Musa (a.s)'ın döneminde sihirbazların yaptıklarını günümüzde medya yapıyor

Niğde İl Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Cahit NAZLI, "Musa (a.s)'ın döneminde sihirbazların yaptıklarını malesef günümüzde medya yapıyor" iddiasında bulundu. İşte o yazı

Musa (a.s)'ın döneminde sihirbazların yaptıklarını günümüzde medya yapıyor

Niğde İl Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Cahit NAZLI, "Musa (a.s)'ın döneminde sihirbazların yaptıklarını malesef günümüzde medya yapıyor" iddiasında bulundu. İşte o yazı

03 Aralık 2015 Perşembe 08:30
Musa (a.s)'ın döneminde sihirbazların yaptıklarını günümüzde medya yapıyor

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK


MUSA (A.S.)’IN DÖNEMİNDEKİ SİHİRBAZLARIN YAPTIKLARINI GÜNÜMÜZDE MAALESEF MEDYA YAPMAKTADIR…

 
Medya, sözlük anlamı olarak, “İletişim ortamı, iletişim araçları, kitle iletişim araçlarının tümü” şeklinde ifade edilmektedir. Medyanın haber ve bilgi üreten tüm araçları ve kurumları (gazete, dergi, radyo, tv, internet vs.) kapsadığı, başka bir ifadeyle, medya denildiğinde tüm kitle iletişim araçlarının kastedildiği anlaşılmaktadır. Bu bağlamda Medya görsel, işitsel ve hem görsel hem de işitsel olarak bireyleri ve toplumu bilgilendirme ve eğlendirme görevini üstlenen araçların tümüdür.
 
Yakın bir zamana kadar herhangi bir teknoloji veya sistemin ulaşamadığı insana aynı anda ulaşmak kitle iletişim araçları vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Durum böyle olunca Medya’ya  büyük bir görev düşmektedir. Medya toplumun değerlerine sahip çıkarak yayınlar yapabildiği gibi  bu değerlere ve etik anlayışa sahip çıkmadan tamamen toplumsal değerlerle çatışan, toplumun dinamiklerini bozan bir yayın anlayışına da sahip olabilir.

Niğde İl Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Cahit NAZLI
 
İnsanların sosyalleşmesine, eğlenmesine, haberdar edilmesine ve eğitilmesine yardımcı olan medyanın toplumsal değerleri göz ardı etmeden etik sınırlar çerçevesinde hareket etmesi medyadan beklenen en tabii istektir. Medya ideolojilerin şekillenmesinde, üretilmesinde ve aktarılmasında rol oynadığı gibi, toplumsal değerlerin içinin boşaltılmasına da sebep olmaktadır.
 
Yaşamın her alanını etkisi altında tutan medya, dini ve geleneksel değer yargılarını aşındırma hususunda öteki bütün amillerden daha fazla etkide bulunmaktadır. Medya bunu "normalleştirme, sıradanlaştırma ve olağanlaştırmayla" insanlardaki hassasiyetleri zayıflatarak ve en önemlisi meşrulaştırarak ve yeni duruma alıştırarak yapmaktadır.
 
Medya siyaset ya da sermaye eksenli etkilerin odağı olmadan, kendi görevi olan halkın sesi olma özelliğini yerine getirmelidir.  Medya, çıkar ve kar amacından vazgeçip etik sınırlar çerçevesinde davranmalıdır. Medya kuruluşu, medya ahlakı konusunda “ahlak standartları” tespit etmeli ve bu standartlara uygun hareket edilmelidir. 
 
Medya toplumun genel ahlak anlayışını, dini ve toplumsal değerlerini göz önünde bulundurarak yayınlar yapmalıdır. 
 
Medya, Basın Meslek İlkelerinin “yayınlarda hiç kimse; ırkı, cinsiyeti, yaşı, sağlığı, bedensel özrü, sosyal düzeyi ve dini inançları nedeniyle kınanamaz, aşağılanamaz”,  “düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; genel ahlak anlayışını, din duygularını, aile kurumunun temel dayanaklarını sarsıcı ya da incitici yayın yapılamaz”,  “şiddet ve zorbalığı özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınılır” ibarelerine uygun hareket etmelidir.  
 
Medya, RTÜK yayın ilkelerinin “yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı olmaması”, “insanların dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri nedenlerle hiçbir şekilde kınanmaması ve aşağılanması”, “yayınların müstehcen olmaması” vs. toplumsal değerleri koruyucu ilkeler gereğince davranılmalıdır. 
 
Medyanın etik dışı yayınlardan uzak tutulması için, toplumun geleceği, manevi mirasın yozlaşmadan devamı, ahlaklı ve toplumsal değerlere saygılı bir nesil için bu tür yayınların durdurulması amacıyla yasal ve kurumsal önlemlerin alınması gerekmektedir. Her ne kadar yasal alanda yapılan ya da yapılması istenen düzenlemeler basın özgürlüğü adına sansür gibi gözükse de her özgürlüğün bir sınırı olduğu unutulmadan toplum yapısı ve toplumsal değerler göz ardı edilmemelidir.

 
YASAL İKAZ: Sitemizde yayınlanan köşe, yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Anadolu Erenler Grubuna aittir.Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazıların bir kısmı sadece DiNi HABERLER  tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak ve dinihaberler.com'a aktif link verilerek alıntılanabilir.
 
 
Anahtar Kelimeler:
Cahit NAZLIMedya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2015-12-03 11:34:58

Aynen katılıyorum

Avatar
Tayfur Hoca 2015-12-03 12:55:24

Hocam ağzına sağlık gerçekten böyle yazılara ihtiyacımız var seni tebrik ediyorum yazılarının devamını bekliyorum değerlerimize sahip çıkılsın

Avatar
Ahmet 2015-12-03 13:15:11

Hay maşallah hocam ellerin dert görmesin sizleri Kontv'de takip ediyoruz. Allah için seviyoruz.

Avatar
Köylü 2015-12-03 18:56:52

Niğde de kuran kurslarının hizmet kalitesini artıran bilhassa 4 6 yaş kurslarının açılmasını sağlayan Hafızlar la ilgilenip tashi huruf eğitimi veren kuran ehli hocam medya iletişim alanında yol gösterici teşhisinde gayet doğru

Avatar
Konyalı imam 2015-12-04 17:59:49

Hocam otel odasına girip çıkanları kontrol etmek ya da yabancı birisiyle otele geleni orada uyarmak ya da bunları da basına vermekle paylaşmak da günümüz medyacılığında olağan hale geldi. Medya insanı göklere çıkardığı gibi farkına varmadan aşağı da düşürebiliyor.