Başyayla'da Kusüf Namazı kılındı

Karaman Başyayla İlçe Müftüsü İrfan, Açık Merkez Camii'nde Kusüf Namazı kıldırdı.

Başyayla'da Kusüf Namazı kılındı

Karaman Başyayla İlçe Müftüsü İrfan, Açık Merkez Camii'nde Kusüf Namazı kıldırdı.

27 Mart 2015 Cuma 15:02
Başyayla'da Kusüf Namazı kılındı
banner221
Ahmet KAYA / DİNİHABERLER.COM

Hz. Peygamber’in sünnetini ihya etmek üzere Başyayla ilçe merkez, mahalle ve köylerde küsuf (güneş tutulması) namazı kılındı.

Merkez camiinde İlçe müftüsü İrfan Açık’ın kıldırdığı namaza vatandaşlar eşlik ettiler. Namazdan sonra tabiat olaylarının insanlarda ve çevrede hâsıl edebileceği olumsuz etkilere karşı Allah’tan yardım dileyerek dua edildi.

Küsuf Namazı Nedir?

Güneş tutulmasına Küsuf denir. Hazreti Peygamber'in oğlu İbrahim’in öldüğü gün güneş tutulması üzerine şöyle demiştir:

“Ay ve güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından/doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.”(Buhârî, Küsûf, 1,15). Hazreti Peygamber'in kendisinin de güneş tutulduğunda mescide giderek namaz kıldığı rivayet edilmiştir.

Küsuf namazı, nafile namazlar gibi ezansız ve kametsiz olarak, en az iki rekat olmak üzere, cemaatle kılınır. Sünnet olduğunda ittifak vardır. İmam her rekatta normal namazlara göre daha uzun ve açıktan kıraatte bulunur. Namazdan sonra imam kıbleye karşı ayakta veya cemaate dönük şekilde oturarak dua eder.


Grup Sayfamız için

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220