Huzur iklimi olarak camilerimiz

Sitemizin misafir yazarlarından Gençağa EREN ''HUZUR İKLİMİ OLARAK CAMİLERİMİZ'' makalesi

Huzur iklimi olarak camilerimiz

Sitemizin misafir yazarlarından Gençağa EREN ''HUZUR İKLİMİ OLARAK CAMİLERİMİZ'' makalesi

07 Ekim 2016 Cuma 07:05
Huzur iklimi olarak camilerimiz
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Yer yüzünün her tarafı Muhammed ümmetine mescit kılınmış olmasının anlamı ümmet nerede olursa,olsun inancın gereği cami ve cemaat ruhunu hakim kılabilecek oluşlarıdır.Müslümanlık bilincini canlı tutan bu doğrultuda onları eğiten aynı değerler etrafında birleştiren onları islamın özünde yer alan birlik,beraberlik yardımlaşma ve dayanışma ruhu içerisinde aynı amaç uğrunda bir araya getiren,benleri biz yapan gönüllerde huzur iklimi estiren güzel mekanlardır camilerimiz.

Camiler medeniyetin çıkış noktasıdır.

Sevgili Peygamberimiz hicret ettiğinde medineye varır varmaz hemen bir Mescit (Mescidi Nebeviyi) inşa ettirmiş, toplum olabilmenin hamlesine camiden başlamıştı.

Ashabıyla istişare toplantılarını burada yapmış bir çok hayırlı kararları camide almıştır.Böylece İslam medeniyetinin kurulup gelişmesi camide başlamıştır. Kur’an-ı kerimde Ali imran suresi 9 ayette geçen (el cami) adı bir araya toplama Allahın güzel isimlerinin gölgesine çağırır. Birliğe davet eder.(Beytullah)denilmesi Allah’ın evi anlamındadır. Mücadele suresi; 7 ayette şöyle buyrulur. ’’Üç kişilik bir grup yoktur ki dördüncüsü Allah olmasın,beş kişilik bir grup yoktur ki altıncı o olmasın’’ Demek ki Allah cami adıyla toplar ve onu tesbih etmek üzere camiye toplanan Müslümanlar arasındadır onlarla birliktedir. Camide cemaatle kılınan beş vakit namaz Cuma namazı, Bayram namazı, teravih namazı ve diğer dini nitelikli faatliyetler,her hangi bir ayırım yapılmadan ,cemaat halinde aynı duygu ve heyecanı tek vücut halinde yaşarlar.

Medeniyeti bünyesinde taşıyan camilerimiz,toplumda huzur olması noktasında büyük bir fonksiyona sahiptir.Hatta yerleşim biriminin oluşmasında merkez olmuştur. Toplum kimliğinin belgesi mahiyetindedir. Din ise toplum kimliğinin önemli garantörüdür. Peygamberimiz hadisinde; ”Bir adamı camiye davem ediyor görürseniz, onun imanına tanıklık ediniz” Çünkü; Yüce Allah “Allahın mescitlerine ancak Allah’a ve ahiret gününe  inanan namazı dostdoğru kılan zekat veren ve ancak Allah tan korkan kimseler imar eder buyuruyor..

Ayette geçen hem maddi hemde manevi imar dır.Maddi imarın kaynağı kum, demir, çimentodur. Manevi imarın kaynağı gönüller akıllar duygular ve insandır.Peyğamber efendimiz bir mubarak sözlerinde şöyle buyuruyor; Her kim cami ve mescitlere ilgi gösterirse, Cenab-ı Allah’da ona rahmet edip ondan hoşnut olur.Her kim bir mescitde ışık yakarsa,onun ışığı mescdi aydınlattığı sürece melekler ve arşı yüklenenler onun için istiğfar ederler.

Camiler müminleri Allah’a bağlılık bilinciyle aynı safta birleştiren, her türlü mesleki,sosyal, kültürel statü farklılıklarını bir kenara bırakarak onları kenetleyen adete bir vücud haline getiren, zihin birliği saglayan, mabetlerdir.

Orada müminler birbiri ile buluşur halleşir istişare eder,muhabbet ve şevkle rabbine doğru kanatlanır ve birliğin sırına ererler. Nefsin esaretinden özgürlügü kısıtlayan, günah baskısından Allah’dan başkasına kul olmama özğürlüğüne kavuşturur. Gerçek özgürlük alanı olan camilerimiz bir huzur iklimidir. Şu Ayeti kerimenin penceresinden bu gerçeği görmeliyiz.. ”Şüphesiz mescitler Allah’ın dır o halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin’’

İlim orada, irfan orada… Birlik orada, dirlik orada…

Kardeşlik orada, dirilik orada… Omuz omuza ibadet edenler…

Gözyaşlarıyla niyazda bulunanlar… El açıp yakaranlar…

Aşk ateşiyle kavrulanlar… Allah aşıkları, peygamber sevdalıları, Kur’an bülbülleri, İslam’ın hadimleri, Allah’ın has kulları orada…. İbadet aşkıyla Allah’ın huzurunda bulunanların bir araya geldikleri yerdir cami… Sevapların katlandığı mekandır cami…

İyilik duygularının atağa geçtiği, kötü hislerin köreldiği kutsal bir mahaldir cami…

Kalplerin huzur bulduğu, gönüllerin sekinete erdiği, bir kutsal yapıdır cami…

Günde beş defa müslümanları kucaklayan bir gönül evidir cami…
 
Şairin dediği gibi:
“Allah’a giden yollar camilerden geçiyor
Mevla kullarını secdelerden seçiyor.”

Allah’ın seçkin kullarının ibadetgâhıdır cami… 
selam ve dua ile

Tirmizi iman,8 Hadis No:2617
Tevbe,18
Enes b. Malik mhsbt.kutubi
Cin,18
Anahtar Kelimeler:
CamiEzanMuhammedIklim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2016-10-09 21:04:06

Rabbim bizi namazla miraca yükselen, secdebile meleklesen kullarindan eylesin.