Seçmeli dersleri seçmeli

Ciddi bir araştırma şirketinin 65 ülkede 63 bin 989 kişinin katılımıyla yaptığı bir araştırmaya göre dünyanın %63'ü dindar olduğunu söylüyor. Ateistlerin oranı %11

Seçmeli dersleri seçmeli

Ciddi bir araştırma şirketinin 65 ülkede 63 bin 989 kişinin katılımıyla yaptığı bir araştırmaya göre dünyanın %63'ü dindar olduğunu söylüyor. Ateistlerin oranı %11

09 Şubat 2017 Perşembe 21:21
Seçmeli dersleri seçmeli
banner283


Araştırmanın Türkiye ayağının elde ettiği sonuca göre Türkiye nüfusunun %79'u kendini dindar olarak tanımlıyor, ateistlerin oranı ise %2.


Kayıtlara göre nüfusunun yüzde doksan dokuzu Müslüman olan, araştırmalara göre de bunların yüzde sekseni kendini dindar olarak tanımlayan bir ülkede, bir toplum içinde yaşıyoruz. Bu toplum yıllarca iktidarlardan, daha genel bilgiler içeren ve doğrudan İslam eğitimine de yer vermeyen zorunlu din kültürü ahlak bilgisi dersi yanında, İslam öğretim ve eğitimini amaçlayan seçmeli bir dersin okul dersleri arasında yer almasını istedi. Bu isteğe iktidarlar kulak asmadı, nihayet Akparti iktidarı bu önemli millî talebi yerine getirdi ve seçmeli olarak “Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler” derslerini orta ve lise sınıflarına koydu.


Beklentimiz bu derslerin büyük ölçüde seçileceği, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim çağlarında sağlam bir İslam bilgisi alma ve eğitimi ile de bu bilgiyi hayatlarında uygulama imkanına kavuşacağı idi, fakat ne yazıktır, ne umulmadık bir sonuçtur ki, bu derslerin seçilme oranı oldukça düşük çıktığı gibi sınıflar ilerledikçe de azaldı.


Bu üç dersin 2016-17 ders yılında seçilme oranları şöyle olmuştur:


Kur'an-ı Kerim:
5. sınıflarda %16,2 iken 8. sınıflarda %4,5'e düşmüştür.
9. sınıflarda %20 iken 12. sınıflarda %1,2'ye düşmüştür.


Peygamberimizin Hayatı:
Ortaokullarda 8,2'den 3,9'a gerilemiştir.
Liselerde 18,2'den 2,1 e düşmüştür.


Temel dini bilgiler:
Ortaokullarda 4,5'ten 3'e düşmüştür.
Liselerde 19,3'ten 2,4'e gerilemiştir.


Ortaokullarda olsun liselerde olsun ilk sınıflarda seçilme oranı da düşüktür, son sınıflara doğru inen oranlar da utanç vericidir.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Din Eğitimi Genel Müdürlüğü bu derslerin amaca uygun olarak müfredata ve kitaplara kavuşması, yetenekli öğretmenler tarafından gerektiği gibi verilmesi konusunda gayret gösteriyorlar. Şikayetleri dinliyor, gerekli tedbirleri alıyorlar.
Buna rağmen bunca Müslümanın yaşadığı bir ülkede bu önemli İslam derslerinin, insanı derin düşünce ve üzüntüye sevk edecek ölçüde az seçilmesinin sebepleri nedir?


Kusur okta da yayda da ok atanda da olabilir; ama en büyük kusur Müslümanların hayatlarında din-dünya, dünya-ahiret, geçici-ebedî arasındaki dengeyi kaybetmiş olmalarıdır. İnsanımız, ebediyyete göre bir zerre miktarı olmayan ömürlerini, ebediyyeti kazanmak için değil, zerreyi kurtarmak için harcıyorlar.


Ahirete iman eden, Allah'ı seven ve sayan her Müslümanın, yarın Allah kendisine “okullarda dersleri verildiği halde benim dinimi öğrenmesi ve yaşaması için onları niçin seçtirmedin, çocuklarını teşvik etmedin, onları cahil ve amelsiz bıraktın” diye sorduğunda ne cevap vereceğini düşünmeli ve bu düşünce sebebiyle titremelidir.

Prof.Dr. Hayrettin Karaman / Yeni Şafak

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fatma acar 2017-02-10 00:31:05

sebebi sınav kaygısıyla çocukların farklı dersleri seçmeleri. bir sürü ilahiyat mezunu insan açıkta okullara dini rehber atanmalı.yoksa sonumuz vahim.avrupa ülkelerinde rahipler okullara kreşlere sürekli geliyorlar.

Avatar
Yakup onat 2017-02-10 07:04:04

İyi hoş da okul idaresi öğrenciye veya veliye bırakmıyor ders seçim işini.İdare o an ek dersi az olsn bir öğretmene ders ayarlama telaşına düşüyor.Ehil ellere verilmiyor rabii ki.Örneğin sınıfçılıktan branşa geçen tasarım öğretmeni Din dersine giriyor çocuğa ille şu kaynak kitabı alacajsın diyor.

Avatar
Ahmet Selman 2017-02-10 02:09:40

Bu asil millet dinini öğrenmede size güvenmiyor, bunu bari anla ölmeden önce.

Misafir Avatar
akdeniz 2017-02-10 08:19:23 @Ahmet Selman

ahmet selman millet süloculara vemahocularamı güveniyor .hocaya laf söyleme azizim toplumun zemini kaymış ailaye laf söyle

Beğenmedim! (0)
Avatar
imam hatipli 2017-02-09 23:58:36

sözüm hocaya değil ancak imam hatibe gidin diyen meslek hocaları kendi çoçuklarını anadolu liselierinde okuttular onlar dr muhendis oldular ancak gariban cocuklar idaalist konuşması telkin kolay

Avatar
Sıttıka Şahinm 2017-02-13 00:22:31

Sayın hocam
Seçmeli dersleri seçmek dışardan okunduğu gibi değil ben bir veli olarak seçsem bile eğer o okulda öğretmen,diğer öğrencilerin yeterli seçimi ve çocuğun okuduğu okulun misyonu....! ne ise sonuçta onları seçmek zorunda kalırsınız...realite bu..
İkincisi kim ne derse desin ne yapılırsa yapılsın çocukların önünde bir önceki engeli aşmak bir sınav var sa ve bu sınavda da seçtiği dersten soru ya hiç gelmiyor yada okusa da okumasa da cevaplayabileceği tarzdan geliyorsa önce veli engelliyor...Niçin okula gönderiyor?diploma ve güzel gelecek için...ahiret için biryerlerde öğrenir nasıl olsa..tatbiki yanlış ama bu imam hatip okulları İÇİN bile öyle artık eğer son sınıfta öğrenciye üniversitede çıkmayacak dersle ilgili ders anlatmaya kalkın istenmeyen hoca ilan edilirdiniz,pek çok veli tarafından da çocukların hakkına giren hoca...herkes diğer okullar yalnızca ve yalnızca üniversiteye hazırlandırlırken yazık değil mi bu çocuklara son sınıfta Kuran ,Arapça vs ders okutmaya zorluyorsunuz ...maalesef bunları çok duyduk...Önce yukarının temizlenmesi lazım ,hangi dala girerse girdin çocuk yapılan sınavın adilliği için okuduğu derslerden soruyla muhatap olmalı ki ders anlam kazansın

Avatar
Kalbi Selim 2017-02-10 06:37:46

Ah hocam ah. Lafa gelince mangalda kül bırakmayız...

Avatar
Hüseyin karakaya 2017-02-11 10:33:21

hocam tespitler çok güzel,ama kaçırdığınız bir nokta varki,gece gündüz tv kanalları,internet yayınları,vb gibi sayamamadığımız bir çok etken bu milletin bilinç altına islami hayatı değil,diğer gayri meşru hayatı insanlara empoze ediyor,asıl temel sorun bu olsa gerek diye düşünüyorum

Avatar
İMAM 2017-02-11 14:25:05

hatirlatma hayretti̇n karaman i ci̇ddi̇ye almiyorum bu ki̇şi̇ fetönün di̇nler arasi di̇yalog saçmaliğinin başmi̇marlarindan deği̇lmi̇ydi̇