Farzı Bırakıp Sünnetle Meşgul Olmayalım!

Vaziler zamanı değerlendirmek istiyorsa....

Farzı Bırakıp Sünnetle Meşgul Olmayalım!

Vaziler zamanı değerlendirmek istiyorsa....

29 Aralık 2014 Pazartesi 13:54
Farzı Bırakıp Sünnetle Meşgul Olmayalım!

Son günlerde bazı vaizlerimizin kürsüde yapmakta olduğu vaazı bırakıp ezan tekrarı ile meşgul olduklarını görmekteyiz. Bilindiği gibi ezan tekrarı sünnet veya müstehaptır, hatta mendupdur. Her ne kadar bazı fıkıh kitaplarında “fıkıh ve usul hakkında konuşuyorsa icabet etmek vacip olur” deniyorsa da bu durum mescidin dışında olanlarla ve ferdi olarak yapılan bir dersle alakalıdır. Mescid içinde olanlar ya zikirle veya vaaz ve ders dinlemekle meşguldür. Bilhassa vaaz dinlemek çok önemlidir. Zira bilgi edinmek farz ezanı tekrar etmek ise sünnet veya müstehaptır. Redd-ül-muhtar aleddürrilmuhtar adlı eserinde bu husus açıkça ifade edilerek “ezanı duyduğunda mescitte ise ona icabet etmek yoktur” denilmektedir.

Cemaatin birçoğu ezan okunmaya başlayınca mescide girmektedir. Öyleyse yapılan vaaza ve derse devam etmeli, geç kalan bu kardeşlerimize gereken bilgiler bu esnada verilmelidir. Günümüzde ezanlar çok uzatılmakta, dolayısıyla dakikaları almaktadır. Becerisi olan bir vaiz bu esnada çok şeyler anlatabilir. Hatta konunun can verici noktaları bu zamana bırakılıp mutlaka daha çok müslümana ulaştırılmalıdır. Bazı ezanlar maalesef teğannilerle (ezgilerle) okunmaktadır ki böyle okunan ezanların takip ve tekrar edilmeyeceği tüm fıkıh kitaplarının ittifakıdır.

Günümüzde gerek yazılı ve gerekse görsel ve gerekse hayali basında Müslümanları İslam’dan soğutmak için yapılmadık fitne, kurulmadık tuzak olmadığı halde cemaatin camiye gelmelerini bir fırsat bilip onları İslam kültürüyle doldurmazsak bu ihmalin hesabını veremeyiz, bu vebalin altından kalkamayız. Meslektaşlarımız bu noktaya eğilmelidir.

Arada bir kürsüde ezan tekrar edilip cemaate böyle bir sünnetin olduğu amelen (aksiyon olarak) hatırlatılabilir. Ancak ezanın mana ve mesajlarını açıklamadan bu tekrarın bir sevap getireceği zannedilmesin. Meyvenin kabuğu değil içi yedirilmelidir. “Allahü ekber” ifadesinin “Allah en büyüktür” manasına geldiğini söylemek de yeterli olmaz. “Mademki Allah en büyüktür öyleyse her şeyden önce onun emirleri yerine getirilmeli ve onun yasaklarından sakınmalıdır” vurgusu yapılmalıdır. “Eşhedü en la ilahe illallah” demenin 'Allah’tan başka ilah yoktur’ anlamında olduğunu söylemekle de yetinmemelidir. Burada “Mademki Allah tan başka her şeye hâkim olan yoktur” diyoruz öyleyse onun emir ve hükümlerine uyulması gerektiği mesajı verilmelidir. ‘Eşhedü enne Muhammaden resülülallah’ ifadesinin “Şehadet ederim ki Muhammed Allah’ın elçisidir” mealinde olduğunu söylemek de yeterli olmaz. “Mademki Muhammed Allah’ın elçisidir öyleyse onun getirdikleri mutlaka el üstünde tutulmalıdır” vurgusu ihmal edilmemelidir.

Özellikle “Hayye alessalah, hayye alelfelah” sözlerini dinlerken “Ve la havle vela kuvvete illa billah” demenin kötülükleri iyiliklere, anarşiyi asayişe, mutsuzluğu mutluluğa… çevirmenin ancak Allah’ın kitabı ile mümkün olacağı mutlaka açıklanmalı ve müslümanlar şuurlandırılmalıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2014-12-29 14:52:25

Başlığınız itici olmuş

Avatar
berkant 2014-12-29 15:20:00

bazan vaaz sesi ile ezan sesi birbirine giriyor, o takdirde cemaat çok tedirgin oluyor. ne ezan dinlemiş oluyor ne de vaazı dinleyebiliyor. bu durumda vaazın kesilmesi ve ezana icabetin öğretilmesi daha iyi oluyor. cemaat bu konuda duyarlıdır.

Avatar
ilçe müftüsü 2014-12-29 16:27:41

değişik vesilelerle başkanlığımızın düzenlediği seminer ve kongrelerde gündeme gelen bu konudaki genel kanaat; ezanla birlikte vaaza aon verilmesidir. aksi takdirde cemaat bu durumdan rahatsız olmaktadır.
bu meyanda, vaaz dinlemek isteyen cemaat lutfedip 5-10 dakika erken gelmeli..
zaten ezanla birlikte yapılan vaazlar hem seslerin karışması hem de vaiz açısından konuyu toparlama bakımından bir sıkıntı teşkil etmektedir...

Avatar
Muhsin Hoca 2014-12-29 16:47:30

Cemaatin ezanda camiye girdiği için o vakitleri değerlendirmeye çalışan bir görevliyim. İki kere müftülüğe şikayet edildim ve müftülükçe uyarıldım. İkiside ezan okunduğunda vaaza devam ettiğim ve bitirmediğim için. Müftü beyin talimatı: "ezan Allahuekber vaaz bitti. cemaat ezanı dinleyecek. " Merkez vaaz ve hutbeler cemaatin sohbet hevesini bitirdi. Şimdi düzeltmeye çalışsakta nafile. Bu iş örf oldu artık. Cemaatin %80 i ezanla camiye giriyor.

Avatar
UBEYDULLAH 2014-12-29 17:59:27

Ezan başladığı anda vaaz bitirilmeli,kimsenin vaktinden çalmaya kimsenin hakkı yoktur,zaten ezan başladıktan sonra vaaz dinlenmemekte,gerekli can alıcı bilgiler hutbede cemaate çok rahat anlatılabilir,saygılar

Avatar
VAİZ 2014-12-29 18:41:53

____ADMİNİN YORUMU___Kanı bozuk paralelcilerin yorumları yayımlanmamaktadır.

Avatar
Vaiz 2014-12-29 19:38:02

Sayın site yönetimi genel kuralları bilmeden vaizlerin işine niye karışıyorsunuz bağlı olduğumuz bir kurum ve amirlerimiz var kafamıza göre takılmıyoz efendim

Avatar
vaiz hoca 2014-12-29 19:50:41

Sayın hocam ezan okununcaya kadar vaaz ve sohbet dinlemekle şarj olan cemaat ezanla birlikte deşarj olmaya başladığını unutmamak gerekir, ben şahsen kendimi cemaatin yerine koyuyorum, vaaz konusu ne kadar ilgi çekici olursa olsun ezandan sonra dinlemek bıkkınlık veriyor