İdeal imam sayısı!

Milat yazarlarından Ramazan Ercan BİTİKÇİOĞLU ile “Camiler ve imamlarımız” hakkında telefon röportajı yaptık ve "Diyanet camiası dışından birinin gözüyle cami ve imamlarımız!" röportajıdan sonra köşesinde çarpıcı analizde bulundu. İşte o köşe yazısı

İdeal imam sayısı!

Milat yazarlarından Ramazan Ercan BİTİKÇİOĞLU ile “Camiler ve imamlarımız” hakkında telefon röportajı yaptık ve "Diyanet camiası dışından birinin gözüyle cami ve imamlarımız!" röportajıdan sonra köşesinde çarpıcı analizde bulundu. İşte o köşe yazısı

24 Nisan 2016 Pazar 20:43
İdeal imam sayısı!
Allah'a şükürler olsun. Giderek daha vasıflı hale geliyorlar. Lâkin hálâ “ideal, imam” sayısı çok az. Yüzbine yakın camide yüz imam çıkar mı?

Bozuk düzende ancak bu kadar olur.. Yine de mazerete sığınmamak, daha duyarlı olmak lazım. Din kendiliğinden sevimli olmaz. Bu hak dini bize sevdiren başta fahr-i kâinat resûl-ü ekrem Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), daha sonra da halifeleri olan din büyükleri, imamlar.

İmam-ı Ebû Hanife hazretlerinin (Rahmetullahi aleyh) yaşadığı düzen bozuk değil miydi? Öyle olmasa şehiden mi vefat ederdi? Zalimler onu zindanlarda işkencelerle çürüttü ve yaşlanıp ölecek hale gelince de çıkarıp “evinde öldü” dediler. İmam-ı Şafi öyle, Maliki öyle..
* * *
Kimdir ideal imam? Nasıl bir imama ideal diyebiliriz? Herkesin kendine göre fikri var ama ciddîye alınacak kaç görüş çıkar? Dükkana tezgahtar ya da çırak almıyoruz. Camilerin imamlarından bahsediyoruz!..

Malûm, ciddîyet arapça “cidd” kökünden gelir ve “işin hakkını vermek” demek. O halde sadece işin hakkını vereceklerin müdahil olması gerekir. “Dini haberler sitesine neden konuştun o zaman?” Sabır, anlatacağım.

İşin hakkını vererek imamlar ve camiler konusundaki suallere cevap vermek, başta Diyanet İşleri Başkanı, ehil yetkililerin işi. Lâkin şu kadarını söyleyelim:İmam kesinlikle namaz kıldırması, vaaz etmesi için ücret ödenen bir “Namaz Kıldırma Memuru” olamaz!. Cemaatten ehil olan geçer namazı kıldırır, ilmi olan da vaaz eder.. Suudiler bunun yarısını yapıyorlar. İmam devletten ama vaizler cemaatten.

Lâik düzende Diyanet İşleri gibi kurumlar olmaz, bizde “devlet dini sistemi” var. İmam bir nevi “Namaz Kıldırma Memuru”. Sendikası var, maaşlar artsın diye patronla (D.İ.B) kavga ediyor!..

D.İ.B muhterem Mehmet Görmez'in güzel gayretleri var. Hemen her icraati din düşmanlarına batıyor. Demek ki doğru yolda. İnanıyorum ki, imamlar ve camiler meselesinde arz ettiğimiz feryatları da duyar..

* * *

Dini haberler röportajımız, durumu yetkililere arzdan ibaret. Başlığından dahi belli iken onca yıkıcı tenkid samimi mi? Evet, (dinihaberler.com) sitesi ile bir mülakat yaptık. Bendeniz cami müdavimi sıradan bir Müslüman olarak yüreğimi sızlatan hususları anlattım. Ve nice mesele de eksik kaldı..


MİLAT'tan yazar arkadaşım Seyit Mehmet Deniz Bey, telefonda sordu ve bir tele-röportaj (söyleşi, mülakat) gerçekleşti. “Diyanet Camiası Dışından Birinin Gözüyle Cami ve İmamlarımız!” başlığı ile yayınlamışlar. Adı üstünde “Diyanet Dışından..” “Neden dışarıdan bir adamı, imam bile olmayan birini konuşturdunuz?” Be adam içinden olan zaten şikayet etmez, gereğini yapar!.

Arz ettiğimiz hususlardaki eksiklerini gidermek, sarığını önüne koyup düşünmek yerine bazıları savunmaya geçmiş ve hayli nahoş yorum yazılmış. Üzüldüm ama şaşırmadım, böyle olacağını tahmin ediyordum.

Zira imamlarımızı yakinen tanıyorum. Bir Müslüman erkek olarak beş vakit cemaatle namaz kılmanın gerekliliğini imamların birçoğundan iyi bilirim. Tá çocukluğumdan bu yana cami müdavimiyim, çeşit çeşit imam tanıdım..


* * *


Maalesef ilâhiyat mezunu da olsa, imam hatiplerimizin birçoğu hakikaten kof.. Daha imam hatip okulundan başlıyor mesele. İmam Hatip Okullarını ise, önce çocuklarımdan biliyorum. Çocukları ezik yetiştiriyorlar!.

(....) Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde okudu bir oğlum. Durumumuz kötüydü. Bir iki ay okul aidatı götüremedi diye müdür yardımcısından tokat yemiş. Yirmi yıl sonra haberim oldu. O gün haberim olsa gider boğardım herifi.. Bir oğlum da başka bir (İstanbul) İmam Hatip Lisesi'nde okudu bir yıl. Sonra çektim aldım düz liseye verdim. Neden? Ezik, âciz ve yetersiz hocalar vardı okulda da ondan!.

Böyle okullarda, böyle hocalarda okuyanladan ne hayır gelir? Bazıları imam hatipten sonra ilâhiyata da gidiyor, onlar da bir sürü bozuk, ezik, sapık fırka mensubu, Efganici, Abduhçu, Mevdûdici reformistlerden ders alıyor. Al sana bir sürü irşad değil ifsad etmeye aday imam..

İstisnalar yok mu? Var, hattâ istisna hacmini aşan sayıda iyi ve düzgün imamımız da var şükürler olsun. Öyle olmasa zaten kahrımızdan ölürdük..

#harbiden: İmam liderdir, baş nereye gövde oraya! Yorumunda vebálden bahseden imam kardeş, asıl bu vebáli düşün.. 22.04.2016 

Kaynak: milatgazetesi.com
Anahtar Kelimeler:
ImamIdealIdeal Imam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza 2016-04-24 21:38:08

Çıkan idealist imamları yaşatıyorsunuz sanki

Avatar
Turan 2016-04-24 21:18:09

Layiginiz boyleymis sizin gibi cemaate cok bile

Avatar
Beyazprens 2016-04-24 22:42:58

bak kardeşi̇m i̇yi̇ güzel yazmişsinda bi̇rde olayi i̇mam gözüyle değerlendi̇ri̇rseni̇z daha i̇yi̇ olur.imamlarin hemen % 100 'ü neredeyse faki̇r cami̇anin evlatlari o dedi̇ği̇ni̇z arzu edi̇len i̇mami bulabi̇lmeni̇z i̇çi̇n i̇mamlik mesleği̇ni̇ nezaman bi̇r doktorluk ,hakim savcılık gibi her kesimin tercih yapabileceği bir konuma getirirseniz o zaman o aradığınız imamlarıda bulmanız çok daha kolay olur sanırım.

Avatar
YASİR 2016-04-24 22:43:32

bi̇r i̇deal i̇mam çikmiş
bi̇r i̇nternet si̇tesi̇ açmiş. sürekli̇ oradan bi̇ri̇leri̇ne hakaret edi̇yor.

Avatar
trabzon 2016-04-24 21:55:01

Doğru soyleyenleri surgune gönderen diyanet imamlardan ne kalitesi bekliyoki. Yazar kendi hayatına baksın ilk önce sonra imamları elestirsin.bu haber imam-hatip okullarını ve imamları karalamaya yönelik bi haberdir bence

Avatar
Imam 2016-04-24 23:15:54

Kardeşim bu imamların mücadelesi ile ancak bu kadar olur muftu Vaiz imam mühendis mimar para toplayıcı haline gelmiştir saygınlığı kalmadığı zaman kime ne anlatırsan anlat önder gözüyle değil şimdi ne isteyecek gözüyle bakılıyor varın gerisini siz düşünün

Avatar
murat 2016-04-24 22:57:34

yazar islamdan anlamamiş nasıl kaliteli imam ister afkaniyi abduyu raşid razayi okumayan imam zaten idial imam olamaz bırakın mezhepçiliği müslümanlar ne çektiyse mezhepçilikten ve ırkçılıktan çekiyor

Avatar
Trabzonlu Hoca 2016-04-25 11:42:18

Başlıktaki mana; on binde bir kaliteli imam var demektir. Herkesin anlayacağı gibi çok büyük hırsızlıktır bu,adaletsizliktir ve de zulümdür. Orman çakalsız olmaz vecizesince çürüklerin de olması normaldir. Bunu teşmil etmek hiç doğru degil. İmamlar devletin aylarca uğramadığı yerlerde devletle halk arasında köprüdür.En kötü evlerde kalan sadece imamlardır. Ataması her ne sekilde çıkarsa çıksın amirler imamın nerde ve hangi şartlarda görev yaptığını bilmez. Umrunda da değildir çoğunun.yardımlar toplanıp getirilsin amirler başka şey düşünmez. İmamlara haksızlık etmeyin.EĞER BU KADAR İMAMDAN SADECE YÜZ TANE KALİTELİ İMAM OLSAYDI KİMSE BU MİLLETE BİR ŞEY ANLATAMAZDI!