Bekir Topaloğlu vefat etti

Bekir Topaloğlu vefat etti

10 Mart 2016 Perşembe 16:28
Bekir Topaloğlu vefat etti
banner283
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Bekir Topaloğlu vefat etti. İlmi çalışmaları ve eserleriyle ilahiyat alanında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Prof. Topaloğlu, binlerce öğrenci yetiştirdi.
Türkiye'nin önde gelen alimlerinden Prof. Dr. Bekir Topaloğlu 80 yaşında vefat etti. Geçen hafta geçirdiği rahatsızlık sonucu hastanede yoğun bakımda tutulmakta olan Topaloğlu gece son nefesini verdi.

Prof. Topaloğlu'nun cenaze namazı bugün ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde kılınacak. 

Prof. Topaloğlu'nun cenazesi namazın ardından Çamlıca (Kısıklı) mezarlığında defnedilecek.

PROF. BEKİR  TOPALOĞLU KİMDİR?
1936 yılında Trabzon Çaykara Holo’da (Dernekpazarı) doğdu. Dedesi Mehmet Hanefi Kutluoğlu’ndan hıfzını bitirdikten sonra tecvid okuyup tashih-i huruf yaptı. Aynı yerde ilk öğrenimiyle birlikte dedesinden Arapça ve dini ilimler tahsil etti, medrese geleneğine göre şer’i ilimlerden icazet aldı. Bir yıl dedesinin yanında müderris kalfalığı yaptıktan sonra iki yıl kadar Trabzon’un bir merkez köyünde imam-hatiplik yaptı. 1952 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’na girdi, 1959’da mezun oldu. Bu öğrenciliği sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı merkezinde açılan vaizlik imtihanını kazanarak İstanbul’un muhtelif camilerinde, üç Ramazan da Manisa-Saruhanlı’da fahri vaizlik yaptı. 1959-1963 yılları arasında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde yüksek öğrenimini bitirdi. Bu öğrenciliği sırasında da imam-hatiplik görevi yaptı.

 Bekir Topaloğlu vefat etti

1963-1966 yılları arasında İstanbul İmam Hatip Okulu meslek dersleri öğretmenliği yaptı. Bu arada ilk eseri olan “İslâm’da Kadın” kitabını yazdı. 1966 yılı başında mezun olduğu Yüksek İslam Enstitüsü’ne Kelâm asistanı oldu. Aslen Faslı olup sonradan Türk vatandaşlığına alınan Prof. Muhammed Tanci idaresinde “İslam Kelâmcıları ve Filozoflarına Göre Allah’ın Varlığı” adlı tezini hazırladı. Bir taraftan da derslerini Arapça takrir eden hocasının tercümanlığını yaptı. İki yıllık yedek-subaylık görevinden sonra 1971 yılında tezini vererek İstanbul Yüksek İslam Ensitüsü Kelâm öğretmenliğine atandı. Buradaki görevi sırasında eğitim-öğretim çalışmaları yanı sıra çeşitli eserler yayımladı, branşında asistanlar yetiştirdi, yurt içinde ve yurt dışında seminer, kurs ve ilmi kongrelerde görev aldı, konferanslar verdi.


 Bekir Topaloğlu vefat etti
İstanbul Yüksek İslam Ensitüsü’nün Marmara Üniversitesine bağlı İlâhiyat Fakültesi haline getirilmesinden sonra Topaloğlu, bu fakültede 1983 yılında doktor unvanını aldı ve aynı yıl yardımcı doçent, 1986 yılında da doçent oldu. Yüksek öğretim kurumundaki görev süresi fazla olduğundan “süre şartı”ndan muaf tutulan Topaloğlu 1988 yılında, önce kadro imkansızlığı sebebiyle İslâm Felsefesi anabilim dalında, 1993 yılında da Kelâm Anabilim dalında profesör oldu. Bir süre aynı fakültede bölüm başkanlığı da yaptı.

Ekim 2002 emekli olan Bekir Topaloğlu Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisinde İnceleme Kurulu Başkanlığı, Kelâm-Mezhepler Tarihi ilim heyeti başkanlığı ile te’lif ve redaksiyon görevlerini yürütüyordu.

YAYINLANMIŞ ESERLERİ
1. İslâm Kelâmcıları ve Filozoflarına Göre Allah’ın Varlığı

 2. Nureddin es-Sâbûnî ve el-Bidâye fî Usûli’d-din (biyografi ve ilmi neşir).

 3. Mâtüridiyye Akâidi (el-Bidâye’nin Tercümesi).

 4. Kelâm İlmi-Giriş.

 5. İnsan Kâinat ve Ötesi (A.C.Morrison’dan tercüme).

 6. İslâm’da Kadın.

 7. Dinî sohbetler.

 8. İslam Tarihinden Yapraklar

 9. Nesillerin El Kitabı

 10. Arapça Dilbilgisi, I-IV (H. Karaman’la birlikte)

 11. Arapça Okuma ve Eski Metinler Kitabı (H. Karaman’la birlikte)

 12. Arap Dili ve Edebiyatından Tercümeler (H. Karaman’la birlikte)

 13. Arapça -Türkçe Yeni Kamus (H. Karaman’la birlikte)

 14. Kelile ve Dimne: Metin-Tercüme (H. Karaman’la birlikte)

 15. Cumhuriyet Devrinde Yayınlanan Dinî Eserler Bibliyografyası, (O. Öztürk’le birlikte)

16. Ebû Mansûr el-Mâtürîdî, Kitâbu’t-Tevhid Tercümesi

 17. Ebû Mansûr el-Mâtürîdî, Kitâbu’t-Tevhid tahkikli neşri (Muhammed Aruçi ile birlikte)

 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.