İmamdan muhteşem proje

KOCAELİ / Gölcük ilçesi Mimar Sinan Camii, "Yaşasın Camiye Gidiyorum, Dinimi Öğreniyorum" projesi kapsamında "Kalbim Namaz İle Dolu" ve "Namaz İlmihali" temalı yarışmanın ödül töreni Mimar Sinan camii’nde yapıldı.

İmamdan muhteşem proje

KOCAELİ / Gölcük ilçesi Mimar Sinan Camii, "Yaşasın Camiye Gidiyorum, Dinimi Öğreniyorum" projesi kapsamında "Kalbim Namaz İle Dolu" ve "Namaz İlmihali" temalı yarışmanın ödül töreni Mimar Sinan camii’nde yapıldı.

17 Eylül 2015 Perşembe 22:38
İmamdan muhteşem proje
Grup Sayfamız için

Yapılan Törene Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı,  İlçe Vaizi Adnan Yıldız, Proje hocası Mustafa Güneş  ve  veliler hazır bulundu.Yarışma 15 yaş ve altı gençler için geçerli oldu ve yarışmaya  41 öğrenci katıldı.

Proje kapsamında gerçekleşen yarışmada Namaz ve İlmihalde 1. Olan Süleyman Fidan'a laptop Bilgisayar, Kuran-ı Kerim,  İlmihal, Futbol Topu,ödülünü Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş  2.Abdülkerim Bücür'e Bisiklet, Kuran-ı Kerim, İlmihal, Futbol Topu ödülünü Gölcük Müftüsü Mehmet Yazıcı, 3. Muhammed Hakkı Taşçı'ya  çeyrek altın, Kuran-ı Kerim, İlmihal, Futbol Topu ödülünü İlçe vaizi Adnan Yıldız,  4.  Ahmet Emre Fidan Mp 4 çalar, Kuran-ı Kerim, İlmihal, Futbol Topu,ödülünü Proje hocası ve camii İmam hatibi Mustafa  Güneş, 5. Faruk Ulusoy'a Mp 4 çalar, Kuran-ı Kerim, İlmihal, Futbol Topu Fidanlık camii imam hatibi Kurban Durmuş tarafından ödülleri  takdim edildi.  Ayrıca  proje kapsamında yarışmada yer alan diğer çocuklara da çeşitli hediyeler ve tüm katılımcılara Kur’an-ı Kerim,Diyanet İlmihali ve futbol topu  hediye edildi.

Sunumu cami imam hatibi Mustafa Güneş yaparken projenin ne amaçla yaptığını şu cümlelerle anlattı;
PEYGAMBER SAV’in mimberden inip çocukları sevmesi secdede iken torunlarının mübarek omuzlarına çıkması,
HZ.Ali ra’hın şu uyarısınca  Eğer cemaatin arkasından çocuk sesi gelmiyor ise o toplumun geleceğinden endişe edin uyarısını dikkate alarak

Ecdadımız OSMANLI nın cami avlusunu geniş yaparak çocukların oyun oynamasına olanak  sağlaması
GÜNÜMÜZDE teknolojinin ilerlemesiyle namazdan cami ve cemaatten uzak bir hayat  yaşayan gençliğimizi; namaza ve camiye nasıl alıştırırız   cemaatle nasıl kaynaştırırız ve doğru bilgilerle nasıl ibadet edilir düşüncesiyle böyle bir proje gerçekleştirdik.Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun tatil zamanı olmasına rağmen gerekli ilgiyi göstererek kavurucu sıcaklarda içimizi serinlettiler.

BİR AY süresince cemaatle namaz kılıp ilmihal öğrenen bu kardeşlerimize ve tüm gençliğimize Rabbim sağlık sıhhat ve zihin açıklığı versin. Her birerlerinin vatana millete,islama hayırlı  bir birey olark yetiştirimelerini ve yetiştirilmelerini nasip eylesin.

KALBİM NAMAZ İLE DOLU ve NAMAZ ilmihali tanımı;
Büyük bir kalp; Bir aylık olan namaz programı kalbin içinde dört haftayı gösteren kalp ve bunların içinde vakitleri gösteren kalpler.Namaza gelen yarışmacı cemaatle namazını kıldıktan sonra hocanın denetiminde kıldığı namazı yeşile boyuyor.sabah ve yatsı namazı 30’ar puan,öğle ve ikindi  10’ar puan,akşam namazı 20,Bir günlük toplam 100 puan ediyor.Namaz ilmihali; maddeler halinde belirlenen konuların doküman olarak yarışmacılara verilerek çalışmaları ve hocaya konuları vermesi,pualama 100 üzerinden değerlendirildi ve de unutulmaması için son günde komisyon kurularak sözlü mülakat yapılarak derecelendirme yapıldı.

Gölcük müftüsü Mehmet Yazıcı kouşmasında,
’’ ELhamdulillahı Allah’a hamd;sizin gibi pırıl pırıl,güahlardan tertemiz bir vaziyette olan,sizlerin bu camiyi doldurmasından dolayı, hem sizin karşınızda,hemde büyüklerinizin yanında itiraf ediyor, rabbimden sizin sayılarınızı artırmasını temenni ediyorum.Yani sizin sayınız arttıkça bizim de hamdımız,bizim de şükrümüz, rabbimize karşı olan minnet duygularımız olacaktır’’ sözlerine yer verdi.

Başkan Ellibeş Çocukları Kutladı
Ödül sonrası Başkan Ellibeş, yarışmaya katılan geleceğimiz teminatı pırıl pırıl  çocuklarımızı  böyle bir projede yer aldıkları için ve gösterdikleri gayretlerden ötürü kutluyor, bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum, dedi.   Ardından İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı "Elhamdülillah'ı Allah'a hamdi, sizin gibi pırıl pırıl günahlardan tertemiz bir vaziyette olan, sizlerin bu camiyi doldurmasından dolayı  yaptığımı, hem sizin karşınızda, hem de büyüklerinizin yanında itiraf ediyor, rabbimden sizin sayılarınızı artırmasını temenni ediyorum. Yani sizin sayılarınız arttıkça bizimde hamdimiz,  bizimde şükrümüz, rabbimize karşı olan minnet duygularımız artacaktır, dedi.
Ayrıca müflis hadisi şerifin tyatro şeklinde sunumu yarışmacılar tarfından aktarımı ilgiyle izlendi.
Ebu Hureyre'nin r.a. rivayet ettiği bir hadiste Allah Rasulü s.a.v. sahabeye şu soruyu yöneltir:
"Müflis kimdir, biliyor musunuz?"

Ashab bu soruya: "Bize göre müflis, parası ve malı olmayandır." şeklinde cevap verirler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz s.a.v.: "Ümmetimin müflisi, kıyamet gününe; namaz, oruç ve zekat görevlerini yerine getirdiği halde, ona buna sövmüş, iftira etmiş, şunun-bunun (haksız yere) malını yemiş, kanının dökmüş, onu-bunu dövmüş olarak gelen kimsedir. Bu kişinin iyiliklerinin sevabından hak sahiplerine verilir. Borcu ödenmeden sevabı biterse diğerlerinin günahları ona yüklenir, sonra da cehenneme atılır." buyurdu.
Hadisi şerifin tiyatro şeklinde sunumunu yarışmacı kardeşlerimizden dinleyelim
                                          

NAMAZ  İLMİHAL TOP.

1 Süleyman      FİDAN 3.050 3.580 6.630 Laptop blgsyr,k.kerim,ilmihal,futbol t.
2 Abdulkerim  BÜCÜR 3.040  3.588  6.628 Bisiklet,K.kerim,İlmihal,futbol topu
3 M. Hakkı      TAŞÇI 3.070 3.275 6.345 Çeyrek altın,K.kerim,İlmihal,futbol t.
4 A. Emre      FİDAN 2.970 3.179 6.149 Mp4 çalar,K.kerim,İlmihal,futbol t.
5 Ö. Faruk     ULUSOY 2.410 3.574 5.984 Mp4 çalar,K.kerim,İlmihal,futbol t.
6 M. Talha     GÜNEŞ 2.210 2.200 4.410 Kol saati,K.kerim,İlmihal,futbol topu
7 Yusuf          EREN 1.970 2.188 4.158 Kol saati,K.kerim,İlmihal,futbol topu
8 M. Emin     SIRMA 2.210 1.872 4.082 Kol saati,K.kerim,İlmihal,futbol topu
9 Eren          MUTLU 1.180 2.261 3.441 Kol saati,K.kerim,İlmihal,futbol topu
10 Y. Emre     SANCAR 1.970 782 2.752 Kol saati,K.kerim,İlmihal,futbol topu
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vekil 2015-09-18 15:06:18

Sana helal olsun hocam tebrik ederim maşaallah.komşu camiden vekil

Avatar
Murat 2015-10-01 12:43:14

Başarılarınizın devamını dilerim. Mübarek olsun