Diyanet Hakkı Hocaları Unutmuyor...

Emekli İmam Merhum Hakkı Memiş, Bilimsel Araştırmalara Referans Oldu

Diyanet Hakkı Hocaları Unutmuyor...

Emekli İmam Merhum Hakkı Memiş, Bilimsel Araştırmalara Referans Oldu

26 Nisan 2016 Salı 15:42
Diyanet Hakkı Hocaları Unutmuyor...
Diyanet'ten Örnek Çalışma

Diyanet'in Değerleri, Araştırma Konusu Oldu

Emekli imam ve yörenin kadim kanaat önderlerinden merhum Hakkı Memiş'in, bereketli hayatı araştırma konusu oldu. Diyanet Hakkı Hoca gibi daha birçok değeri gelecek nesillere taşıyacak önemli bir çalışmaya imza atıyor. 

Ülkemizde sosyoloji ve din sosyolojisi alanında, toplumda temayüz etmiş din görevlileri üzerine yapılan çalışmaların sayısı oldukça azdı. Oysa başta bu kişilerin hayatlarına dair bilgiler olmak üzere, uzun yıllar görev yaptıkları Diyanet İşleri Başkanlığı’nın teşkilat yapısı ve hizmetlerine,  yaşadıkları yörenin ve ülkenin dini hayatına yönelik görüş ve değerlendirmelerinin araştırılması birçok açıdan önem arz etmekteydi. En başta bu tür araştırmalar Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerine yönelik önemli eleştiri, tespit ve önerilerin yapılabilmesine imkân saylaya-caktır. Ayrıca bu çalışmalar uzun yıllar din görevlisi olarak görev yapmış bu kişilerin kişisel deneyim ve birikimlerinden hareketle bir yörenin ve ülke genelinin dini hayatına yönelik sosyolojik analizler yapılmasına da zemin oluşturacaktır. 
Bu çalışma yaklaşık 45 yıl Giresun ilinin Piraziz ilçesinde din görevlisi olarak görev yapmış ve vaazlarıyla temayüz etmiş Hakkı Memiş Hoca’nın hayatını ve yörenin dini hayatına yönelik değerlendirmelerini konu edinmektedir.  Bunun yanında çalışmada Hakkı Hoca’nın Diyanet İşleri Başbakanlığı ve Türkiye’deki dini hayata yönelik görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırmada yorumlamacı (hermeneutik) paradigma esas alınmış ve nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu anlamda Hakkı Hoca ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırma yaklaşımı, araştırma yapılan kişilerin sahip ol-dukları deneyimlerinden doğan anlamların sistematik olarak incelenebilmesine imkân vermesi bakımından önem arz etmektedir

Din sosyolojisi çalışmaları içerisinde, bir takım tipolojiler yapmamıza da imkân verecek, başta Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yer alan din görevlileri olmak üzere toplumun dini kanaat önderi olarak kabul ettiği kişiler üzerine yapılan çalışmaların oldukça az olduğu bilinmektedir.

Esasen sayıları kimi zaman üç yüz, kimi zaman bini bulan örneklem gruplarına uygulanan anketler yoluyla elde edilen niceliksel veriler üzerinden toplumun dini hayatına yönelik araştırmalar yapılırken; binlerce kişiyi etkileyen din  görevlisi veya dini kanaat önderi olarak nitelendirilebilecek kişilerin toplumsal değişmeyi, toplumun dini hayatını, dini grup, cemaat ve kurumları nasıl gördükleri ve değerlendirdikleriyle ilgili çalışmalara çok fazla yer verilmediği görülmektedir. 
Oysa bu kişilerin içinde yaşadıkları topluma yönelik 50-60 yılı bulan uzun gözlemleri neticesinde elde ettikleri değerli tespit ve analizler, sosyolojik perspektif üzerinden tipolojilerin oluşturulmasına; dinî hayat ve dinî kurumsal yapıların daha iyi anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacağı ve aynı zamanda, söz konusu kişilerin eğitim ve görev hayatlarına yönelik bilgilerin tespit edilmesiyle toplumsal hafızaya da önemli katkılar sunacağı söylenebilir. 

Bu anlamda bu araştırma, Giresun yöresinde uzun yıllar hizmet etmiş ve yöre halkı tarafından önemli bir teveccühe mazhar olmuş din görevlilerinin hayatlarına, toplumsal etkilerinin nedenlerine, başta yörenin dini hayatı olmak üzere Türkiye’deki dini hayata ve dini kurumsal yapılara yönelik görüş ve eleştirilerini  sosyolojik bir perspektifle değerlendirmeyi ve din görevlilerine yönelik tipoloji çalışmalarına mütevazı bir katkı sağlamayı amaç edinen çalışmaların ikincisi olarak düşünülmüştür.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Son Güncelleme: 27.04.2016 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fethi Karahüseyin 2016-04-27 00:20:55

DİB biraz geç kalmadı mı ?
HAKKI HOCA HAKKA YÜRÜDÜ...
Taa 60 lı yılların sonu 70 yıllarda yani çocukluğumuzda rahmetli cennet mekan babam ve amcamlar köyden kar kış yağmur yağaş dinlemez Cuma namazına Şeyhli ye sırf HAKKI HOCA nın vaazını dinlemeye giderlerdi..
1978-1986 yıllarında imam-hatip olarak o bizim elbette hocamız âbimiz mesabesindeydi..
Müftüsünden amirlere idarecilerden cemaatine kadar herkes ona saygı duyardı..
Hocamız hafız değildi ama bildiğim kadarıyla HADİS hazinesi oldukça zengindi.. Vaazlarında hadisi senet ve metinleriyle okuması bizi de teşvik ederdi. Onun kendine has bir ekolü vardı...Bugün hala emekli olmama rağmen hafızamda ezbere bildiğim onlarca hadisi okuyabiliyorsam bu ekolün üzerimdeki tesirindendir..
O bu civarda hemen hemen her cenazeye katılır ve o nun olduğu yerde kürsü ve irşat hep ona tevdî edilirdi...
Bizlere onun kendi uslubunca "..haydi çocuklar şöyle yapalım.." tarzı da tamamen ona aitti ve herkes ona saygı duyardı.
Herkes onu HAKKI HOCA olarak tanır ve yöremizin en saygın manevi ve kanaat önderiydi.
Siv top yöneticiliğimde bir gün sen de emekli olacaksın ve EMEKLİLERİN DURUMLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN çaba göstermemizi isterdi. En son gördüğümde elini öpmüş sağlık ve esenlikler dilemiştim..
Meslek hayatımda binlerce hoca efendiler tanıdım benim nezdimde HAKKI HOCAM ın yeri ayrıdır.
İmam hatiplik görevinden daireye geçmemi teşvik eden ve tensip eden Sn Müf. Fahrettin AŞIK hocamıza da referans olmuştur. Üzerimizde çok hakkı vardır umulurki hakkını bize helal etmiştir..
BEN HOCAMIZA HAKKIMI ZİYADESİYLE HELAL EYORUM..
Yanılmıyorsam 1986 yılında bir oğlunu kaybetmiş merhum İsmet Selim Müf. Efendi dahil binler hocamıza sabır dilemiş yanlız bırakmamıştı..
İnş Hocamızı yarın binler bu sefer sabır değil RAHMET dileyerek yanlız bırakmayacaktır..
Rahmetullâhi aleyhi ve rahmeten vâsia. Yüce Allâh sonsuz rahmetler ihsan eyleye.. Makamı âli, mekanı Cennet eyleye.
HOCAMIZI HEP HER CENAZE MEraSİMİNDE KÜRSÜDE GÖZLERİMİZ ARAYACAK VE HATIRLAYACAKTIR..
Hocamızın vefatından bir kaç saat sonra onun aziz hatırasını yâd etmek duygularımı göz yaşlarımla ifade ederken..
Sözü Eşariye bırakıyorum..

"Avazayi bu aleme Davud gibi sal
Bâki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş."
Bence bir hoş sada bırakan hocamızın hadîs-i ifadeyle
ONUN VEFATI ÂLEMİN VEFATI OLMUŞ gibidir..
O nu takip edenler o kürsiyi doldurduklarında o nun da ruhu şâd olacaktır inş.
Tekrar
Merhum Hakkı Hocama C.Allah (c.c)'dan sonsuz rahmetler diler aile efradına ve sevenlerine ve camiamıza ta'ziyelerimi sunarım.Fatiha, Dua ve Selamlarımla.
Fethi KARAHÜSEYİN.28