Küll-i ilimden Cüz-i ilme talip olma

İstanbul / Başakşehir Dolapdere Sanayi Camii Uzman İmam Hatibi İLAHİYATÇI Emin YAVUZYİĞİT Hocamızın ''Küll-i ilimden sana açılmış (Paylaşım) olan, Cüz-i ilme(Paydaşıma) Talip ol!'' isimli makalesi.

Küll-i ilimden Cüz-i ilme talip olma

İstanbul / Başakşehir Dolapdere Sanayi Camii Uzman İmam Hatibi İLAHİYATÇI Emin YAVUZYİĞİT Hocamızın ''Küll-i ilimden sana açılmış (Paylaşım) olan, Cüz-i ilme(Paydaşıma) Talip ol!'' isimli makalesi.

17 Kasım 2014 Pazartesi 06:58
Küll-i ilimden Cüz-i ilme talip olma
Allah yeryüzünü külli ilmiyle inşa(yaratmış) etmiştir. “Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri o şeye ancak "Ol!" demektir. O da hemen oluverir.”(Yasin suresi82) İnsan akl-ı selimle kainata bakınca her şeyin temeli bir hesaba ve ölçüye göre yaratıldığını görür. Ölçü ve denge yaratılışın temeli olup Allah’ın kudretinin göstergesidir. “O, yedi göğü tabaka tabaka yaratandır. Rahman'ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. Bir kere daha bak! Hiçbir çatlak (ve düzensizlik) görüyor musun?” (Mülk suresi 2). İnsan, alem de hiçbir düzensizliği göremez ve görmesi de mümkün değildir. Ey insan bir baksana dağlara taşlara nasıl yaratılmış ve idrakleri aşan ilmi bir düzende nasıl yürüyor?
        
Allah kendisine ait olan ve idrakleri aşan külli ilminin kapılarını insana açmıştır. Bu külli ilmin kapılarını açış büyük bir değer değil midir? İnsan bu külli değerden kapasitesine göre ve çalışmasına binaen cüz-i ilim yani değer alır. Allah kendine ait ilim sıfatını insanın kullanımına açmış ve ilminin bir kısmını insanla paylaşıyor, sen bu ilmin neresinde olduğunu ve bu değerin ne kadar önemli olduğunun farkın damısın. Allah seninle paylaşımdayken sen kiminle paylaşımdasın.
        
Yüce Kudret tarafından Açılan bu değere sahip olmaya çalışan insan kalitesini artıracağı gibi fehmini ve basiretini de geliştirecektir. İnsan ilimle meşgul olduğu zaman Allah, insanın önüne pek çok güzellikler açacaktır. Bildiklerini uygulayana Allah bilmediklerini de öğretecektir. Bu güzellikler ilim ile uğraşmaya ve ilim de derinleşmeye/Rusuh sahibi olmaya/ değmez mi?
 
Allah’ın Subut-i Sıfatlarından biri olan ilim sıfatını bizim kullanımımıza açmış olması Allah’ın bize verdiği büyük değerden dolayı değil midir?
 
Allah, Subut-i sıfatlarından yedi tanesini, bize değer verdiğinden paylaşımda;

Hayat(Mutlak): paylaşımda(Cüz-i) Allah diridir ve  insana da dirilik yani canlılık vermiştir.
İlim(Külli): paylaşımda(Cüz-i) Allah her şeyi bilir ve bildiğinin cüz-i kısmını insana vermiştir.
Semi(külli): paylaşımda(Cüz-i) Allah her şeyi işitendir ve insana da yetecek kadar işitme vermiştir.
Basar(külli): paylaşımda(Cüz-i) Allah her şeyi görendir ve insana da yetecek kadar görmeyi vermiştir.
İrade(külli): Paylaşımda (Cüz-i) Allah külli irade sahibidir ve insana da cüz-i irade vermiştir.
Kudret(külli): Paylaşımda(Cüz-i) Allah mutlak güç ve kudret sahibidir ve insana da yetecek kadar güç ve kuvvet vermiştir
 Kelam(külli): Paylaşımda(Cüz-i) Allah’ın konuşma sıfatı vardır ve insana da konuşma özelliği vermiştir.
Tekvin(Külli): Sadece Allah’a aittir ve yaratma sıfatıdır.
          
Subut-i Sıfatların cüz-i paylaşımları, insanın kaldırabileceği kadar/dozaj/dır.Bu sıfatların paylaşımı İnsan kapasitesinin ve idrakinin alabileceği kadarı, Allah’ü Teala tarafından cüz-i olarak insana verilmiş/denge/tir. Bu dozaj ve denge insana verilen en büyük değerdir(Eşref-i Mahluk). Allah, Kuran-ı Kerimde insanın Eşref-i Mahluk oluşunu şöyle beyan buyurmuştur: “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tin suresi 4) Ayeti kerimesi ile bu değeri, Allah ortaya koymuştur. Allah bize her daim değer verirken, biz acaba Allah’ımıza ne kadar değer veriyoruz!
            
Sonuç olarak Allah bizimle paylaşımda, biz kiminle paylaşımdayız!


Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
talip 2014-11-17 12:44:44

Emin hocam emeğinize Sağlık vaaz ve makaleleriniz için teşekkürler...

Avatar
Ferudun Karasoy 2014-11-17 21:55:30

Hocam allah razı olsun ilminiz daim, akıbetiniz mübarek olsun

Avatar
ekrem fatih kafadar 2014-12-24 10:44:17

allah razı olsun hayırlı çalışmalar dilerim hocam