Karesi Müftüsü Fahri Sağlık'tan kadınlar günü mesajı

DİYANET HABER- Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle mesaj yayınladı.

Karesi Müftüsü Fahri Sağlık'tan kadınlar günü mesajı

DİYANET HABER- Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle mesaj yayınladı.

08 Mart 2016 Salı 22:14
Karesi Müftüsü Fahri Sağlık'tan kadınlar günü mesajı

Grup Sayfamız için

Karesi Müftüsü Fahri SAĞLIK mesajında;

Sevgili Peygamberimizin insanlığı içerisine düştüğü buhrandan kurtarmak için İlahi mesajları tebliğ ile görevlendirmeden önce insanlığın kız çocuk ve kadına bakış açısını Kur’an-ı Kerim bizlere şöyle açıklıyor;

Halbuki onlardan birine, kız doğum haberi müjdelendiği zaman içi öfkeyle dolar, yüzü kapkara kesilir.  Kendisine verilen müjdenin kötülüğü, dolayısıyla kavminden gizlenir. Şimdi acaba o çocuğu zillet ve horluğa katlanarak saklayacak mı? Yoksa toprağa mı gömecek? Dikkat edin verdikleri hüküm ne kötüdür!” Nahl Suresi, 58-59

“Onlardan biri Rahman olan Allah'a isnad ettiği kız çocuğu ile müjdelendiği zaman yüzü simsiyah kesilir de öfkesinden yutkunur durur. ” Zuhruf  Suresi,17        

“Diri diri toprağa gömülen kıza sorulduğunda, "Hangi günahtan dolayı öldürüldü?" diye.” Tekvir Suresi, 8-9                                                                                                                      

Toplum olarak Hz. Peygamberin babalığını örnek alabildiğimiz söylenebilir mi? O, kızlarına ve hanımlarına karşı son derece şefkatli ve merhametli bir babaydı. Genç kız ve kadınların hor görülmesine, dövülmesine, zorla evlendirilmesine asla müsaade etmezdi. Kızlarını iyi eğitip yetiştiren babaları cennetle müjdeliyordu.

Esasen kadınların, modern batı toplumları da dahil, günümüzde yaşadığı daha pek çok sorun vardır. Bu sorunların arka plânında sosyal, kültürel, ekonomik birçok sebep, dinden değil tarih ve coğrafyadan gelen pek çok unsur bulunmaktadır. Töre cinayetlerinin temelinde ise büyük ölçüde ataerkil zihniyetin, erkek varlığını ve haklarını önceleyen ya da merkeze alan bir anlayışın kadınlarla ilgili algı ve kabulleri yatmaktadır. Kadını kendi varoluş serüveninin öznesi kabul etmeyen bu anlayış, doğumundan itibaren onu erkekten aşağı ve ikinci bir cins olarak algılama ve kodlama yanlışına düşmekte, ikinci aşamada da bu yanlışı dine onaylatma gayretine girmektedir. Hâlbuki İslâm kadın ve erkeği Yaratıcı karşısında eşit bireyler olarak tanıtmakta, Kur’an, her dönem toplumunda az veya çok varlığını sürdüren bu anlayışı açıkça kınamaktadır.

Kur’an vahyinin tamamlanmasının üzerinden on dört asır geçmesine,  Kur’an’ın bütün uyarıları ve Hz. Peygamberin örnekliğine rağmen kadın hakları ve kız çocuklarına karşı izlenen ayrımcılık konusunda hâlâ Yüce Yaratıcının kınadığı durumda olmamız gerçekten esef verici ve düşündürücüdür.                                                                                                 
21. Yüzyılda yaşadığımız bir dönemde kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitilmeleri ve iyi yetiştirilmeleri konusunda her birimizin üzerine düşen farklı sorumlulukların bulunduğu açıktır. Özellikle ataerkil zihniyetin hâkim olduğu, cinsiyet farklılığının hiyerarşik ve katı kalıplar içinde algılandığı bölgelerde, kız çocukları ve kadınların töre cinayeti, aile içi şiddet, eğitim ve cinsiyet ayrımcılığı gibi bir dizi olumsuzluklara hedef olması işin belki de en üzücü yanıdır.

Namus kavramının ve onunla yakın içeriklere sahip iffet ve ırz kavramlarının çok daha geniş bir kapsamı, insanın düşünce, niyet ve bütün davranışlarıyla bağlantıları bulunduğu hâlde bunların, sadece kadının bedeniyle ilişkilendirilmesi ve dar bir çerçevede anlamlandırılması, yine bunların sadece kadına düşen bir sorumluluk olarak görülmesi de söz konusu zihniyetle, sosyal yapıyla ve gelenekle beslenen bir başka yanlış anlayıştır.

Namus ya da töre cinayetleri, kadına karşı yaygın şiddetin en uç tezahürlerinden biridir. Bu yüzden günümüzde artık şiddet kültürüyle yüzleşmek ve mücadele etmek zorundayız.  

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün kadın-erkek herkese mutluluk ve barış getirmesini, insan hakları ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda daha aktif bir duyarlılık ve idrak düzeyine ulaşmamızda yeni bir başlangıç olmasını diliyorum. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adil hoca 2016-03-09 06:51:42

ömrünüze bereket hocam yüreginize saglık