Zorunlu Din Dersi

Adana / Pozantı Müftüsü Ali Hayri ÇELİK'in kaleminden ''Zorunlu Din Dersi''

Zorunlu Din Dersi

Adana / Pozantı Müftüsü Ali Hayri ÇELİK'in kaleminden ''Zorunlu Din Dersi''

16 Kasım 2014 Pazar 11:09
Zorunlu Din Dersi
Son zamanlarda bazı kesimler tarafından ilk ve ortaöğretimlerde zorunlu olan Din derslerinin seçmeli ders yapılması için ard arda açıklamalar yapılmaktadır. Söz konusu din dersi laikliğe aykırı olduğu için bu ders seçmeli hale getirilmeliymiş. İlk bakışta laik bir devlette din dersinin hatta biraz daha ileri gidelim Diyanet İşleri Başkanlığının da kaldırılması gerekiyor diye düşünülebilir. Ancak iş göründüğü ya da anlatıldığı gibi değildir. Bir defa din dersinin adı özenle seçilmiş olup tam ismi “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” olup ülke sınırları içinde yaşayan insanların yaşadığı dinin kültürü ve ahlaki değerleri  dersin konusunu oluşturmuştur. Yani "İslam Dini" diye zorunlu bir ders yoktur.

1982 Anayasasının 24. Maddesi şöyle der; “Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz”. Devamın da "Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta-öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır.” ifadesi yer almaktadır. Dikkat ederseniz okullarda “Din Eğitimi” verilmemektedir. “Din Öğretimi” verilmektedir. Peki eğitimle öğretim arasında ne fark vardır. Öğretim bir bilginin salt haliyle verilmesidir. Öğrenci İster kabul eder, ister etmez. Ama Eğitim ise o bilgiyi kabul edip, sindirme ve içselleştirme ameliyesidir. Örneğin tüm sanat ve zanaat dallarının eğitimi alınır. Bir işin çıraklığını, kalfalığını ve ustalığını yapmak o işin eğitimini almak  olarak tanımlanmaktadır.  Öğretim bilgi ve becerileri geliştirme faaliyeti iken Eğitim bir adım daha ileride olup, belirli bir amaç doğrultusunda öğrencinin davranışlarını değiştirme, hayatını etkileme sürecidir. Kanun koyucu din ile ilgili bilgi vermekle yetinileceğini, herhangi bir dinin benimsetilemeyeceğini burada anlatmış oluyor.

Dolayısıyla Laikliğin doğasında olan din ve inanç özgürlüğünün gereği devlet, halkın yaygın dinine saygı duyarak ve halkın ihtiyaç duyduğu din öğretimini ve din hizmetini bir şekilde vermek durumundadır. İşte Din dersinin varlığı; halkın yaygın dininin kültürünün ve ahlakının devlet eliyle öğrencilere tanıtılması ve onların bilgilendirilmesi olarak değerlendirilmelidir. Diyanet İşleri Başkanlığı da bu düşünceye matuf kurulmuştur. Din bir vicdan işidir diyerek bu toprakların çocukları din öğretiminden mahrum bırakılamaz. Din vicdanlara sığmayacak kadar büyük bir hakikattir. Adaletin, barışın, saygının, hoşgörünün, yardımlaşma ve dayanışmanın, haksızlığa karşı duyarlı olmanın temeli olan dinin kendisi şayet yalnız vicdanlarda kalacaksa söz konusu değerler toplumda nasıl hayat bulacaktır. Din vicdan işi olsa bile eğer çocuğun din konusunda herhangi bir bilgisi yoksa; vicdana bırakılan ne olacaktır. Üstelik Dinimiz İslam tüm insanlığı evrensel hakikatlere çağırır. Dinin özündeki tebliğ ve iyiliği emir ihmal edilirse; İslam'ın güzelliği ve Allah'ın insanlığa son seslenişi Kur'an'la insanlık nasıl tanışacaktır?  Kesinlikle din öğretimi seçmeli olmamalı ve öğrencilere İslam'ın güzelliklerini görme şansı verilmelidir.

İnsanlarda inanma ihtiyacı fıtridir doğuştan vardır. Bu ihtiyacı insana veren Allah'tır. Fıtrat yalan söylemez. Eğer insanlar doğru bir din eğitimi almazlarsa; fıtratında getirdiği din boşluğu başka materyallerle dolmaya başlar işte o zaman insan bünyesinde çatışmalar başlar. Peygamber Efendimiz: “Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” (Buhârî, Cenâiz, 92) buyurarak her doğan çocuğun yaratıcısı Allah'ın son dinini kabul etmeye meyilli olduğunu, ancak istenildiği takdirde tabiatının ve fıtratının aksine başka dinlere de yönlendirilebileceğini ifade etmiştir.

Allah'ın dini fıtrat dinidir. "Sen yüzünü hanif olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir."(Rum,30)ayette buyrulduğu gibi insanların yaratılışları, alıcı frekansları, ayarları ve tevhid dini İslam'a göre kodlandığı halde bünye için hayati önem taşıyan, anatomik yapının ısrarla aradığı; aranan kandan neden genç dimağları mahrum edelim.
               
"
Dinde zorlama yoktur; Artık hak ile batıl iyice ayrılmıştır. Tağutu (saptırıcıları) inkar edip Allah'a inanan kimse, kopmak bilmeyen sağlam bir kulpa sarılmıştır. Allah işitendir, bilendir. "(Bakara, 256) ayetiyle Yüce Rabbimiz İslam'a girmek için kimseye baskı yapmamanın ilahi bir kanun olduğunu beyan ederek önce içimizdeki olası şirk kırıntılarını temizledikten sonra Rabbimize halis bir imanla yönelmenin fayda vereceğini açıklamıştır.

Akla büyük önem veren dinimiz insanlara iman hakikatlerini gözü kapalı kabul etmesini istememektedir. Akletmeyen, aklını kullanmayan insanları yeryüzünün en şerli varlıkları olarak nitelendirmiş (Enfal,22) ve Allah'ın pisliği akletmeyenlerin üzerine bırakacağını (Yunus,100) bildirmiştir. Dolayısıyla dini bilgileri özümseyen gençlik, şayet  İslam'da akılla çelişen, gerçekle uyuşmayan bir durum varsa onu zaten kabul etmeyecektir. Rabbimiz "Hak, Rabbinizdendir.! Artık dileyen iman etsin, dileyen ( karşılığına katlanmak şartıyla) inkar etsin"(Kehf,29)buyurarak insanları muhayyer bırakmıştır.Din vardır ve doğru olan bir tanedir. Yeter ki doğru ve hak dini bulabilmek için o dinin güzellikleri insanlara ulaştırılmış olsun. Eğer gerçeği ve hakikati göstermezseniz karanlıkta kalmayı adet edinmiş mağarada yaşamış bir insanın güneşi görünce gözlerinin kamaştığı gibi beyinleri uyuşturulmuş, inkara şartlandırılmış, batılın kucağında yüzen insanlar da  İslam güneşini görünce rahatsız olmaya başlayacaklardır.
               
Eğer İnsanlar ön yargılarla kalplerini kilitlemediler ise, dünya zevklerinin esiri olmadılarsa, günah bataklığında kalplerini iyice çürütmediler ise, ilahi hakikatlere gözlerini kapatmadılarsa; İslam'ı kabul etmemelerinin önünde hiçbir engel kalmamıştır.  Aklın yolu birdir. Allah insanları fıtrat dini üzere yaratmıştır. Rabbim gerçekleri görebilme feraseti versin.

Diyanet Haberler'e dair ilk haberleri grup sayfamızdan öğrenmek için
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan hasanoğlu 2014-11-16 19:34:41

:))))) hayret yaaa bu ne Allah aşkına