Güçsüzü yüklenen kimse Hz. Muhammed

Balıkesir İli, Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK 'Güçsüzü yüklenen kimse’ Hz. Muhammed'

Güçsüzü yüklenen kimse Hz. Muhammed

Balıkesir İli, Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK 'Güçsüzü yüklenen kimse’ Hz. Muhammed'

01 Aralık 2016 Perşembe 22:05
Güçsüzü yüklenen kimse Hz. Muhammed
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal kabiliyetlerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Engelliliğin nedenleri araştırıldığında, büyük çoğunluğunun önlenebilir nedenler olduğu görülmektedir. Hiç unutulmamalıdır ki; İster sağlıklı ister engelli olsun her insan, Allah'ın yer yüzünde yarattığı  en kıymetli ve en değerli varlıktır.

Kur'ân'da fiziksel engellerle ile ilgili âyetlerin büyük çoğunluğu mecazi anlamdadır. Mesela körlük; gözlerin varlıkları görememesi değil, insanın gerçekleri görememesi yani "kalp körlüğüdür. Sağırlık; Allah ve peygamberin çağrısını duymazlıktan gelmek, ilâhî gerçeklere kulak tıkamaktır. Dilsizlik; gerçekleri konuşmamak, hak sözü söylememektir.
Yüce Allah, kalbi, aklı, zihni, gözleri, kulakları ve dilleri sadece eşyayı değil aynı zamanda gerçekleri anlasın, görsün, duysun ve konuşsun diye yaratmıştır.

Hz. Hatîce validemiz, Peygamberimizi ‘güçsüzü yüklenen kimse’ olarak tanıtmıştır. Güçsüz; işini kendisi yapamayan, başka insanlara muhtaç olan kimsedir. Bu kavram, her türlü engelliliği içine alır. Hz. Peygamber’in daha peygamberlik öncesinde zayıf, güçsüz ve âcizlere arka çıktığı, onların sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını giderme çabası içinde olduğu bilinmektedir. Dinimiz, engellilerle ilgilenmeyi ve onlara yardımı teşvik etmekte ve bunu sevap bir davranış olarak görmektedir. Görme engelli bir kimseye yol göstermek, işitme ve konuşma engellilerle ilgilenmek, aracına binmeye çalışan bir engelliye yardımcı olmak sadakadır.

İslam dininde özürlü, engelli ve hasta olan insanlar, ibadetlerini ancak güçleri nispetinde yaparlar. Bu kimselere dînî her türlü kolaylık sağlanmıştır. Aklî melekesini kaybedenler ise ibadetle sorumlu değillerdir.

Sosyal devlet anlayışının gereği olarak ülke genelinde engelliliğin önlenmesi amacı ile doğumdan itibaren tüm bebeklere ve evinde sağlık hizmetine ihtiyacı olan engelli bireylere muayene, tetkik ve tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir.
 
Engelliliğin bir yazgı olmadığı, geliştirilecek sosyal politikalar ve her alanda korucu-önleyici uygulamaları içeren düzenlemelerle önlenebileceği bilinmelidir.
 
Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin arttırılması umuduyla tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Gününü” kutlar, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.
 
                                                                                                              Fahri SAĞLIK
                                                                                                              Balıkesir İli Karesi İlçe Müftüsü

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.