Ravza Kur'an Kursu Öğrencileri Etkinliklerini Mutfakta Sürdürüyor

Sultangazi Ravza Cami Kur'an Kursu Yaz dönemi öğrencileri Kur'an eğitimi alırken bir yandan da sosyal etkinliklerle kendilerini hayata alıştırmaya çalışıyorlar.

Ravza Kur'an Kursu Öğrencileri Etkinliklerini Mutfakta Sürdürüyor

Sultangazi Ravza Cami Kur'an Kursu Yaz dönemi öğrencileri Kur'an eğitimi alırken bir yandan da sosyal etkinliklerle kendilerini hayata alıştırmaya çalışıyorlar.

12 Temmuz 2015 Pazar 20:47
Ravza Kur'an Kursu Öğrencileri Etkinliklerini Mutfakta Sürdürüyor
Grup Sayfamız için

Kız Kur\'an öğrencileri daha fazla sosyalleşme ve toplum içinde etkin olabilmeyi öğrenebilmek için kurs öğretmenleri nezdinde münazara tertiplediler. Yerlerinin yetersiz oluşu yüzünden bu tür etkinlikleri kursun mutfağında yapmak zorunda kalan öğrenciler "her şeye rağmen kendimizi hayata alıştırıyoruz" dediler.

Sultangazi Ravza Cami Kur\'an Kursu öğrencilerinin yaptıkları münazara "Bir toplumun ilerlemesinde kadın mı yoksa erkek mi etkin bir görev yüklenmiştir" konusu üzerine kısıtlı imkanlarla düzenlendi.

Ashab-ı Suffe ve Darul Erkam olarak iki ayrı grupta tez üzerine düşüncelerini savunmaya çalışan öğrenciler elde ettikleri kaynak bilgiler desteğinde hazırladıkları görsellerle kıyasıya bir tartışma içerisinde haklılıklarını ispata çalıştılar.

Ashabı Suffe grubu kadının her zaman ve her yerde var olduğunu, büyük başarılara imza attığını ve hatta Kurtuluş Savaşında öncü olarak mücadelelerinde erkeklerin cepheye gitmelerinde ön ayak olduklarını dile getirirken bu konuda bir çok örnekler verdi. Son söz olarak "imandan sonra iyi bir kadından daha büyük bir nimet yoktur" ile tartışmaya son noktayı koyan Ashabı Suffe izleyici olan hemcinslerinden coşkulu alkış aldı.

Erkeklerin sosyal yaşam içinde daha fazla etkin olduğunu savunan Darül Erkam grubu ise erkekleri savunmada yetersiz kaldı. Erkeklerin olmazsa olmaz olduğunu iddia eden grup tarihi kimliklerden ve önder kişilerden örnek vermek istediyse de yetersiz hazırlandıkları dikkat çekti.

Münazara sonunda dostane şekilde sarılarak birbirlerini kutlayan gruplar erkek ve kadının birbirlerini tamamlayarak toplumun yönlendirilmesinde birlikte  etkin olduğuna, birinin eksikliğinde diğerinin zayıf kalacağı konusunda hemfikir olarak tartışmayı tatlıya bağladılar.

Yaz Kur\'an kursuna 450 kız öğrenci 350 erkek öğrencinin katıldığı Ravza Cami Kuran Kursunda okuyan öğrenciler etkinliklerini Kuran Kursunun yetersiz olması yüzünden konferans salonu benzeri yerleri olmadığından kursun mutfak bölümünde icra ettiler.

Öğrenciler "Keşke yerimiz çok daha büyük olsaydı. Kendi aramızda yaptığımız bu tür gösterilere velilerimizin de iştirak etmelerini isterdik. Daha fazla etkinlik ile öğrendiklerimizi büyüklerimize sunacağımız bir yerimiz yok. Buradan tüm devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Bizlere din ve ahlak eğitimi verilebilecek daha geniş, daha çağdaş ortamların kursumuza kazandırılmasını istiyoruz." dediler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.