile 91 doğumlu. Yani 28 Şubatta bunlar 6 yaşlarındaydı. Bu günü idrak edememeleri gayet normal.

Peki, İlahiyat öğretim görevlileri ve hocaları neden İlitam sınavsız uygulamasına karşı. Oysa kendileri İlahiyat Fakültelerine yerleşip bu gün görev başındayken kendileriyle beraber İmam Hatip okuyan arkadaşları bu imkâna sahip olamayıp İlahiyat okuyamamışlardı. Bunu kendi gözleriyle görmüyorlar mı?

‘’Evet, zamanında mağdur olup İlahiyat okumayan arkadaşlarımızın çok geç de olsa bir nevi telafisinin yapılması güzel bir şey’’ demeleri gerekmiyor muydu?

Oysa İlitam uygulamasının bizzat muhatabı olarak derslerine girip maaşlar alıyorlar. Her bir İlitam Öğrencisinin ne kadar masraf yaptığını bilen ve bizzat canlı olarak internet başında saatlerce öğrencilere ders anlatan kendileridir. Hiçbir dersi eksiksiz işlemeyip tüm sınavlarına sanki İlahiyat fakültesinde örgün okuyormuş gibi sınava alanlar yine kendileri değil mi?. Ama lafa geldiğin de ise ‘’yok diplomayı parayla satıyorlar’’ diyorlar.

Merak ediyorum sormazlar mı adama madem diplomayı para ile satıyorlar ve bu haksızlık ise, neden dersine girip o paradan sen de alıyorsun?

İlahiyatta nasıl bir ‘’İslam Hukuk’u’’ gördünüz de böyle bir hak, hukuk mantığına sahip oldunuz? 28 Şubat izleri silinmeye başlandığından onlarca İlahiyat Fakülteleri açıldı, binlerce öğrenci alındı, binlerce öğretim görevlisi alındı ve maaşları bu kadar arttırıldı. Kendilerine bunlar yapılınca çok güzel ama yanına mağdur edilmiş İmamları da verince ‘’Vay efendim bu pasta sadece benim başkasıyla paylaşamam’’ diye hırlıyorlar. Yazının en başında da dedik ya Komşusuna da verileceğini duyan adamın vazgeçmesi gibi ne yazık ki bu zihniyet İlitam sınavsız uygulamasını tahammül etmiyor. İnşallah kabul edilir ve uygulanır da yıllarca eğitimden uzak tutulduğu için Fen derslerini yapamadıkları için İlitam Dikey geçiş sınavını kazanamayanların önünden bu saçma engel kaldırılır. Çünkü ‘’Adalet Yüksek puan Almak değil, Eşit şartlarda yüksek almaktır’’
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2015-01-14 05:02:14

Bi kere dgs de fen derslerinden bir tane dahi soru yok.

Avatar
Celil can 2015-01-14 05:46:36

Hocam elinize sağlık güzel olmuş eee adamlar resmen kudurdu rabbena hep bana diyo. Islam hukukunu okuyorlar ama hak görmezlikten gelip herseyi kendilerine ister oldular i

Avatar
imam23 2015-01-14 06:24:08

Helâl olsun sana

Avatar
Adanmış 2015-01-14 07:08:14

Ben 2005 yani ilahiyatın tıptan fazla puanla aldığı dönemde ihl den mezun oldum. Diğer liselerin "ölü yıkayıcıları" diye alay ettiği küçük gördüğü zamanlar,hocalarımızın da nasıl olsa önünüz kapalı deyip çoğu dersin verimsiz geçtiği bir dönemin mezunu olan bizler şu hükümetin sayesinde (Allah onlardan razı olsun)imamlığı mezuniyetten 8yıl sonra kazanmış kişiler olarak,içimizde kalmış ilahiyat özlemini dindirmek için belkide bir fırsat olacakken nediye karşı çıkılır anlamış değilim. Sınavla kazanan birçok kardeşimiz var onlara saygı duymakla beraber karşı çıkan kesimin elini vicdanına koymasını diliyorum...

Avatar
efe 2015-01-14 07:23:50

Çok doğru bir yazı Tebrikler ben hem 28 şubat mağduru hemde dikey geçişi kazandım fakat tayin yaptıramadım bu sene tekrar gireceğim ve bu sefer örgün değil ilitamı yazacağım bundan dolayı bu uygulamayı destekliyorum.

Avatar
Hasan sarmış 2015-01-14 08:44:31

helal olsun mehmet hocam. Dilinize sağlık. Bize kendisi için istediği bir şeyi mü'min kardeşi için de istemedikçe gerçek mana da iman etmiş sayılmaz hadisi şerifini ezberlettiler ilahiyat hocalarımız hep. Ama yazınız da olduğu gibi durum bunu göstermiyor ve de bunlar ın unuttuğu birşey var o da ilahi iradenin devre dışı değil de her an çevirim içi olduğu gerçeğidir. Mevlam ilk önce bizleri sonra tüm islam alemini ıslah etsin. Islah etmezse zaten sonumuz helak'a doğru gidecektir. Bugün islam aleminin müslümanlığa yapacağı en büyük katkı müslümanlığı temsil etmediğimizi itiraf etmemizdir demiş üstad'ın biri. Selamlar ve saygılar.

Avatar
web efendisi 2015-01-14 11:13:59

Helal olsun kardeşim çok güzel değişmişsin konuya

Avatar
imam 2015-01-14 11:35:25

Sanki örgün okuyanlar hepsi allemeyi cihan görmesek bilmesek tamam diyeceğiz