Uzman Vaiz Eker'den Hz. Ömer (r)’in vefatının yıldönümünde ziyaretler
Grup Sayfamız için

Dr. Celal EKER’den Hz. Ömer (r)’in vefatının yıldönümünde ziyaretler Samsun-İlkadım Müftülüğü Uzman Vaizi Dr. Celal EKER, 03.Kasım.2015 salı günü Hz. Ömer’in vefatının yıldönümünde Kuşçulu Mahallesi mezarlığını, Seyyid Kutbuddin Türbesi, Kılıçdede Türbesi ve İsa Baba Türbesi ve Şehitliğini ziyaret edip Hz. Ömer(r), aziz şehitlerimiz, vefat eden gazilerimiz ve devlet büyüklerimizin ruhlarına ithafen Kur’an okudu ve dua etti.

Dr. Celal EKER, özetle şunları ifade etti: “Hz. Ömer (r), Hulefa-i Raşidin’in ikincisidir. Sahabe ve Aşere-i Mübeşşeredendir. "Ömer-el Faruk" diye anılmıştır. Cesareti ve adaleti ile tanınmıştır. Müşriklerce, Hz. Nebi (s)’i öldürmek üzere görevlendirilmiş, yolda bu niyetini anlayan bir sahabe tarafından, hedef saptırmak amacıyla, gizli bir Müslüman olan kız kardeşinin evine yönlendirilmiştir.

Kız kardeşinin evine geldiğinde evden gelen Kur'an sesini işiten Hz. Ömer (r), Tâhâ suresinin ilk ayetlerinden etkilenerek Müslüman olmuştur. Hz. Ebubekir (r), vefatına yakın günlerinde Ashabın görüşlerini alarak yerine Halife olarak Hz. Ömer (r)'i tavsiye etmiş ve ahitnameyi Hz. Osman (r)'a yazdırmıştır. Hz. Ömer (r), Mısır, Suriye, Lübnan, Filistin, Irak ve İran'ı fethetti.

Adil bir hükümdardı, memurları ve valileri her zaman denetlerdi. Zahit bir zattı, aylık geliri sadece 16–20 dirhemdi. İranlı Ebû Lü'lüe tarafından Medine'de sabah namazında hançerle saldırıya uğradı ve 03.Kasım.644’te şehit oldu (Bkz. Ömer El Faruk, Muhammed Hüseyin Haykal, s. 40-41; Taberi, Tarih-i Rusul veʾl Muluk veʾl Hulafa). Allah rahmet eylesin.

Hz. Ömer (r)’i, aziz şehitlerimizi, vefat eden gazilerimizi ve devlet büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Mekânları cennet olsun.
” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol