Özgür-Der Oflu Hoca'yı Diyanet'e Sordu!

Özgür-Der, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Sordu: Yasin Gündoğdu'nun Charlie Hebdo rezaletine gösterdiği tepki nedeniyle sürüldüğü iddiası doğru mudur? Özgür-Der'in konu ile ilgili açıklaması şöyle.

Özgür-Der Oflu Hoca'yı Diyanet'e Sordu!

Özgür-Der, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Sordu: Yasin Gündoğdu'nun Charlie Hebdo rezaletine gösterdiği tepki nedeniyle sürüldüğü iddiası doğru mudur? Özgür-Der'in konu ile ilgili açıklaması şöyle.

21 Nisan 2016 Perşembe 22:31
Özgür-Der Oflu Hoca'yı Diyanet'e Sordu!
Paris’te yayınlanan Charlie Hebdo adlı İslam’a ve Müslümanlara düşmanlığıyla maruf dergi Resulullah’ı (s) hicvetmeye yönelik karikatürlerden ötürü geçtiğimiz yıl saldırıya uğramış, bu olay üzerine Cumhuriyet Gazetesi de söz konusu İslam düşmanı dergiyle dayanışma adına bu derginin kapağını sayfalarına taşımıştı. Türkiye çapında büyük infiale neden olan Cumhuriyet Gazetesinin bu edepsizliğine tepki gösterenlerden biri de Esenyurt Büyük Osmanlı Camii İmam Hatibi Yasin Gündoğdu olmuştu. Görev yaptığı camide konuya dair cemaati bilgilendiren Yasin Gündoğdu Charlie Hebdo adlı paçavranın Resulullah (s) aleyhine yayınladığı rezil karikatürü iktibas eden Cumhuriyet Gazetesini de yırtarak tepkisini ortaya koymuştu.

İmam Yasin Gündoğdu’nun bu tepkisinin başta Cumhuriyet olmak üzere kimi medya organlarında gündemleşmesi üzerine hakkında bir dizi soruşturma açılmıştı. Bu çerçevede Esenyurt Müftülüğünce uyarı cezası ve kürsü yasağı getirilen Yasin Hoca hakkında ayrıca Büyükçekmece Başsavcılığınca ‘halkı kin ve düşmanlığa sevketmek’ ve ayrıca Adalet ve İçişleri Bakanlığınca da ‘hakaret’ suçlamalarıyla davalar açılmıştı. 

Hakkında açılan mesnetsiz, anlamsız davalardan beraat eden Yasin Gündoğdu bu süre zarfında Müftülük kararıyla görevden alıkonulmuş, bu yetmezmiş gibi, Diyanet İşleri Başkanlığınca da mağdur edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen ve 8 Nisan’da tamamlandığı bildirilen soruşturma neticesinde Yasin Hoca’nın görevine Denizli’nin Çivril ilçesinde müezzin olarak devam etmesine karar verildiği açıklanmıştır.

Bu karar açık bir cezalandırma ve sürgün kararıdır. Kararı temellendirme adına “vaazı uzatmak”, “mevzuatı çiğnemek” gibi bir dizi gerekçe üretilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Oysa tüm bunlar inandırıcılıktan uzak şeylerdir. Sonuçta Yasin Gündoğdu’nun yaptığı şey Resulullah’a (s) hakarete yeltenen müptezel bir yayın organına her Müslümanın göstermesi gereken tepkiyi göstermekten ibarettir.

Yasin Gündoğdu imamlıktan müezzinliğe tayinini ve sürgün edilmesini gerektiren hangi suçu işlemiştir? Beklenen, istenen nedir? Kürsüde, namazda, sohbette cemaate sürekli olarak “marufu emretme ve münkerden nehyetme” tavsiyesinde bulunan bir kişinin açık bir münkere karşı sessiz kalması mı gerekiyordu? Asıl suç, günah bu değil midir?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geçmişteki hantal, ruhsuz yapısından sıyrılarak son yıllarda tebliğ ve irşad alanında ortaya koyduğu nitelikli, göz dolduran çabalarına herkes gibi bizler de sevinerek şahitlik etmekteyiz. Ne var ki, Yasin Gündoğdu hakkında verilen karardan ötürü duyduğumuz hayal kırıklığını iletmeyi de bir sorumluluk olarak görüyoruz. Aslında Yasin Gündoğdu’nun şahsında cezalandırılan şeyin şahitlik sorumluluğu ve bilinci olduğunu belirtiyor, söz konusu karın gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

Rıdvan Kaya
Özgür-Der Genel Başkanı 
Son Güncelleme: 22.04.2016 18:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vaazlar gönül veren cemaat 2016-04-22 10:00:45

yasin hocaya karşı yapılan bu haksız ve mesnetsiz muameleyi kabul etmiyorum...ve yasin hocanın yanında olduğumu beyan ediyorum. yasin hocaya sahip çıkmak dinin gerçeklerine sahip çıkmak demektir...

Avatar
megakentli 2016-04-21 23:08:27

diyanet i̇şleri başkanlığının geçmişteki hantal, ruhsuz yapısından sıyrılarak son yıllarda tebliğ ve irşad alanında ortaya koyduğu nitelikli, göz dolduran çabalarına herkes gibi bende sevinerek şahitlik ediyordum. ne var ki, yasin gündoğdu hakkında verilen karardan ötürü duyduğumuz hayal kırıklığını yaşayana kadar. ayrica mahallede vefat eden bi̇r komşu i̇çi̇n beb selaa veremem diyen bir hocayı tanıyıncaya kadar .

Avatar
fakir imam 2016-04-23 23:59:43

diyaneti kınıyorum.