Fitre ibadeti

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ'tan ''FİTRE İBADETİ''

Fitre ibadeti

Karabük İl Müftüsü Halil BEKTAŞ'tan ''FİTRE İBADETİ''

29 Haziran 2015 Pazartesi 18:36
Fitre ibadeti
Grup Sayfamız için

Borcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla nisap miktarı malı veya onun kıymetinde parası olan Müslümanların fıtır sadakası yani fitre vermeleri vaciptir.

Fitre ramazan ayında fakirlere verilen bir sadakadır. Bayramdan önce verilmesi gerekir. Dini ölçülere göre zengin olan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının fitrelerini vermesi gerekir.

Fitre, zekât verilebilecek fakirlere verilmelidir. Bir fitre bölünemez, yalnız bir fakire verilebilir. Ancak bir fakire birden fazla fitre verilebilir.

Fitre ve zekât niyet edilerek verilmelidir. Ancak bunu fakire söylemeye gerek yoktur. İçten niyet etmek yeterlidir. Söyleyerek fakiri mahcup etmemek gerekir.
 
Fitre, Orucumuzdaki Noksanlıkları Giderir
 
Fitre zengin Müslümanların yerine getirmeleri gereken mali ibadetlerden biridir. Fitre, tutulan oruçlardaki olabilecek noksanlıkları giderir, kişiyi ölümün sıkıntılarından ve kabir azabından korur. Ayrıca Ramazanda verilen fitrelerle fakirler de bayram ihtiyaçlarını karşılama imkânı bulurlar. Zekât ve fire vererek zenginler fakirlere olan borçlarını ödemiş hem de sevap kazanmış olurlar.
 
Fitrenin En alt sınırı 11,5 TL. Olarak Belirlendi.
 
2015 yılı için fitre miktarı asgari (en az) 11,5 TL (onbir lira elli kuruş) olarak belirlenmiştir. Ancak üst sınırı yoktur. Fitre vermesi gerekenler kendi zenginlikleriyle mütenasip ve kendi yaşam standartlarıyla orantılı olarak daha fazla verirlerse elbette daha hayırlı ve daha güzel olur.

Yaşlılık ve düşkünlük nedeniyle oruç tutamayanlarla, oruç tutmaya engel hastalığı ömür boyu devam edenlerin tutamadıkları her oruç günü için verecekleri fidye miktarı da fitre miktarıyla aynıdır.
 
Türkiye Diyanet Vakfı ülkemizde ve dünyanın 67 ülkesinin 400 farklı bölgesinde iftar sofraları kurmakta, fakirlere yardım elini uzatmaktadır.

FİTRE yazarak bütün GSM operatörlerinin faturalı hatlarından ücretsiz olarak 5601’e gönderilecek bir mesajla 11,5 TL tutarında bir fitre verme imkânı vardır. Ayrıca  www.diyanetvakfi.org.tr adresinden online bağış yapılabilmektedir. Müftülüklerimize gelerek de makbuz karşılığı fitre, zekât ve bağışlar yapılabilmektedir.

Bu yollarla iletilen fitre, zekât ve bağışlar bağışlayanlar adına fakirlere ulaştırılmaktadır.
 
Hayrımızı Kimseyi Rencide Etmeden yapmalıyız.

İyilik yaparken kimseyi rencide etmeden ve sırf Allah rızası için yapmak şarttır.

Fitre veya zekâtımızı verirken de o kişiye verdiğimizin fitre veya zekât olduğunu söylememize gerek yoktur. Bizim o niyetle vermemiz yeterlidir. Allah niyetlerimizi bilmektedir.  Ayrıca o kişileri minnet altında bırakacak her türlü söz ve davranıştan sakınmak gerekir.

Fakir ve kimsesizlere yapılan yardımlar aynı zamanda sosyal bağları pekiştirir. Birlik ve kardeşlik duyguları güçlendirerek toplumda bireysel benlik yerine toplumsal benliği öne çıkarır.
 
Sevinç ve mutluluğun hep birlikte paylaşıldığı, sıkıntı ve kederlerin de birlikte giderildiği toplum, sağlam temellere oturmuş ve huzur içinde yaşanabilir bir toplumdur. Yüce dinimiz de bunu arzulamakta ve bu hedef, ibadetlerin hikmetleri arsında önemli yer tutmaktadır.

Ramazanınız mübarek, ibadetleriniz ve dualarınız makbul olsun.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.