Öğretmen Medeniyet İnşa Eder!

Niğde Müftü Yardımcısı İsrafil İğde, Eğitimde sevgiyi, şefkati, merhameti esas alarak bıkmadan, usanmadan, yorulmadan, bozulmadan fedakârca çalışan tüm öğretmenlerimize bir mesaj verdi.

Öğretmen Medeniyet İnşa Eder!

Niğde Müftü Yardımcısı İsrafil İğde, Eğitimde sevgiyi, şefkati, merhameti esas alarak bıkmadan, usanmadan, yorulmadan, bozulmadan fedakârca çalışan tüm öğretmenlerimize bir mesaj verdi.

24 Kasım 2015 Salı 13:19
Öğretmen Medeniyet İnşa Eder!


DiNiHABERLER.COM / öZEL
 
Öğretmen öğretendir, bilgi ile donatandır. İlim ile besleyendir.
 
Öğretmenin mesleği bilgiyi öğretmektir.
 
Öğretmen önce öğrenir sonra öğretir. Öğretmen için öğrenmenin ve öğretmenin sınırı yoktur. Öğretmen bir hayat için gerekli olan her şeyi bilmek ve bildirmek ister. Kendisinden önce yaşanılan hayatı, hali hazırdaki zamanı ve geleceği kuşatır, sentez yapar ve geleceği inşa eder. Böylece bir medeniyet meydana getirir.
 
Öğretmen sürekli okur. Okumanın belli bir alanla, belli bir sınırla kayıtlı olmadığını bilerek okur. Okumanın kaynağını Rabbimizin ilk emri olan OKU! ayetine dayandırarak okur. Rabbimizin okuma alanını ve sınırını kayıtlandırmadığı gibi Öğretmen de öğretme fiilini gerçekleştirirken belli bir alanla ve belli bir kayıtla kendisini sınırlandırmaz. 4-6 yaş grubundaki okul öncesi yavrularımızın yetişmelerini sağladıkları gibi yaşları 70’lere varan piri fanilerin sorularına da cevap olurlar.
 
Öğretmenim sözü çok tatlı ve içli bir çağrıdır. İlkokulun sınıflarında, koridorlarında, oyun alanlarında cıvıl cıvıl koşuşturan yavrularımızın ellerini kaldırarak yüreklerinden gelen yüksekten çıkan sesleriyle öğretmenim denilmesi tatillerde yada emeklilikte en çok özledikleri gıdalı bir sestir.
 
Ortaokul, Lise, Üniversite öğrencileri “Hocam” derler. Hatta Üniversite öğretim üyeleri, öğretim görevlileri birbirlerine “hocam” der.
 
Cami ve mescitlerde cemaat için cami dersi yapan, Kur’an okuyan, namaz kıldıran imam ve müezzine de “hocam” denir.
 
Kur’an Kurslarında Kur’an öğreten ve hafızlık dersleri verenlere de “hocam” derler.
 
İmam-Hatip Liselerinin orta birinci sınıfına da başlasa bir küçük  öğrenci kendi mahallesinde ve kendi köyünde yaşına bakılmaksızın “hocam” denilerek hürmet görür.
 
Öğretmenlik, hocalık öyle hürmete ve saygıya layıktır ki, bu unvanlardan daha büyük unvanlara ulaşanlar dahi kendilerine “hocam” denilmesini arzulamaktadırlar.
 
Hoca, alim, muallim, muallime, öğretmen hepsi de aynı manaya isim olmuş, aynı amacın taşıyıcısı olmuştur. Hepsi de birdir.  Hepsi de kutsal bir görevin taşıyıcılarıdır. Hepsi de herhangi bir kısıtlama olmaksızın en ideal insanı eğitmek ve yetiştirmek, dolayısıyla geleceğin insanını inşa etmek için çabalamaktadırlar..
 
Dünyamız büyük bir köy halindedir. Her şey insanların gözü önünde olup bitmektedir. Bir elin parmakları kadar sayıya ulaşmayan Avrupa ülkelerinin kendi insanına verdiği değer ile diğer dünya insanlarına verdiği değeri hep beraber görmekteyiz. Yunan sahil güvenliğinin sığınmacıların botlarını denizin ortasında nasıl delmeye çalıştığını hepimiz gördük. Dahası karaya vuran küçük yaştaki günahsız yavruların cesetlerini içimiz yanarak gördük. Bunun yanında sömürülen Afrika ülkelerinin insanlarının ve Müslüman ülkelerin insanlarının kıymetini de gördük.
 
Bunları gören Milletimizin fertleri milyonlarca insanı şu an ülkemizde misafir etmektedir. Sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında mazluma ulaşma çabasındadır.
 
Bazı devletler mazlum insanları denizde boğmak isterken, bizler acaba neden milyonlarca insanı ülkemizde misafir ediyoruz. Onların umudu olabiliyoruz. Onlarla ekmeğimizi, aşımızı, işimizi  paylaşıyoruz. Bu tamamıyla milletimizin İslam kültür ve medeniyetinin terbiyesi  ile eğitilmesi ve yetiştirilmesinin bir sonucudur. Bu eğitimi gerçekleştirenler ise öğretmenlerimizdir.
 
Öğretmenlik öyle kutsal bir davanın organizatörüdür ki, o insanı yetiştirirken aynı zamanda bir medeniyeti de dönüştürür. Müslüman aleminin tıpkı geçmişte olduğu gibi gelecekte de ilimde, fende, teknolojide, ekonomide, sanayide daha büyük hedeflere ulaşması, gücünü her alanda arttırması, dünya mazlumlarına daha büyük umut kapısı olması için Öğretmenlerimizin çabalarına, gayretlerine ihtiyaç vardır. Biz Ülke olarak güçlü olamazsak çevremizde yaşanan trajedileri bizim de yaşamamız kaçınılmazdır.
 
Toplumumuz öğretmeninden büyük başarılar beklemektedir. Milletimiz hocalarına, öğretmenlerine güvenmektedirler. Geleceğimizin büyüklerini yetiştirmek için bu günün çocuklarını onlara emanet etmektedirler. Milli ve manevi değerleri seven ve değerlerini öğrenen yavrularını gören anne-babalar öğretmenlerini sevmektedir.
 
Öğretmene olan muhabbet ve sevginin kaynağı ilim tahsil etmeyi ve alimi sevmeyi öğreten dinimizdir. Rabbimiz Kur’an ve Hz. Peygamber (sav) vesilesiyle bizlere bilmediklerimizi öğretendir. Birbirimize saygılı olmayı, anne-babaya itaat etmeyi, yetimin ve öksüzün başını okşamayı, onların haklarını korumayı, kibirli olmamayı, yalan söylememeyi, yalancı şahit olmamayı, başkasının malına ve namusuna bakmamayı, yeryüzünde fesat çıkarmamayı, kan dökmemeyi, insanı öldürmemeyi, kadınlara iyi muamelede bulunmayı, adaletli olmayı, sözünde durmayı, insanlara güler yüzle davranmayı, fakire ve muhtaca yardım etmeyi, bütün muhataplarına karşı elinden ve dilinden emin olunmasını Rabbimiz bize öğretmiştir.
 
Özetle Öğretmenler günü vesilesiyle günahsız yavrularımızın yüreklerinden getirdikleri sesle ben de öğretmenim diyerek çocukluğumdaki ilgili öğretmenimi bir arkadaşımın sözleriyle anmak istiyorum.
 
Öğretmenlik, burnu akan çocuğun burnunu cebinden mendilini çıkararak şefkatle silmektir.
Öğretmenlik, aç olan öğrencinin cebine kimse görmeden harçlık koymaktır.
Öğretmenlik, köy okulunda futbol topu alarak çocuklara hediye etmektir.
Öğretmenlik, öksüz öğrencinin, yetim çocuğun başını anne baba şefkatiyle okşamaktır.
Öğretmenlik, fedakarlık yapmaktır. Öğretmenlik, hayatının sonuna kadar devamlı öğrenmek ve öğretmektir.
Öğretmenlik yakılan, yıkılan okullarını yeniden yaparak nöbet yerini terk etmemektir.  
Öğretmenlik, milletimizin çocuklarını eğitmek için anayı, babayı, memleketi terk ederek gurbete çıkmaktır. Öğretmenlik, Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Mühendisler, Öğretmenler, Doktorlar yetiştirerek geleceği inşa etmektir.
Öğretmenlik, çocuklar öğrenirken mutlu olmaktır.
Öğretmenlik, çocukların yüreğine dokunmaktır.
 
Eğitimde sevgiyi, şefkati, merhameti esas alarak bıkmadan, usanmadan, yorulmadan, bozulmadan fedakârca çalışan tüm öğretmenlerimizin, tüm hocalarımızın, tüm öğreticilerimizin gününü tebrik ediyor, başarılar diliyorum.
 
 
Anahtar Kelimeler:
Öğretmen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BRANŞ ÖĞRETMENLERİ 2015-11-24 16:04:30

YILLARDAN BERİ EN AZ BRANŞ ÖĞRETMENLERİ ATANMAKTADIR KİMYA FİZİK BİYOLOJİ İNŞALLAH BU ÖĞRETMENLER GÜNÜ MÜNESEBETİYLE ŞUBAT AYINDA HAYIRLI ADELETLİ ATAMA GERCEKLEŞİR

Avatar
ERDAL 2015-11-24 20:09:11

BENDE KİMYA ÖĞRETMENİYİM YILLARDAN BERİ ATANMAYI BEKLİYORUM KPSS DEN 75 ALDIM KAMU VE ÖZEL KURUMLARA MURACAAT ETTİM MALESEF İŞ BULAMIYORUM BİR ÜMİDİM ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMALARINDA EĞER ATAMAZSAM NE YAPACAĞIM BİLMİYORUM İNŞALLAH ŞUBATTA HAK EDİLEN BİR ATAMA GERCEKLEŞİR

Avatar
ATANMASI ZOR ÖĞRETMENLER 2015-11-24 20:31:31

İNŞALLAH ŞUBATTA BİZLERE GEREKEN ATAMA KONTEJANI VERİLİR

Avatar
İbrahim hatiboğlu 2015-11-25 00:18:36

İmam medeniyeti ihya eder.