Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir

Araştırmacı yazar Erol KARA, "Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir" diyerek yaz saati uygulamasındaki hassasiyeti dile getiren bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı...

Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir

Araştırmacı yazar Erol KARA, "Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir" diyerek yaz saati uygulamasındaki hassasiyeti dile getiren bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı...

29 Mart 2015 Pazar 13:31
Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir
banner283
EROL KARA / DİNİHABERLER.COM


Yeni bir yaz saati uygulaması döneminin içindeyken bunu kimin sonlandıracağını hep merak ederdim.
 
Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim..
 
Yaz saati uygulaması Müslümanlara göre değildir.
 
Ülkemizde 1972 yılından beri uygulanmaya başlayan yaz saati uygulaması hakkında kaynaklar “herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir “ diye tarif eder.
 
Ve ülkemizde 43 yıldır her sene insanımızı şaşırtan ve halk tarafından istenmeyen bu uygulama ne zaman gündeme gelse birileri çıkar ve şu kadar saat enerji tasarrufu olduğundan söz eder.
 
Söz eder de hiç kimse halkın alt üst olan yaşamının neler kaybettirdiğinden bahsetmez
 
Ve yıllarca bir kahraman beklerim de şu uygulamadan vaz geçilmesini sağlamaz ve o kahraman da gelmez.
 
Son birkaç yıl bugünkü Cumhurbaşkanımız eski başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konu da birkaç kez kaldırılmasını istediği yönde açıklamaları olduysa da nedense söylendiği şekilde kaldı.
 
Kanımca Sayın Cumhurbaşkanımız da bu uygulamayı sevmiyor..
 
Evet, yaz saati uygulaması bu şekilde tanımlanırken nasıl ortaya çıktığını da kaynaklardan öğrenelim.
 
Benjamin Franklin "Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar" özdeyişi ile tanınmaktadır. Aynı zamanda bir elçi olarak Fransa’ya atanan bu bilim adamı Fransızların geç kalkmasından rahatsız olduğundan böyle bir uygulamaya geçmeyi önermiştir.
 
Ancak asıl başlatan uygulama Yeni Zelanda da oluşmuş daha sonra Londra’da sabah saatlerinde uyuyan insanların çokluğu bu uygulamaya geçilmesini sağlamıştır.
 
Kısaca yaz saati uygulamasının temel nedeni “insanların erken kalkmasıdır”
 
Peki, neden Müslümanlara uygun değildir
 
Pek çoğumuz bilir ya da duymuştur. Sabah erken kalkan yol alır, derler.
 
Bir Müslüman sabah namazına kalkar. Güne güneş doğmadan başlar yani.. Sabah namazı sonrası doğan güneşle birlikte hayata başlar. Günü doyasıya yaşar.
 
Doğayı izleyen bir insan bilir. Yeryüzünde hayat sabah gün doğmadan başlar, erken saatte yanmaya başlayan lambaların ışıkları altında inananların sabah namazına doğru evinden çıkmasının ardından kuşların ötüşüyle pekişir, ağaçların oksijen vermesiyle sürer gider.
 
Bugünlerde pek göremezsek de esnaf sabah ezanı ile birlikte kepenklerini kaldırır yatsı ile birlikte kapatırlardı. Amacı sabahın bereketinden yararlanmaktır.
 
Özde Müslüman erken kalkar, günü daha iyi yaşar.
 
Yüce Allah, geceyi dinlenme, gündüzü çalışma olarak yaratmıştır. Günün ilk saatleri olan sabahı uykuda geçirerek yaradılışa aykırı davranıldığında birçok olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.
 
Erken kalkıp günü en başından yaşamak, hem zinde olmamızı, hem de verimli çalışmamıza yararı olur.
 
Erken kalkma düşüncesi çağın Müslümanları için tarih oldu. Batıya uyarak gece geç saatlere kadar açık işyerlerinde bereket bekler oldu, daha çok beklerler.
 
Saatlerin ileri geri alınmasıyla nedense kurum ve kuruluşlar içerisinde kamu olanları hariç özellerde değişiklik olmaz. Buna da bakmak lazım. Yaz ve kış saatlerinde yapılacak olan çalışma saatlerinin ileri geri alınmasıyla da olabilir.
 
Oysa yazın mesai saatleri 1 saat geri alınsa çalışanlar günü daha çok yaşar. Paydostan sonra katılacağı etkinlik varsa katılır, gezmek istiyorsa gezer.
 
Günlerin uzamasıyla sabah namazı saat 5 sularında kılınıyor. Çalışan insan namazını kıldığında iş saatine 2-3 saat bir süre kalıyor ve bu boşlukta uyumaktan başka çaresi yok. Ancak mesailer erkene alınsa o kişi erken saatte yola çıkar, işe gider, akşam erken paydos eder.
 
Yaz saati uygulamasının insan üzerine kötü etkileri olduğu da bilim adamlarınca söyleniyor.
 
Medyaya bakın yaz saati uygulamasına geçileceği hafta içinde kaos dolu, ölüm dolu olayların vuku bulduğunu yazar.
 
Mesela bir araştırmaya göre ölümcül trafik kazalarının saatlerin ileri alındığı ilk altı günde gerçekleştiğini belirtiyor. Ve bunun neticesinde 10 yıllık sürede yaz saati uygulaması nedeniyle  yaklaşık 302 kişinin hayatını kaybettiğinin altı çiziliyor.
 
Bunun yanı sıra bazı uzmanlar, yaz saati uygulamasının vücutta denge bozuklukları oluşturduğunu söylemektedir.
 
Kesin olan bir durum varsa güne namaz saatleriyle başlayan bir Müslüman bu durumdan etkilenmez
 
Yaz saati uygulaması erken kalkmasını bilmeyen gayrimüslimlerin sabahın ilk ışıklarından faydalanmasıdır.
 
Her ne kadar bazı batı ülkeleri bu uygulamayı yapmasa da…
 
Unutmamak lazım.
 
Dünya'yı erken kalkanlar idare eder, Ahireti de erken kalkanlar kazanır.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MahiR 2015-03-29 14:44:18

Tamam şu yazarı gündeme alın. Tiz meşhur edilsin. Bayındırın yanına verilsin. Bir süre onunla takılsın ve çeşitli kanalara çıkarılsın. Erol Kara kim yahu yazısını manşet yapıyorsunuz.

Avatar
sebati 2015-03-29 15:18:01

Özellikle en çok etkilenen biz din görevlileri oluyoruz.Enerji bakanının açıklamasına göre senede yarım milyar dolar enerji tasarrufundan bahsediyor.Aslında tasarruf edilmasi gereken o kadar çok şey varki.Nedense tasarruf denince akla hemen elektrik geliyor!...

Avatar
emali 2015-03-29 16:22:30

Bence de müslümanlara göre değil çünkü, bi defa cuma namazlarına memurlar gidemiyor, sonra yaz aylarında yatsı ve teravih namazları çok geç vakitlere kaldığından çalışan insanlar gelemiyor bu yüzden bu son olmalı ve ekimde saatler geri alındığında bir daha ileri alınmamalı diye düşünüyorum ve inşallah BİMER e de yazacağım ve umarım devlet adamlarımız bu sıkıntıyı giderirler...

Avatar
sait 2015-03-29 22:15:01

Yaz saati uygulaması olduğu zaman güne sabah namazı ile başlanmaz /başlanamaz diye bir kural mı var? Yine sabah namazına camiye gidilsin,namazdan gelip kahvaltı yapılsın sonra da işe gidilsin.Sıkıntı bunun neresin de?

Avatar
Emin 2015-03-30 09:40:00

Sevgili arkadaşlar saatlerin ileri alınması uygulaması iyi atalarımız erken kalkan yol alır demişler ama özellikle vurgu yapmak gerekirse kışın saatleri geri almak Türk Devletinin Türk Ekonomisine zarar vermektir çünkü kış saatinde saatler geri alındığında resmi dairelerde en az ışıklar günde iki saat fazladan yanmakta zaten savurgan olan devlet dairelerine birde fazladan ışık yaktırılmaktadır. Ama her ne hikmetse biz basit memurların gördüğünü kariyerli amir ve yöneticiler göremiyor. Allah basiretimizi açsında saatler kışın geri alınmasın