Sala maddeye, manevi alarmdır!

SALALAR OLAĞAN VE OLAĞANÜSTÜ ZAMANLARDA NEDEN OKUNUR? TARİMİZDE ÖRNEKLERİ VARMIDIR?

Sala maddeye, manevi alarmdır!

SALALAR OLAĞAN VE OLAĞANÜSTÜ ZAMANLARDA NEDEN OKUNUR? TARİMİZDE ÖRNEKLERİ VARMIDIR?

20 Temmuz 2016 Çarşamba 18:29
Sala maddeye, manevi alarmdır!
banner283
SALALAR OLAĞAN VE OLAĞAN ÜSTÜ ZAMANLARDA NEDEN OKUNUR? TARİMİZDE ÖRNEKLERİ VARMIDIR?

Sala “dua” ve “namaz” anlamlarına gelir. Salalar aslında hakka, hakikate ve kenetlenmeye bir çağrıdır. Sala gündüz okunduğunda ferahlık ve rahatlık verir insan yüreklerine ve gece Sala okunduğu zaman ise karanlığı deler ve karanlık geceyi aydınlatır. 15 Temmuz gecesi salalar ile ülkemiz aydınlanmaya başladığı gibi.
 
Salaların okunduğu makamlara göre Cenazemi, cumamı ve olağan dışı bir durum mu bunun farkındalığını oluştururdu. Cenaze namazlarından, Cuma namazlarından önce ve bazı şenlikler(zaferler v.s.) de salalar okunurdu. Ülkemizin bir çok şehrinde Pazartesi ve Perşembe geceleri hatta bazı şehirlerimizde her gün salalar okunurdu. Bunlar normal yani olağan durumlar için geçerli idi ve halen devam etmektedir. Hz Peygamber S.A.V. Efendimiz vefat haberinin eş, dost ve Salih kimselere duyurulmasını tasvip etmiştir. Habeşistan Kralı Necaşi’nin vefatı,  Zeyd Bin Harise, Cafer Bin Ebu Talib ve Abdullah Bin Revaha’nın şehadet haberleri bizzat duyurulmuştur.
 
Salalar birde OLAĞANÜSTÜ olaylarda dikkat çekmek, insanların şevkini canlı tutmak ve birde insanları alarma geçirmek için eski tarihlerden  günümüze kadar salalar çeşitli nedenler ile okuna gelmiştir. Salaların okunduğu yer ve bölgelerde Kısa sürede insanların toplanmasına, hızlı hareket edilmesine sebep olmuştur ve tarihimizde bir çok örnekleri vardır. Salaların okunması bir çok zaferin kazanılmasına ve insanların manevi olarak şarj olmasına sebep olmuştur. Salalar aynı zamanda kitle iletişim araçlarının olmadığı ve televizyon vs gibi olanakların olmadığı zamanlarda olağan dışı okununca milletin harekete geçmesine sebep olan manevi çağrıdır.
 
 
Salaların “neden okunuyor” diye eleştirenlere yakın tarihimizden birkaç örnek vermelim
 
1703’te patlayan ve İkinci Mustafa’nın tahttan indirilmesi ile neticelenenEDİRNE VAKASIsırasında Edirne ile İstanbul camilerinin minarelerinden günlerce salalar verilmiş,
 
Salalar 1730’da yaşanan PATRONU HALİL İSYANININ başlamasından itibaren verilmişti ve salalara günlerce devam etmiştir. OSMANLI İMPARATORLUĞU zamanın da 1914 yılından 1919yılına kadar günlerce aralıksız camilerden salalar verilmiştir.
 
BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NA girişin hemen ardından çıkartılan cihad fetvasının 14 Kasım 1914 günü Fatih Camii’nde salanın okunması sırasında sadece İstanbul’un değil, imparatorluğun haber verilebilen hemen her yerinde minarelerden yirmi dört saat boyunca selalar yükselmiş ve insanlarımızın kenetlenmesine sebep olmuştur.
 
Salalar İZMİR İŞGAL edildiği 15 Mayıs 1919’da yine gün boyunca okunmuş ve halk Yunan işgalinden salalar vasıtasıyla haberdar olmuştu ve yunan askerleri püskürtülmesine manevi coşku ve heyecan katmıştır.
 
1974  KIBRIS HAREKAT’ININ başlamasının ardından minarelerden salalar okunmuştur.
 
Ülkemize 15 Temmuz 2016 günü yapılmaya teşebbüs edinilen darbe girişimi Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ hocamızın çağrısı ve emri ile tüm camilerde periyodik olarak verilmeye başlanması halkımız tarafından darbecilerin püskürtülmesin de büyük katkı sağlamıştır.
 
Kısacası Cenaze namazlarından, Cuma namazlarından önce ve olağan çeşitli vesileler ile okunduğu gibi olağan üstü durumlarda da tarih boyunca okunmuştur. Salalar milletin şevkini artırmak ve vatanın müdafaası için insanımızı harekete geçirmek üzerine manevi bir yoldur. Salalar insanın ayağa kalkmasına silkinip kendine gelmesine sebeptir. Yani Salaların olağan ve olağan üstü hallerde okunması 1400 kusur seneden beri devam eden ve Müslümanların şevkini artıran manevi bir ALARMDIR.
 
Emin YAVUZYİĞİT / UZMAN İMAM HATİP
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar Erim 2016-07-20 21:44:03

s.aleyküm 15 temmuz 2016 akşami şehi̇t olan her bi̇r vatandaşimiz i̇çi̇n cuma akşamlari yatsi namazindan önce 208 akşam sala veri̇lmesi̇ öneri̇si̇ni̇ saygiyla arzederi̇m. şehi̇tleri̇mi̇ze Allahtan rahmet, yaralilara aci̇l şi̇falar di̇lerken, suçsuz yere i̇nsan öldürmeni̇n büyük günah olduğunu büroşürlerle i̇zah edeli̇m. hz. peygamber ve ashabin düşüncesi̇ni̇ taşiyan dünyayi versen 1 adam öldürmez. darbe yapip bi̇r dönem cumhurbaşkani olsan ne olacak. ebedi̇ cenneti̇ kaybedi̇yorsun. bu derece cahi̇lli̇k akilla nasil i̇zah edi̇li̇r bi̇lmi̇yorum.