İffet

Konya Karatay İlçe Müftülğü Hacıhasanbaşı Kur'an Kursu öğreticisi Mehmet Akif ÇEŞMECİ'nin kalemiminden İnsanoğlunda bulunması gereken en önemli özellik ''İFFET'' hakkında yazdığı makalesi.

İffet

Konya Karatay İlçe Müftülğü Hacıhasanbaşı Kur'an Kursu öğreticisi Mehmet Akif ÇEŞMECİ'nin kalemiminden İnsanoğlunda bulunması gereken en önemli özellik ''İFFET'' hakkında yazdığı makalesi.

04 Haziran 2014 Çarşamba 18:59
İffet

İFFET Şüphesiz ki insan yaratılış gereği sosyal bir varlıktır. Yani toplumsal bir yapıya muhtaçtır. Belki de insanı insan yapan özelliklerden birisi de budur. Toplumun ahlaki değerlerini korumasında en önemi rol oynayan aktör insanda bulunması gereken iffet duygusudur.

İffet geniş anlamda kullanıldığında haramlardan uzak durmak ve güzel olmayan amellere yaklaşmamak manalarında dar anlada kullanıldığında ise insanın cinsel konularda ahlak kurallarının dışına çıkmamasını öğreten bir erdemdir.

Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerin de “Siz bana şu altı ameli yapacağınıza söz verin bende size cennete gireceğinize söz vereyim. Konuştuğunuzda doğruyu konuşun vaat ettiğiniz zaman yerine getirin. Size emanet verildiği zaman emanete riayet edin. Allah’ın yasakladığı haramlardan yüz çevirmek suretiyle iffetinizi koruyun harama bakmaktan ve harama dokunmaktan(elinizle haramı işlemekten sakının.” buyurmuştur.

Hadiste Efendimiz (s.a.v) bizlere önce haramlardan uzak durmak suretiyle iffetli olmamızı emrediyor sonra elimizi ve gözümüzü de harama bakmaktan ve harama götürmekten men ediyor. Biz bu hadisten anlıyoruz ki insan sadece zina işlemekle iffetsiz olmuyor….Zinaya götürecek olan her türlü fiillerden uzak durarak iffetimizi koruyacağımıza işaret ediyor bunu da yaptığımız takdirde cennete garanti gireceğimizin teminatını veriyor.

Yaşadığımız şu zaman diliminde muhakkak ki erkekler ve kadınlar arasında diyaloglar oluyor. Çünkü kadınlar da artık meslek gruplarında çalışma oranları gün geçtikçe artıyor. Eeeee haliyle kadınlar ve erkeklerin bir arada bulunduğu ve birbirleriyle muhatap olma durumları kaçınılmaz hale geliyor. İşte bu tip durumlarda kadınlar da ve erkeklerde bulunması gereken erdem iffettir. Allah(c.c.) Nur süresi 30. Ayeti kerimede erkeklere harama bakmaktan ve mahrem yerlerini korumaları konusunda uyarıyor 31. Ayette de kadınları da tesettürleri bakımından ve harama bakmaktan sakınmaları konusunda uyarıyor….

Yani görev öncelikle Müslüman erkeğe düşüyor. Mahremi olmayan bayana bakmayacak iffetini koruyacak. Bayanlarda tesettürünü yapmak suretiyle ve haralara bakmama suretiyle iffetini koruyacak…..

Biz bugün kendi bacımıza hanımımıza veya diğer aileden bir ferdimize başka birisi tarafından bakılmasını istemiyorsak, bizlerde aynı şekilde bakmayacağız. Zira Bir hadisi-i şerifte Efendimiz (s.a.v) “ Sizden biriniz kendisi için istediğini başkası için istemezse gerçek iman edenlerden olmaz.” buyuruyor. Özellikle gençlerimizde bulunması gereken duygu iffet duygusudur.Zira gençlerimizin en çok düştüğü tuzaklardan birisidir bu...

Bu tuzaktan gençlerimizi alıkoyabilmek için öncelikle kendimiz için istemediğimizi başkaları için istememek duygusunu aşılamak gerekir. Ayrıca anne ve babalarımıza düşen görevlerden birisi de çocuklarımızı cami ve cemaat alışkanlıkları kazandırarak ve ayet ve hadislerin sürekli zikredildiği ilim meclislerinde bulundurarak kalplerine Allah korkusunu yüklememiz gerekir.

Zira anne ve babasından korkan çocuk onların gıyabında yasakladıkları şeyleri işleyebilirler. Ama kalbinde Allah korkusunun hâkim olduğu bir kişi kesinlikle nerede olursa olsun bu fiili işleyemez. Çünkü Allah biz nerede olursak beraberdir. Rabbim bizleri, Ümmet-i Muhammed-i ve bil hassa gençlerimiz iffetini koruyanlardan eylesin! Amin…

Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberlerİffet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.