İmamlara Cemaat Karnesi!

DİYANET HABER/ İMAMLAR KURTULMADAN BAŞKALARINI KURTARAMAZ

İmamlara Cemaat Karnesi!

DİYANET HABER/ İMAMLAR KURTULMADAN BAŞKALARINI KURTARAMAZ

09 Ağustos 2015 Pazar 18:18
İmamlara Cemaat Karnesi!
İmam Birgivî'nin cesur tutumu, şeyhülislâmı rahatsız eder Ve bir gün onu cezalandırmak için huzuruna getirtir.
 
Birgivî, makama geldiğinde, şeyhülislâm namazdadır Hazret, namazdaki şeyhülislâma selâm verir Namazı bitince şeyhülislâm, Birgivî'ye sert çıkar:
 
"Namazdaki insana selâm verilmeyeceğini dahi bilmiyorsun, bir de kalkıyor bunca sıkıntılara sebep oluyorsun!" der Ama Birgivî'nin cevabı çok ürpertici olur:
 
"Efendi Hazretleri!" der "Siz, eğilip doğruluyordunuz; ama aklınız ve kalbinizle namazda değil, dışarıda başka işlerle meşguldünüz, kalbiniz yanınızda değildi " der "şekillere bağlı kalmak" sözü, bize bunu anlatır ve:
 
"Mâbedleri dolduracaklar; fakat Kur'an bir vâdide, onlar bir vâdide olacak; imanları gırtlaktan aşağı inmeyecektir " hadisi şerifini hatırlatır.
 
Kim ne derse desin, hâlimiz ortadadır söz, baştan ayağa ve sokağa düşmüş, değerler yıkılmış e yozlaşma başlamıştır. Bu hasta toplum, bu cemaat bizim evlâdımızdır. Biz onların mürşitleri ve câmilerinin imamlarıyız, ancak  biz kurtulmadan başkalarını kurtaramayız ki!
 
Evet, bu iş çok ağırdır; halka vaaz, sohbet ve nasihat kadar zor bir iş yoktur. Her kelimeyi Allah'ın rızasına bağlamak, iyi bir söz söyleyincede  hemen nefis muhasebesi yaparak:
 
"Aman yâ Rabbi! Bir yanlışlığa düşmekten sana sığınırım. Sözü söyleten sensin, telaffuz eden ben olsam da insanların ihtiyacı için bu sözleri hatırıma getiren sensin, bunu nefsime mal etmek gibi bir hataya düşmekten beni muhafaza buyur!" diyerek  ânında kendini sorgulamak, murâkabede bulunmak çok önemli ve çok zor bir meseledir.
 
Topluma karşı sözümüz, sohbet ve vaazımız "gönlün sesi" gönül sesi olmalıdır. Sohbetçi o sesi önce kendi gönlünde duymalı; birisi ona nasihat ediyormuş gibi hissetmelidir. Sohbet ve vaazdan maksat; insanlarla Allah arasındaki engelleri kaldırmak, ilâhî âlemle gönülleri buluşturmak,, nazarları halktan Hakk'a döndürmektir.
 
Konuşmacı, göze batan tavırlarıyla, kulak tahriş eden sözleriyle, beyanındaki kabalıkla araya giriyorsa, irşad, maksadının aksiyle netice verir.
 
Bizim cemaatlerimiz arasında açlar var, toklar var. Birbirilerini sevenler var, kavgalılar var. Bunlara nasıl bir telkin yapıp da barıştırayım; birbirilerini nasıl sevdireyim, mâbede nasıl getireyim? "Gelenleri nasıl yoğurayım, takviye edeyim?" Endişesi uykumuzu kaçırmıyorsa, bu alandaki yerimize bir bakalım; "Ben neredeyim, görevim nedir, ne yapmalı, nasıl yapmalıyım ve ben ne yapıyorum?" diyelim Cemaatimizi toparlamak ve irşad sahasında yeni bir hamle yapmak zorundayız. Bu âlemde düşman, zor olanı yaptı, başardı .Biz ise, en kolay olanı, insan tabiatına en uygun olanı yapamadık, yapmadık .Bu büyük ve korkunç cürüm ve cinâyetin altından kim, nasıl kalkacak, yakasını kurtaracak? Bunun hesabı nasıl verilecektir?
 
Çok güzel gelişmeler de var elbette! Allah sayılarını ve hizmetlerini bereketlendirsin, gayretleri sonucu, nice genç kızı ve delikanlısıyla, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutan, abdestsiz yere basmayan, alınları secdeli, gönülleri huşulu bir nesil de vardır. Bunlar, gönlümüzü ısıtmakta, gözlerimizi kamaştırmakta, ümitlerimize fer katmaktadır .
 
Dostlar! Geliniz cemaatimizi yoğurmak için el ele verelim, ev ev, köy köy yollara çıkalım; demirden çarık ve asalarla malzememize el atalım. Okumuşu câhili, işlisi işsizi, fakiri zengini, kapı kapı yola çıkalım İnsanlarla tek tek meşgul olalım. Aksi hâlde, irşad ve tebliği, hayatının gayesi bilmeyenleri dünyada da âhirette de çok büyük sıkıntılar beklemektedir. Çevremizdeki her sıkıntı ve ârızadan sorumluyuz.
 
"Ben namazımı kılar, zikrimi, evradımı, hatmemi yaparım, çevredeki secdesizler, dalâlette gidenler beni ilgilendirmez!" demenin İslâm'la bağdaşır hiçbir yanı yoktur .Bu görev imam, müezzin, vâiz ve müftünün değil, "Müslümanım!" diyen herkesindir .Her hocaefendi kendi cemaat ve çevresinden mesuldür "Acaba bu insanları nasıl irşad edeyim?" çilesini dert edinecektir .Bu çile onun uykusunu, rahatını kaçıracaktır.
 
Kimsenin hatırı kalmasın, bu tür bir derdi, çilesi ve çabası olmayan bir hocaefendinin başında bulunduğu cami, evet, öksüzdür, hocası yoktur, mihrabı boştur, minberi ve kürsîsi yetimdir!
 
Cemaatin içine girilecek, bir gün bu mahalle, diğer gün öbür mahalle taranacaktır; taradık mı? Dükkân dükkân, kahve kahve… gönüller fethine çıkılacaktır; çıktık mı? Bir kalbin fethi, bugün İstanbul fethinden daha büyük bir fetihtir! Çünkü her insan bir İstanbul'dur Yunus'a kulak verelim:
 
Bu kibr ü kini götür / Gönüller ele getir
Bir gönül ele almak / Bin Kâbe ziyarettir
 
Fakat bu fetih de o fetih gibi, ak gönüllü, nur yüzlü Akşemseddinler istemektedir Zira, Akşemseddin'siz Fâtih ve fetih olmaz, önce onu bulmak gerekir. Artık her mü'min ve özellikle kendisine din hizmetini görev edinenler, "kulağına ezan okuduğumuz insanı", mezara kadar takip etmek mecburiyetindeyiz ki o zaman "Kalkın ey ehli vatan!" dediğimiz zaman hepsi birden kalkıversinler.
 
Ne acıdır ki, bugün eli öpülen imamlar artık azaldı. Onların yerine  memur imamlar geldi.Biz kendimizi her gün yenileyelim, cihana ibret nazarı ile bakalım, cemaatimizi ve arkadaşlarımızı onore etmeyi ihmal etmeyelim. Hele cemaati evlâdımız gibi bilelim ve onları okşayalım. CEMAAT BİZİM KARNEMİZ OLMALI. Bu zor ve dikenli yolda Mevlâ'nın inâyeti ve dostlarının himmeti sizler ve bizlerle olsun Âmin.

Serdar ŞAHİNOĞLU
ÖRNEK MİMAR SİNAN CAMİİ  İMAM-HATİBİ
ATAŞEHİR / İSTANBUL


YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Anadolu Erenler Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece Dini Haberler tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve Dinihaberler.com 'a aktif link verilerek alıntılanabilir.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cami hastasi 2015-08-09 19:57:29

Çok görevlisi olan cami görevlileri bunları yapabilir.bilmiyorum hocam sizin cami kaç görevlili.

Avatar
Imam yakup 2015-08-09 21:04:04

Tek kelime ile canı gönülden katılıyorum.

Avatar
ADEM HOCA 2015-08-09 22:55:14

.......CEMAATE KİM KARNE VERECEK...

Avatar
esnaf 2015-08-09 22:58:01

Allah razı olsun hocam keşke bu sesi duyabilsek diyanet camiası olarak zaten imam cami cemaati duzelsek sorun kalmaz selamlar

Avatar
şamil 2015-08-09 23:26:40

çok güzel bir yazı olmuş arkadaşı tebrik ediyorum

Avatar
imam 2015-08-10 01:56:52

geçin bunları biz yıllardır hiç imamın yanında cemaat görmedik.böyle saçma bir şey olmaz olamaz.bunun konuşulması bile kötü beee..imamın başına müftü olsunlar..
HERKES İŞİNİ YAPSIN...cemaat cemaatlığını yapsın..imam da gerekeni zaten yapar..

Avatar
imam 2015-08-10 10:07:33

Her imamın anlattiginiz tasavvura sahip olması gerekir nitekim imamlar önder ve rehberdirler bu konuda çalışması olan imam larimiz tek tek dolaşan yeni nesillere vahyin tasavvurunu anlatan aktaranlar var ancak amirler ah amirler destek olmak yerine hep köstek oldular ve oluyorlar en azından kendi amirlerim için soylemekreyim allah bizi sevsin ve sevdir sin inşallah

Avatar
Recep Bahadır 2015-08-10 14:04:20

Amenna lâkin hocaefendi şehirde yaşıyor mis gibi insanlar da hazır geliyorlar.Bizim cemaatle bir problemini yok bizim kendi teşkilatımızda problem bir muftuye bağlandı o ne derse o yahu devletin verdiği haftalık izni bile kullanamıyoruz üzerimizde çok baskı var hakaret desen o biçim hakkımızı kimse müdafaa etmiyor bence teşkilatın düzelmesi lazım