Diyanet takviminden nasıl istifade etmeli

Aydın Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi Akşit, Diyanet takviminden nasıl istifade edinilmeli konusunu kaleme aldı.

Diyanet takviminden nasıl istifade etmeli

Aydın Kuşadası İlçe Müftüsü Vehbi Akşit, Diyanet takviminden nasıl istifade edinilmeli konusunu kaleme aldı.

20 Kasım 2015 Cuma 19:53
Diyanet takviminden nasıl istifade etmeli
 
Müftü  Akşit, 13 Mayıs 2012 Pazar günü İstanbul Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Sarayında gerçekleştirilen 3. Din Hizmetleri Sempozyumda "Diyanet Takvimi Okuyorum-Din Görevlisi Ajandası" başlıklı orijinal bir tebliğ sundu. 
 
Yanı başımızda duran, Diyanet Takvimi aslında nasıl verimli kullanılabilir? Cemaate anlatılacak o kadar çok konu var ki? Diyanet Takvimi aslında Diyanet İşleri Başkanlığı her gün çok önemli mesajlar veriyor. Bu mesajın farkında mıyız? İşte bütün mesele bu...
 
Müftü Vehbi Akşit tebliğimde, görülmesi gereken bu ayrıntının ne kadar önemli olduğunu anlattı. İşte o konferanstan kısa bir ayrıntı...
 
Bazen duyarsınız: Bir kitap okudum, hayata bakışım değişti, bir film izledim, duygularım değişti. Bir makale okudum, yanlış bildiğim bir konunun doğrusunu öğrendim. 
 
Ben şöyle bir söz duydum. Bir takvim yaprağında bir söz okudum. Namaza başladım, camiye gitmeye başladım gibi.
 
Ben Belçika’nın La Louviere şehrinde Yavuz Sultan Selim Camisinde Din Görevlisiyim. Asıl görevim Kocaeli İl Müftülüğünde İl Vaiziyim.
 
Belçika, yaklaşık 11 milyonluk bir nüfusa sahip, Konya ilimiz büyüklüğünde 33.990 km2 lik Batı Avrupa’nın küçük bir ülkesidir. Komşuları kuzeyde Hollanda, doğuda Almanya ve Lüksemburg, güneyde ise Fransa’dır.
 
Belçika’da 200 bin civarında Türk yaşamaktadır. Türkiye’den Avrupa’ya göçün 50. Yılı kutlanmaktadır. 
 
Brüksel Din Hizmetleri Müşavirliği, Belçika’da yaşayan Türk vatandaşlarının dini ihtiyaçlarını, din eğitimi ve ibadet mekânlarının oluşturulması gibi doğrudan dini konuların yanı sıra; spor, sergi, kermes vb. sosyal ve kültürel alanlarda da görev üstlenmektedir. 
 
Din Hizmetleri Müşavirliğine bağlı 65 cami bulunmaktadır. Bu camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açmış olduğu yurt dışı din görevliliği sınavlarını, yazılı, sözlü mülakat ve bakanlıklar arası kültür komisyonu gibi üç sınavı da başarı ile tamamlayıp, gerekli dil kursunu aldıktan sonra, bir de uzun süre vize için bekledikten sonra gelen din görevlilerimiz görev yapmaktadır. 
 
Camilerimizden 5000 civarında öğrenci Kur’an-ı Kerim ve Dini Bilgiler kurslarını takip etmekte, Ramazan ayında Ramazan Din Görevlileri ve vaizelerle bu hizmetler takviye edilmektedir. 
 
Din görevlilerimiz başta beş vakit namaz, Cuma ve bayram namazları ile birlikte din görevlisi olarak, camiye gelsin gelmesin bütün vatandaşlarımız için hem müftü, hem vaiz, hem Kur’an kursu öğreticisi, hem dini danışman, hem memur olarak görev yapmaktadırlar. Vekâleten Kurban kampanyası kaydı, hac ve umre kayıtları gibi görevler de artı görevlerdir. 
 
Bu kadar bilgiden sonra bütün bu imtihanları ve kursları başararak,  bir yıl gibi bir süre vize beklediğim Belçika’daki görevime 15 Ekim 2009 tarihinde yurt dışı görevime başladım. Benden önce görev yapan din görevlisi Bilal Süleyman hocam ile Türkiye’de görüşme imkânım oldu. 4 yıl boyunca neler yaptığını öğrendim. Kur’an okumayı bilmeyen kalmamış cemaatten. Benim için çok önemli bir bilgi idi bu. 
 
Görev sürem boyunca Kur’an öğrenmeyi isteyenlere Kur’an-ı Kerim öğretmek, dini danışmanlık yapmak ve cami hizmetleri ile sosyal hizmetlerle bulunacaktım. 
 
Öncelikle, haftada üç gün tefsir, hadis ve ilmihal dersleri yaptım. Namazda okuduğumuz duaların ve surelerinin manalarını anlattım. Riyazüs-salihin isimli eserden hadis dersleri verdim. İslam İlmihalinden ibadet bölümünden bahisler anlattım. 
 
Bir sohbet esnasında Şeref Topal ismindeki bir cemaatimiz, görev yaptığım yerde önceki yıllarda bazı sıkıntılar olmuş, dernek yönetimindeki bazı kişiler, cami yapımı esnasında bazı üyeleri dernekten çıkarmış, bu sebeple oturdukları yerdeki camiye değil de, 5 km. uzaklıkta bir camiye gidiyorlarmış. Bir gün, namaz vakti için takvime bakarken, o günkü takvim yaprağını koparmış ve Diyanet Takviminde okuduğu bir yazı, “Camilerin kimsenin tapulu malı olmadığı, bütün müminlere açık olduğu” bilgisini okuyunca, kendi kendine hata ettiğini anlamış, oturduğu mahalledeki camiye gitmeye başlamış. 
 
Evet, Diyanet Takvimi okuma fikri o zaman aklıma geldi. Çünkü Diyanet Takvimi, tirajı 3 milyona ulaşan ve yurt içi ve yurt dışı takvimlerinin yaklaşık 10 milyon kişi tarafından okunan bir takvimdir. 
 
1972 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan Diyanet Takvimi 2012 yılında 40. Yılını kutlamakta, Milletimiz için büyük bir teveccüh gösterilmekte ve ısrarla Diyanet Takvimi kullanılmaktadır.
 
İnşallah bu tebliğimi okuyan din görevlilerimiz, hemen uygulamaya geçerler. 
 
Tebliğ metni ve sunumu dosyalar bölümünde..
 
Tebiğ metni word dosyası ıçin tıklayınız
Tebliğ sunumu için tıklayınız
 
2015 yılı Diyanet Takvimi arka yaprağında yer alan bilgilere ulaşmak için  tıklayabilirsiniz. 
 
Son Güncelleme: 27.03.2016 13:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.