Yeni yılda Diyanet-Sen kalite ve verimlilik diyor

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen (Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası)’in bu yıl Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Yeni yılda Diyanet-Sen kalite ve verimlilik diyor

Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen (Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası)’in bu yıl Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde yaptığı Başkanlar Kurulu toplantısı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

04 Aralık 2015 Cuma 23:11
Yeni yılda Diyanet-Sen kalite ve verimlilik diyor

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


Toplantı Şube Başkanlarının yanı sıra yönetimlerinin katılımıyla bir ilk olma özelliği taşıyordu.

75 bin üye sayısıyla Diyanet-Sen, Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunun en büyük sendikası. Kendisini takip eden en yakın sendikanın (Türk Diyanet Vakıf Sen) üyesi sayısı ise 15 bin.

Geriye kalan 11 sendikanın toplam üye sayısı yaklaşık 14 bin.

Diyanet-Sen, kendi hizmet kolunda en büyük olmanın ayrıcalığını memur konfederasyonları içinde 836.505 üye sayısıyla 2015 yılının en büyük konfederasyonu Memur-Sen’e bağlı olmakla da yaşıyor.

Rejimin dine karşı müsamahasız yaklaşımı, sanat ve medyanın ateist ağırlık yapısından kaynaklanan dine hoşgörüsüz tutumu, devletin laik modelinin din ve dünyayı kamudan özel yaşama kadar eğitim ve siyaset yoluyla bir şekilde topluma benimsetme çalışmaları haliyle cumhuriyet tarihinde din görevlilerinin üvey evlat muamelesi görmesine neden oldu.


mehmet bayraktutar-mehmet görmez

Beşikten mezara kadar hayatın her alanına müdahale eden aksiyoner İslam dini de tıpkı batıdan kopyalanan kanunlar gibi kendine düşen payı aldı. Batıda “yer” olarak kilise, zaman olarak Pazar gününden ibaret dini anlayış; diğer kanunlar gibi mantıksızca kopyalandı.

Kopyaların orijinal ile yarışmak gibi bir özelliği vardır. İddialı, kraldan kralcıdırlar…

Doktorun muayenehanesindeki kapıcının doktordan daha doktor, komutanın kapısındaki erbaş’ın komutandan daha komutan kesilmesi gibi batı adına batının kopya kuklaları da batılıdan daha batılı olma iddiasıyla devrimlerini halk üzerinde zorba ve despotça kanlı bir şekilde gerçekleştirdiler.

Aynı despotluktan din de payını aldı. Din “yer” olarak camiye hapsedilirken; zaman olarak batıda var olan bir günlük kutsal-tatil günü bile Türkiyeli Müslümanlardan esirgendi. Cuma, tatil olarak verilmediği gibi Cuma namazı saati bile ülke Müslümanlarına çok görüldü.Diyanet İşleri Başkanına protokollerde elliden sonraki sıralar reva görülürken din görevlileri çirkin figürlerle resmedilerek hayatın dışına itildi. İslam’ın temel beş şartından sadece namaz ile vazifeli kılınmak istenen din görevlilerine Kur’an’ın neredeyse 6130 ayeti unutturulmak istendi.  

Zorlu mücadelelerden sonra Müslümanlar nispeten rahatlarken Diyanet rejimin ağır baskısı altında her zaman bu rahatlamadan en az payı alan kesim oldu.

İslami geleneğin güçlü kurumlarından vakıf ve cemaatlerin devlet karşısında Diyanet camiasını savunma hakkı olmadığı gibi uğraşı alanları da Diyanet camiasını temsilden uzaktı.

İslami kesimin özellikle Diyanet camiasının modern dünyanın mücadele yöntemlerine olumsuz bakışının kırılma noktası 28 Şubat idi.

Sistem karşısında söz söylemenin meşru alanı sendikalaşma sürecine inançlı kadroların girişi hızlı oldu. Lakin Milliyetçi-Muhafazakâr söylemlerle “sol blok karşısında tek ses” iddiasıyla üye toplayan Kamu-Sen Konfederasyonu inançlı kadrolarda hayal kırıklığı oluşturdu.

28 Şubat zihniyetinin emir eri beşli çetenin bir ayağı olan Kamu-Sen, kendine bağlanan umutları yok etmekle kalmadı. Kurumlarda despot yönetimlere paralel huzursuzluk ve kutuplaşmaların kaynağı oldu.

Kara propaganda merkezi Kamu-Sen karşısında inançlı kadroların güçlü ve haklı sesi olan Memur-Sen hızla büyüdü. Ak Parti süreciyle ivme kazanan Memur-Sen inançlı kadroları temsil etme ve memurların hakkını savunmada başarılı bir sendikacılık yaptı.

Diğer konfederasyonlar üyelerinden aldıkları gücü meşru hükümetleri durdurmada silah olarak kullanırken Memur-Sen üyelerinden aldığı gücü ülkenin dünya devi olması adına sefer etti.

Diyanet-Sen milletin yüz akı Memur-Sen şemsiyesi altında Din Görevlilerinin hakkını en üst düzeyde savunma azim ve gayretinde olan güçlü bir sendika.

Kemalist din karşıtı devlete vagon olan sendikaların aksine Diyanet-Sen İslam ahlakını topluma benimsetme adına çalışmalar yapmayı kendine hedef edinmiş durumda.

Başkanlar kurulu toplantısında görülen o ki sendika yönetimi ve temsilcileri, üyelerinin maddi sorunlarının çoğunu çözmüş olmanın haklı onurunu yaşarken din görevlilerinin daha etkin ve verimli olması adına kalite sorununa odaklanmış projeleriyle kendinden söz ettirecek gibi…

 
 
 
 YASAL İKAZ: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Anadolu Erenler Grubuna aittir.Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece DiNi HABERLER  tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve dinihaberler.com'a aktif link verilerek alıntılanabilir.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.