'Kurbanlarımız Kardeşliğimize vesile olsun'

Balıkesir İli, Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK'tan ''KURBANLARIMIZ KARDEŞLİĞİMİZE DERİLERİ EĞİTİME KATKIYA VESİLE OLSUN''

'Kurbanlarımız Kardeşliğimize vesile olsun'

Balıkesir İli, Karesi İlçe Müftüsü Fahri SAĞLIK'tan ''KURBANLARIMIZ KARDEŞLİĞİMİZE DERİLERİ EĞİTİME KATKIYA VESİLE OLSUN''

28 Ağustos 2016 Pazar 23:23
'Kurbanlarımız Kardeşliğimize vesile olsun'
banner283
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Kurban, Allah (cc)’a, O’nun rızasına, iyiye, doğruya ve güzele yakın olma arayışıdır. Kurban, kişinin malını Allah (cc) rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma idrakini geliştirmektir. Varlıklı olanlarla ihtiyaç sahiplerinin yakınlaşmasına vesile olmaktır. Vekalet yolu ile özellikle yurt dışında kestirilen kurbanlar uzakları yakın ederek gönül köprüleri kurulmasına vesile olmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında kurban, Afrika’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Güney Amerika’ya, hatta adını bile duymadığımız nice ülkelerde daha önce hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eli olmaktadır.

Diyanet işleri başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfı ile müşterek olarak yıllardan beri vekâleten kurban organizasyonu gerçekleştirerek önemli bir hizmet yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu yıl vekaleten kurban ücreti olarak bütün masraflar dahil yurtiçi için 690 TL yurtdışı için 500 TL olarak belirlenmiştir.

 Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı organizesiyle vekaleten kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımız  09 Eylül 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar vekaleten kurban ücretini elden makbuz karşılığı Karesi Müftülüğüne verebilecekler veya Ziraat Bankası Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi, Albaraka Türk, Türkiye Finans Katılım, Kuveyt Türk bankalarının şubeleri ile PTT şubelerinde açılan Türkiye Diyanet Vakfı vekaleten kurban hesabına nakit olarak yatırabileceklerdir. Online sistemi ile kurban parasını yatırmak isteyenler de yukarda isimleri yazılı bankalara  internet bankacılığı üzerinden 11 Eylül 2016 Pazar günü saat 24.00’e kadar kurban ücretlerini yatırabilirler.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile müşterek olarak yürüttüğü kampanyada kurbanlar yurtiçinde pek çok il ve ilçelerde, yurtdışında ise Afrika, Uzak Doğu Asya, Latin Amerika, Orta Doğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri ile Müslüman topluluklarının bulunduğu ülkelerde kesilecektir.

 Vekaleten kesilen kurbanların etleri yurt içinde muhtaçlara, yoksullara ve sığınmacılara yurtdışında ise Afrikada, Uzak Doğu Asyada, Balkanlarda, Kafkasyada, Orta Asyada, Rusya Federasyonunda, Filistinde, Latin Amerikada fakirlere, yoksullara dağıtılarak  milletimiz ile dünya Müslümanları arasında güçlü bir kardeşlik bağının olumuna vesile olunacaktır.

 Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile kestireceğimiz kurbanlarla afetlerin yaşandığı, kırık gönüllerin ve mazlumların yaşadığı coğrafyalara ulaşmak, fizikî mesafeleri gönül ikliminde  aşmak, onların dertleriyle dertlenmek ve onlara bir umut ışığı olmaya çalışmak yapılabilecek en hayırlı işlerdendir. Böylece kurban ibadeti, ümmet arasında kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları da bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur.

Bundan dolayı Balıkesirli  hemşerilerimizi Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığının müşterek gerçekleştirdiği vekaleten kurban organizasyonu ile kurban kestirmeye davet ediyorum.  

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığının müşterek gerçekleştirdiği Kurban Derisi Toplama Organizesi gerçekleştirilecektir. Derilerden elde edilen gelir fakir öğrencilerimizin eğitim giderleri için sarf edilecektir. Derilerinizin hayırlı bir işe vesile olması için kurbanlarınızı usulüne uygun yüzerek onları Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığının Organizesine makbuz karşılığı hediye ediniz.

Bu konuda bütün din görevlilerimiz sizleri hem bilgilendirecek hem de yardımcı olacaklardır. Kurbanlarınızın etleri ile gönül köprüleri kurarken derisi ile de eğitime destek olunuz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.