Abdesti gerekli kılan tek meslek!

Din görevlileri olarak abdestin faziletlerini bilmeyenimiz yoktur. Uzun soluklu bir yazıda abdestin yücelttiği önemli bir meslekten bahsedeceğiz….

Abdesti gerekli kılan tek meslek!

Din görevlileri olarak abdestin faziletlerini bilmeyenimiz yoktur. Uzun soluklu bir yazıda abdestin yücelttiği önemli bir meslekten bahsedeceğiz….

14 Şubat 2015 Cumartesi 15:53
Abdesti gerekli kılan tek meslek!
banner283
DİNİHABERLER.COM
 
Din görevlileri
 
Toplumun yol göstereni, toplumun dertlerini dinleyen psikologlar, ailelerin saadet elçiliğini yapan gönül yapıcılar, hatta ilk dua, ilk ezan, ilk evlilik gibi her kelamın başı olan yüce yaratıcının yeryüzündeki gönül erleri. Tanımayanınız yoktur, mahallenizde köyünüzde, ilinizde ilçenizde  duaya ihtiyaç duyan herkesin, namaz görevini yerine getirecek olan her kesin görebileceği mübarek gönül erleridir onlar. 
 
Gönül eri olmak, toplumun yol göstereni olmak, hatta topluma yön veren olmak toplumu yaşanılır kılan ana öğelerden bir tanesi olsa da, onların mesleğini diğerlerinden ayıran esas bir özellik var; dünyada görevini icra ederken abdesti gerekli kılan tek meslek din görevlilerinin yaptığı meslektir. İşte tam bu noktada bu meslek büyük bir yükümlülüğü beraberinde getirmektedir.
 
Din görevlilerini diğerlerinden ayıran başlıca hususa kısaca dokunup geçsekte, onların yaşam seviyelerini, hayata bakış açılarını ve ne kadar gerekli olduklarını bilip, dillendiremeyen, dertlerini dinlemeyen insanların varlığını da görünce acaba din görevlileri yalnız mı bırakıldı demek  geçiyor insanın içinden… duanın ehemmiyetini anlayanlar olarak Allah var dert tasa yok diyor ve gülümsüyoruz hayatın bütün acı yanlarına…
 
Taşrada, Anadolu’nun dört bir yanına gitmekten sakınmayan, görev verilen her yeri kendi vatanı sayarak engelsiz bir görev icra edebilen bu gönül erlerinin taşradaki, hatta şehirlerdeki sıkıntılarını not ederek adım adım gezdiğimiz ülkemizde bu görevin ne kadar gerekli olduğunu, aynı zamanda görevi icra edenlerin  gerekli kılınan görevde  ne kadar fedakar olduklarını görüyoruz. Anlamsız ifadelerle yapılan bu tetkik çalışmalarını farklı bencilliklere bağlayan birkaç arkadaşımız olabilir belki ama, onların o yorumlamalarını da kendimizi kamçılayan bir sebep olarak düşünmek istiyoruz.
 
Ülkemizde 84 bin 684 cami bulunmakta, Diyanet İşleri Başkanlığı bu camilerin her türlü ihtiyacına her ne kadar yetişemezse de bu ifade bizler tarafından anonim bir cümle topluluğu olmaktan çıkarılmalı, ülkemizde ne kadar okul  varsa o okulların ihtiyaçlarını karşılayan bir milli eğitim var ifadelerinden sonra, din görevlilerini zor duruma düşürecek, cami ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini görmekteyiz. Camilerdeki temizlik unsurunu yıllar öncesinde aldığımız kazanımla belediyelerce nasıl yaptırmayı başarmışsak diğer alanlarla ilgili oluşa bilecek bütün sıkıntıları sadece cami görevlisinin sırtına yükleme alışkanlığından  vazgeçmeliyiz. Bu yaklaşım şekli görevini yapmaya çalışan bir din görevlisine  cami bahçıvanlığı, tuvalet temizlikçisi, cami kalorifercisi gibi görevler yüklememeli. Bu durumun karşıt cevabı olarak okullarda görev yapan öğretmenler sadece ders anlatmakla mesul oldukları için başarı, ders haricinde görev yüklenildiğinde başarısızlık oluşuyor tezi güçlenmektedir.
 
Yine aynı şekillerde bir okulda kaç bıranşta öğretmen  varsa hepsine lojman tedarik eden milli eğitim gibi camilerde görev yapan imam  ve müezzinlere de lojman tedariki yapılmalıdır. Kısmi olan yerleri genel kabul etmeden yeni dönemde gerekli olan konulardan biri olarak görmekteyiz.  Din görevlilerinin eğitim gören çocuklarına kayıtsız, şartsız kolaylaştırma gibi arge çalışmalarıyla güçlendirilecek yeni bir sistem geliştireceğiz. Bugün ülke  genelinde görev yapan din görevlilerinin yapmış olduğu görevlerde Soma’da yaşanılan olayın  benzeri her ne kadar yaşanmasa da çalışanların iş güvencesi, sabah namazlarına giden din görevlilerinin uğraya bileceği saldırılar, sağlık ve genel konularda karşılaşacağı sıkıntıları dikkate alan  bir oluşum  gerçekleştireceğiz. Milli eğitim örneğinden yola çıkarak ülkenin dört bir yanına yayılmış olan öğretmen evleri sayesinde, nereye giderlerse gitsinler kendilerine  açık bir kapı bulan öğretmenler gibi, din görevlileri için ülke genelinde diyanet evlerinin zaruri olması gerektiğini bu konuda çalışmaların artık meyvelerini  vermesi gerektiğini ifade etmek isterim. Din görevlisi olan arkadaşlarımızı ziyaret ederken, arkadaşlarımızın görevlerinde ne  kadar üstün ve fedakar olduğunu gözlerimizle defalarca gördük. Fakat fedakarlığın karşılığı olarak yapılana el cevap diyecek derecede çalışanları onure edecek atılımların olması gerektiği hissi ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu ifadeleri yazarken Bitlis’in sıcak insanının çetin kış şartlarında din görevlisi arkadaşımızın muhteşem ezanıyla bayrak ve ezanın dalgalandığı her yer din görevlilerinin şaha kalktığı yerlerdir. Toplumu ayakta tutan ana sebeplerden bir tanesi olan duanın, ezanın hikmetini yaşatan 130 Bin din görevlisi arkadaşıma ne kadar teşekkür edersek azdır.
 
Cami şadırvanlarından, kadınlara ait namaz kılma bölümlerinden  ve engelli kardeşlerimizi dikkate alan mimari yapılı camilerimizin  elle sayılır derecede az olmasını görüyor olmak, din görevlisi olarak çözüm gerektiren ana konulardan birkaç tanesi.
 
Abdest alarak icra edilen  tek meslek olan bu kutsal görevin bilinciyle yeni bir yolun  yolcuları olarak başka beldelerin dertlerini dinlemeye, eksiklerini çözmek için çalışmalara devam ediyoruz. 

DİYANET-SEN
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI 
HACIBEY ÖZKAN  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail Taşlıoğlu 2015-02-14 18:19:32

Sayın hocam Allah Razı olsun. Bizleri anlayan dertlerimizle dertlenen ve destek olan sizin gibi Alim ve Arif hocalarımızın Rabbim sayılarını artırsın inşallah. Selam ve dua ile...

Avatar
hafız 2015-02-14 21:27:09

laf istemem İCRAAT isterim

Avatar
... 2015-02-14 23:44:31

herkezin kafasına imamsın veya memursun dediği tek meslek..

Avatar
imam 2015-02-15 06:05:59

____ADMİNİN YORUMU___YORUMUNUZ HABERİN İÇERİĞİYLE UYUŞMADIĞINDAN YAYIMLANMAMIŞTIR.

Avatar
hoca 2015-02-15 09:11:37

müslümanların bir çok ibadeti için abdest gerekmiyor mu? e, geriye ne kalıyor, imam olmak mı? benim yakın akrabam vardı, allah rahmet etsin abdestsiz yere bastığını görmedim. ey haberi yayınlayan kardeşim, haber güzel ama başlığa göre yanlış algı oluşur gibime geliyor. abdestli iş görmek için imam olmak mı gerekir diye düşünür insanlar. haberde iyi niyet var ama algıda problem olur. biraz dikkat. ben öyle algıladıysam özür dilerim.

Avatar
SEBATİ 2015-02-16 01:34:00

Ne yazarsan yaz diyanet bildiğini yapıyor.Ondan dolayı malesef yorum yapmayacağım.Çünki biz bu zamana kadar adam yerine konulmadık bundan sonrada konulmayacağız.