Asıl sorunumuz

Konya Karatay Hacıhasanbaşı Kur'an Kursu Öğreticisi Mehmet Akif ÇEŞMECİ'den ''Asıl sorunumuz''

Asıl sorunumuz

Konya Karatay Hacıhasanbaşı Kur'an Kursu Öğreticisi Mehmet Akif ÇEŞMECİ'den ''Asıl sorunumuz''

20 Şubat 2015 Cuma 23:16
Asıl sorunumuz
Grup sayfamız için  

Biz insanlar her an bir eylem içerisinde dünya yaşamımızı sürdürmekteyiz.  "Ya Eli Boş Gönlü Hoş" diye tabir edilen veya Kaldırım Mühendisi diyerek anılan kişiler dahi eylem içerisindedir. Çünkü bir şey yapmamakta bir eylemdir amel defterimizde....

Evet bu yazımızda amel defterini işleyeceğiz.

Değerli  okuyucularımız!  Dostlarımız sevdikerlimizle birlikte bir fotoğraf çekineceğimizde hemen kendimize çeki düzen veririz.

Çünkü fotoğrafta düzensiz,disiplinsiz çıkmak istemeyiz.

Hatıra olarak çekinmiş olduğumuz o fotoğraflar bir gün birikir koca bir albüm oluşur.

Yıllar geçtikçe bazen açar bakarız albümü yad ederiz geçen günleri. Duygulanırız ve üzülürüz.

"Zaman Ne Çabuk Geçiyor." diyerek karamsarlaşırız bir anda. En iyi günlerimizin albümde yer alan o kareler içerisinde geçen günler olduğunu düşünürüz. Ancak insan daha geniş kapsamda düşündüğünde birde bakar ki içerisinde bulunduğumuz her gün ÖYLEDİR. Zaman ilerledikçe  geçen herbir günümüzün kıymetini geçince anlarız... Ama insan dünya hayatının içerisinde yaşamını sürdürdüğü sürece her anı en önemli zaman dilimidir. Çünkü elimizde bir imkan vardır. O da ÖLMEDEN ÖNCE ÖLEBİLMEYİ  yapmaktır.

Öldükten sonra iş işten geçmiş olacağı için gerek Efendimiz(s.a.v) gerek sahabe gerek islam alimleri bizlere dünya hayatında kendi nefsimizi hesaba çekip ölmeden önce ölmeyi sağlamamızı tavsiye ediyorlar.

Neden  mi? Çünkü öldükten sonra insana verilen tövbe ve ömür sermayeleri elinden alınıyor ancak ölmeden önce bu sermayeler insanın hala elinde...

İnsan olarak herkes günah hata işler. Çünkü insan unutkandır. Önemli olan bu hataları vaktinde fark edip, samimiyetle pişman olup, bir daha bu hatayı işlememek ve Allahtan bağışlanma dilemektir. Bunu sağlarsak ne mutlu...

Ama bunu yapmadan ölürsek ahirette karşımıza kocaman bir DÜNYA ALBÜMÜ çıkacaktır. Bu albümün şeriatteki adı "Amel Defteri" dir.  Rabbimiz(c.c.) Kur'an'ı Kerimde bizlere yazıcı melekler tarafından her konuştuğumuz,işlediğimiz her fiilin kayıt altına alan bizlerin peşini hiç  bırakmayan kiramen katibin adı altında meleklerin sürekli bizlerle beraber olduğunu ve Dünya Albümümüzü oluşturduklarını ifade ediyor. Hatta  farklı bir diğer ayetinde insan,  meleklerin küçük büyük herşeyi yazdıkları bu  amel defterini gördüğünde şaşıracağını ve ne yapacağını bilmeden çaresiz bir şekilde korkudan bekleyeceğini  ifade ediyor.

Evet... "Ey Allahım Bizi dünyaya geri dödür de salih amel işleyelim rızan üzere yaşayalım " diyecekler ama olmayacak.. O iş bitti... Ömür sermayesi bir defa verilen bir sermayedir çünkü... Bir defa verilmez.

Fotoğraf çekineceğimizde kendimize çeki düzen veriyorsak, kamera ile izlenen bir mekanda hal ve hareketlerimize dikkat edip hassas davranıyoruzda ya Allah'ın görevlendirdiği Kiramen Katibin Meleklerinin kaytlarında neden bu kadar hassas olamıoruz? Bunun en büyü nedeni kayıt altında olduğumuzu unutuyoruz..Bu şuurun yeterince farkında değiliz...

Rabbimizin razı olup cennet nimetini kazanan bir müslüman olmak istiyosak, her hal ve hareketimizin kayt altında olduğunu unutmamalı ve ona göre davranışlarımızı şekillendirmeliyiz.

Millet ve ümmet olarak biz müslümanlar eğer böyle yaparsak bakın bakalım Özgecanın vahşice bir katli gibi cinayetler ahlaksızlıklar oluyor mu? Bakın Bakalım kul hakları,hırsızlıklar,sahtekarlıklar oluyor mu? Hak ihlalleri Oluyor mu?

Demek ki biz inancımızın gereği olan "Hesap Bilincini" unutmuşuz.  İşte asıl sorunumuz bu. Vesselam...

Selam ve Dua İle.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fahri 2015-02-21 20:11:21

4-Ölmeden Önce Ölünüz
Hadis Ulemasından;

İmamı Abdul Fettah Ebu Gudde,Acluni,Aliyyul kari,İbni Hacer el Askalani,Hac Ahmet,Kavukcu,Sehavi,Tarablusi ve Zerkani mevzu olduğunu beyan etmişlerdir.

Keşful hafa-Acluni-c.2-sy.374-hd.no(2669) Keşful ilahi-Tarablusi-c.2-sy.676hd.no(884) Lulu-Kavukcu-sy.204-hd.no(641) Makasidul Hasene-Sehavi-sy.510 hd.no(1213) Masnu-Aliyyul kari-sy.198-hd.no(373) Muhtasarı Makasıd-Zerkani-sy.255-hd.no(1110) Münteka-Hac Ahmet sy.760-hd.no(1198)